Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jeszcze do 6 lipca można się starać o stypendium


fot. Pixabay

Są pieniądze dla zdolnej młodzieży z Mazowsza. Już po raz trzeci 1121 uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, a także zawodowych ma szansę otrzymać stypendia w ramach dwóch projektów: Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka oraz Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych. Jeszcze do 6 lipca trwa nabór wniosków.

Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Uczniowie mogą się ubiegać o wsparcie na nadchodzący rok szkolny 2017/2018 w ramach dwóch projektów: Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka oraz Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych. Głównym kryterium wyboru są ponadprzeciętne wyniki w nauce.

Dla każdej z 1121 wyróżnionych osób przewidziano stypendium w wysokości ponad 477 zł przez 10 miesięcy. Wsparcie będzie wypłacone w dwóch transzach. Otrzymane w ten sposób środki stypendyści będą mogli przeznaczyć m.in. na kursy języków obcych, zakup sprzętu komputerowego, literatury fachowej oraz udział w seminariach czy konferencjach.

Rejestracja on-line do programów stypendialnych trwa do 6 lipca. Wniosek należy zarejestrować na stronie internetowej – www.oeiizk.waw.pl/stypendia/ w przypadku stypendiów ogólnych oraz https://www.oeiizk.waw.pl/stypendiazawodowe/ – w przypadku stypendiów zawodowych. Do 21 lipca br. (w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) oraz do 20 lipca br. (w przypadku szkół zawodowych) wygenerowaną z systemu wersję papierową wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć osobiście lub przesłać drogą pocztową (decyduje data wpływu) na adres urzędu marszałkowskiego:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Departament Edukacji Publicznej i Sportu

ul. B. Brechta 3

03-472 Warszawa

Dokumenty powinny znajdować się w zaklejonej kopercie opatrzonej opisem zawierającym: imię i nazwisko, adres, nazwę projektu oraz numer identyfikacyjny.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: (22) 59-79-410 (- 413, – 430,- 435, -442, – 447 lub – 449) drogą elektroniczną pod adresem [email protected] oraz na stronie internetowej www.mazovia.pl w zakładce Edukacja i Sport/Stypendia dla uczniów.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Wsparcie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

1281 stypendystów – to efekt poprzednich edycji programu stypendialnego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku grono to powiększy się o kolejnych 641 uczniów. O stypendia naukowe będą mogli ubiegać się uczniowie dotychczasowych gimnazjów, a także klas dotychczasowych gimnazjów w ośmioletnich szkołach podstawowych, dotychczasowych trzyletnich liceach ogólnokształcących, dotychczasowych czteroletnich technikach i branżowych szkołach I stopnia.

Stypendia mogą być przeznaczone zarówno na udział w różnego typu zajęciach, warsztatach, wycieczkach edukacyjnych, ale także na zakup literatury fachowej czy niezbędnego sprzętu komputerowego.

Warunki otrzymania pomocy finansowej

Stypendia przyznawane będą młodzieży za wysokie wyniki w nauce. Z programu skorzystać może nawet 641 uczniów (w tym 60 proc. stanowić będzie młodzież zamieszkująca tereny wiejskie). W roku szkolnym 2017/2018 otrzymywać będą stypendia w wysokości nie mniej niż 477 zł miesięcznie. Pomoc wypłacana będzie w dwóch transzach: w IV kwartale 2017 r. i w I/II kwartale 2018 r. Na realizację projektu zarezerwowano 3,5 mln zł.

Aby otrzymać stypendium, uczniowie muszą łącznie spełniać warunki:

· w roku szkolnym 2016/2017 otrzymać promocję do następnej klasy/otrzymać świadectwo ukończenia dotychczasowego gimnazjum;

· w roku szkolnym 2017/2018 być uczniami dotychczasowych gimnazjów, a także klas dotychczasowych gimnazjów w ośmioletnich szkołach podstawowych, dotychczasowych trzyletnich liceach ogólnokształcących, dotychczasowych czteroletnich technikach i branżowych szkołach I stopnia zlokalizowanych na terenie Mazowsza.

Ponadto przyszli stypendyści muszą posiadać średnią ocen nie niższą niż 5,33 z trzech dowolnie wybranych przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki i przedsiębiorczości oraz średnią nie niższą niż 4,75 z wszystkich przedmiotów na świadectwie. Na dodatkowe punkty mogą liczyć natomiast laureaci i finaliści konkursów lub olimpiad.

Wsparcie dla uczniów szkół zawodowych

Stypendia to duży zastrzyk finansowy, który ułatwi uczniom szkół zawodowych zdobycie cennych umiejętności do pracy w określonym zawodzie. Otrzymane wsparcie stypendyści będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych, konferencjach, seminariach, warsztatach, a także na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu (komputery, oprogramowanie, aparat fotograficzny, kamera itp.).

Warunki otrzymania pomocy finansowej

Wsparcie finansowe w wysokości około 478 zł przez 10 miesięcy może otrzymać aż 480 osób. Na ten cel zarezerwowano 2,5 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020.

O stypendia mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełnią łącznie poniższe warunki:

· są uczniami co najmniej II klasy szkoły zawodowej (z wyłączeniem szkół dla dorosłych);

· w roku szkolnym 2016/2017 otrzymali promocję do następnej klasy;

· w roku szkolnym 2017/2018 będą uczniami szkół zawodowych zlokalizowanych na terenie Mazowsza;

· do dnia 30 czerwca 2018 r. nie ukończą 24 roku życia.

Oprócz spełnienia warunków formalnych uczniowie muszą wyróżniać się ponadprzeciętnymi wynikami w nauce i średnią ocen w roku szkolnym 2016/2017 nie niższą niż 4,00 oraz średnią ocen z trzech dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych lub modułów zawodowych nie niższą niż 5,00. Dodatkowe punkty zostaną przyznane laureatom lub finalistom olimpiad i turniejów dotyczących rozwoju zawodowego ucznia.

źródło: UMWM Warszawa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x