Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dekomunizacja nazw ulic w Mławie. Sześć zmieni nazwy


Ulica Związku Walki Młodych nazywać się będzie ulicą ppłk. Stanisława Ślesickiego, Janka Krasickiego – zamieni się w Danuty Siedzikówny „Inki”, Hanki Sawickiej – na rotmistrza Witolda Pileckiego, Wincentego Rzymowskiego zastąpi Sara Lipska, 30-lecia LWP stanie się ulicą Mechaników, a ulica 18 – go Stycznia będzie ulicą 18 Stycznia.

Rada miasta postanowiła o zmianie nazw sześciu ulic, których patronami dotychczas pozostawały osoby lub organizacje związane z ustrojem totalitarnym. Wprowadzenia takich zmian wymaga ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają czas na wprowadzenie tych zmian do początku września br.

Zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów, którymi posługują się mieszkańcy, a postępowania sądowe i administracyjne dotyczące ujawniania w rejestrach i innych urzędowych dokumentach zmiany nazwy ulicy pozostają wolne od opłat.

W związku z planowanymi zmianami do rady miasta wpłynęło 11 propozycji nowych nazw ulic. Takie wnioski indywidualnie złożyli Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz, Patryk Fabisiak i Michał Pol. Dwa wnioski złożyło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, dwa Zarząd Osiedla nr 5 Kościuszki, dwa Zarząd Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Mławie i jeden firma Dźwigpol. Spośród tych wszystkich złożonych propozycji burmistrz wybrał i zaproponował radzie miasta zmiany do zatwierdzenia.

Decyzja o nadaniu nowych nazw nie zapadła jednogłośnie. Inne spojrzenie co do proponowanych zmian przedstawił radny Lech Prejs. Podkreślił, że rada ulega ogólnopolskiemu trendowi nadawania nazw ulic osobom nie związanym z Mławą takim jak Danuta Siedzikówna „Inka” czy rotmistrz Witold Pilecki.

– Mamy w Mławie postaci, mocno związane z Mławą – o które wcześniej wnioskowały organizacje – takie jak  Piotr Śliwczyński, Paweł Rachocki. Chciałbym zaznaczyć, żebyśmy o tych dwóch panach pamiętali w przyszłości, gdy będziemy nadawali nazwy ulicom, bo zasługują na nie bardzo mocno – mówił radny Prejs.

Z kolei radny Henryk Kacprzak, postulował nadanie ulicy 18-go stycznia nazwy 8 maja, nawiązującej do daty zakończenia II wojny światowej. Propozycja ta jedna nie znalazła uznania. Właśnie co do zmiany nazwy ulicy 18 – go Stycznia IPN podkreślił, że może to być nazwa wieloznaczna i ważne jest jakie będzie uzasadnienie tej nazwy. W dotychczas funkcjonującej świadomości społecznej jest to data wkroczenia Armii Czerwonej do Mławy, nowa proponowana nazwa ma nawiązywać do daty mordu na Kalkówce.

Ostatecznie tylko radni Waldemar Borowski, Waldemar Łaszczych i Henryk Kacprzak wstrzymali się od głosu podczas uchwalenia nowych nazw tych ulic.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
3 lata temu

Zaczalbym na poczatek od dekomunizacji Rady Miasta.
Jest tam sporo ancymonow.

LOLlol
LOLlol
3 lata temu
Reply to  Obserwator

słuszna uwaga

xawery
xawery
3 lata temu
Reply to  Obserwator

masz rację tą dekomunizację można zrobić przy najbliższych wyborach w 2018

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x