Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dekomunizacja nazw ulic w Mławie. Sześć zmieni nazwy


Ulica Związku Walki Młodych nazywać się będzie ulicą ppłk. Stanisława Ślesickiego, Janka Krasickiego – zamieni się w Danuty Siedzikówny „Inki”, Hanki Sawickiej – na rotmistrza Witolda Pileckiego, Wincentego Rzymowskiego zastąpi Sara Lipska, 30-lecia LWP stanie się ulicą Mechaników, a ulica 18 – go Stycznia będzie ulicą 18 Stycznia.

Rada miasta postanowiła o zmianie nazw sześciu ulic, których patronami dotychczas pozostawały osoby lub organizacje związane z ustrojem totalitarnym. Wprowadzenia takich zmian wymaga ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają czas na wprowadzenie tych zmian do początku września br.

Zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów, którymi posługują się mieszkańcy, a postępowania sądowe i administracyjne dotyczące ujawniania w rejestrach i innych urzędowych dokumentach zmiany nazwy ulicy pozostają wolne od opłat.

W związku z planowanymi zmianami do rady miasta wpłynęło 11 propozycji nowych nazw ulic. Takie wnioski indywidualnie złożyli Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz, Patryk Fabisiak i Michał Pol. Dwa wnioski złożyło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, dwa Zarząd Osiedla nr 5 Kościuszki, dwa Zarząd Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Mławie i jeden firma Dźwigpol. Spośród tych wszystkich złożonych propozycji burmistrz wybrał i zaproponował radzie miasta zmiany do zatwierdzenia.

Decyzja o nadaniu nowych nazw nie zapadła jednogłośnie. Inne spojrzenie co do proponowanych zmian przedstawił radny Lech Prejs. Podkreślił, że rada ulega ogólnopolskiemu trendowi nadawania nazw ulic osobom nie związanym z Mławą takim jak Danuta Siedzikówna „Inka” czy rotmistrz Witold Pilecki.

– Mamy w Mławie postaci, mocno związane z Mławą – o które wcześniej wnioskowały organizacje – takie jak  Piotr Śliwczyński, Paweł Rachocki. Chciałbym zaznaczyć, żebyśmy o tych dwóch panach pamiętali w przyszłości, gdy będziemy nadawali nazwy ulicom, bo zasługują na nie bardzo mocno – mówił radny Prejs.

Z kolei radny Henryk Kacprzak, postulował nadanie ulicy 18-go stycznia nazwy 8 maja, nawiązującej do daty zakończenia II wojny światowej. Propozycja ta jedna nie znalazła uznania. Właśnie co do zmiany nazwy ulicy 18 – go Stycznia IPN podkreślił, że może to być nazwa wieloznaczna i ważne jest jakie będzie uzasadnienie tej nazwy. W dotychczas funkcjonującej świadomości społecznej jest to data wkroczenia Armii Czerwonej do Mławy, nowa proponowana nazwa ma nawiązywać do daty mordu na Kalkówce.

Ostatecznie tylko radni Waldemar Borowski, Waldemar Łaszczych i Henryk Kacprzak wstrzymali się od głosu podczas uchwalenia nowych nazw tych ulic.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
Obserwator
Gość
Obserwator

Zaczalbym na poczatek od dekomunizacji Rady Miasta.
Jest tam sporo ancymonow.

LOLlol
Gość
LOLlol

słuszna uwaga

xawery
Gość
xawery

masz rację tą dekomunizację można zrobić przy najbliższych wyborach w 2018