Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Płachta czy broszura? Trwają konsultacje wyglądu karty do głosowania w najbliższych wyborach


W środę, 21 czerwca od godz. 9 do 15 Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce, których jest 49, prowadziły otwarte konsultacje dotyczące kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Urzędnicy KBW prezentowali proponowaną przez Państwową Komisję Wyborczą kartę w formie broszury formatu A4 oraz alternatywną kartę wielkoformatową w formacie A0.

KSP Mława nabór

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW w portalach społecznościowych, a konsultacje potrwają do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie wzoru karty wyborczej jesienią tego roku.

Wszyscy uczestnicy dnia otwartego w najbliższej Mławie Delegaturze KBW w Ciechanowie,  opowiedzieli się za kartą do głosowania w formie broszury. Wyborcy uznali, że karta w tym formacie jest wygodniejsza i bardziej poręczna dla  wyborcy. Podkreślali słuszność zamieszczenia na pierwszej stronie zbroszurowanej karty do głosowania informacji o sposobie głosowania oraz spisu treści na stronie drugiej. Ocenili też, że proponowana informacja o sposobie głosowania jest czytelna. Uczestnicy konsultacji skrytykowali kartę „płachtę” – w ich ocenie wyborca miałby trudności w posługiwaniu się nią, mogłyby też wystąpić problemy z zapewnieniem tajności głosowania w  kabinach, jakie znajdują się w lokalach wyborczych. Ponadto, w ocenie zwolenników „książeczki”, w przypadku karty – „płachty” zaszłaby konieczność powiększenia  kabin i zakupu nowych stolików do lokali wyborczych, na których można by położyć kartę do głosowania o tak dużych  wymiarach. W rozmowach z pracownikami Delegatury pojawiały się głosy o zrównaniu liczby kandydatów zgłaszanych przez komitet wyborczy w okręgu wyborczym z liczbą mandatów w tym okręgu, co w konsekwencji oznaczałoby mniej nazwisk na listach wyborczych, a co za tym idzie także mniejszy format karty do głosowania.

W sumie w ramach dnia otwartego ponad tysiąc osób odwiedziło w całym kraju Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Zdecydowana większość z nich opowiedziała się za kartą -„książeczką” w formacie A4. Nie jest to jedyna propozycja zmian z jakimi spotka się wyborca. Karty do głosowania mają być zabezpieczone dodatkowo naklejanymi przez obwodową komisję wyborczą hologramami, a do wyposażenia lokali wyborczych na pewno na stałe wejdą przeźroczyste urny na karty do głosowania.

Przypomnijmy, krytyka karty do głosowania w formie broszury miała miejsce po ostatnich wyborach samorządowych, gdy wpłynęło wiele protestów wyborczych dotyczących możliwości fałszowania wyników wyboru szczególnie do sejmików wojewódzkich, gdzie kartą do głosowania była właśnie wspomniana broszura.

JK

źródło i fot: PKW/KBW

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Płachta czy broszura? Trwają konsultacje wyglądu karty do głosowania w najbliższych wyborach"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
dagmara
Gość

A kamer nie bedzie, przeciez mialy byc.

wpDiscuz