Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Strażackie ćwiczenia na fermie drobiu we Wróblewie


22 czerwca 2017 roku zostały przeprowadzone ćwiczenia zgrywające  z udziałem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego  z Ciechanowa oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu mławskiego. Ćwiczenia pod kryptonimem „ZZR 2017”przeprowadzono na terenie zakładu zwiększonego ryzyka powstania poważnej awarii przemysłowej – fermy drobiu we Wróblewie gm. Radzanów


  Zakładały one pożar wewnątrz budynku składowego. Przed zdarzeniem dwóch pracowników fermy wjechało do przedmiotowego budynku ciągnikiem  z przyczepą na, której ustawiony był zbiornik o pojemności 1000 l z formaldehydem. Mieli oni przygotować urządzenia i sprzęt niezbędny do dezynfekcji budynków inwentarskich znajdujących się na terenie fermy. Wskutek zaprószenia ognia powstaje pożar składowanej w budynku słomy. Jeden z pracowników podejmuje próbę gaszenia ognia. Drugi z nich widząc szybko rozprzestrzeniający się pożar wyjeżdża pośpiesznie z budynku ciągnikiem z przyczepą. W trakcie manewrowania na zadymionym placu przed budynkiem składowym dochodzi do zderzenia przyczepy ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego baterii zbiorników nadziemnych z gazem płynnym. Pracownik fermy obsługujący ciągnik odnosi obrażenia ciała. Skutkiem zderzenia jest również wyciek formaldehydy ze zbiornika. Pracownik podejmuje próbę zatamowania wycieku, ale jego stan nie pozwala na skuteczne działanie. Wskutek odniesionych obrażeń, a także działania parującego formaldehydu traci przytomność. Wewnątrz budynku składowego pożar rozwija się. Pracownik podejmujący próbę gaszenia ognia wybiega na zewnątrz budynku i upada tuż przy wrotach wjazdowych. Silne zadymienie nie pozwala pozostałym pracownikom fermy na ewakuację poszkodowanego. Ze względu na silne oddziaływanie oparów formaldehydu niemożliwa jest również ewakuacja drugiego   z pracowników leżącego obok przyczepy ze zbiornikiem zawierającym przedmiotową substancję.

Na miejsce zdarzenia dysponowane są siły i środki krajowego sytemu ratowniczo – gaśniczego powiatu mławskiego ( KP PSP Mława , OSP Dzierzgowo, Radzanów, Wróblewo, Niedzbórz, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna)a także SGRChem Ciechanów (KP PSP Ciechanów). Zadaniem sił i środków biorących udział w ćwiczeniach była ewakuacja poszkodowanych osób, udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, zatamowanie wycieku formaldehydu i przepompowanie do zbiornika zastępczego oraz ugaszenie płonącego budynku.

źródło i fot. bryg. Marek Augustynowicz oficer prasowy PSP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x