Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie


fot. Freeimages

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez pół roku przybyło ich ponad 60 tys., co stanowi wzrost o 24%. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne, aktualne na 31.03.2017 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 16 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych – wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie – 227 503, białoruskie – 16 040, wietnamskie – 6 682.

Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie płockiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 2 191, białoruskie – 1 258, armeńskie – 111.

Co ciekawe, na terenie działania płockiego oddziału ZUS (północne Mazowsze), liczba cudzoziemców niemal się nie zmieniła. Jest ich 4 143 – tylko o 9 więcej niż pół roku temu. Stopniowo zmniejsza się jednak przewaga obywateli Ukrainy, ponieważ ubyło w tym czasie 275 ubezpieczonych tej narodowości, których zastąpił przyrost 281 Białorusinów. Większość w naszym regionie dalej stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Chińczycy, Węgrzy, a nawet Chilijczyk – w płockim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 83 narodowości.

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie. Przed nami okres letnich prac sezonowych, który zapewne dodatkowo nasili to zjawisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ewaryst
Ewaryst
3 lata temu

Po pierwsze zgodzili się na umowę o pracę „ozusowaną” ponieważ otrzymują 500+, które wysyłają na Ukrainę do żony. Po drugie zwalnia się ludzi po 50 r.ż. a zatrudnia się na ich miejsce 20 i 30 latków. Nie są wydajniejsi ale są ciut tańsi. Pracodawcy nie mogą patrzeć na tych starych chociaż też na ogół są z tego pokolenia. Lubią patrzeć na młode. Sprawiają wrażenie krwiopijców.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x