Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski kandydat do sejmiku PSL Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Ratowo. Brońmy tego, bo bez tej tożsamości nie ma nas


Plenerowe widowisko historyczne – inscenizacja potyczki kawaleryjskiej jako epizod wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, to najbardziej widowiskowa część kilkudniowych obchodów Dni Świętego Antoniego w Sanktuarium w Ratowie, którą zaprezentowali rekonstruktorzy w niedzielne popołudnie 18 czerwca, w ramach VII Ratowskich Spotkań Patriotycznych.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Licznie zgromadzeni na około-klasztornych błoniach widzowie, oglądali sceny, które mogły być odbiciem rzeczywistości okolic Ratowa w roku 1920, gdy na Polskę nadciągnęła bolszewicka nawała.Rekonstruktorzy odegrali sceny potyczki między wojskami piechoty i kawalerii polskiej, a piechotą bolszewicką i Kozakami, rozgrywające się w realiach polskiej wsi. W tegorocznej inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy z Pułku Ułanów Krechowieckich, 79 Pułku Piechoty im. Hetmana Lwa Sapiehy, 1 Pułku Legionów, GRHLC z Mławy, a także jednostka strzelecka Płońsk i stajnia Tarpan Jacek Żywiec. Widowisko komentował na bieżąco reżyser inscenizacji historycznych i aktor Wojciech Olszański. Właśnie z jego ust, na zakończenie widowiska padła zachęta do pielęgnowania tradycji i troski o tożsamość narodową : „Brońmy tego, bo bez tej tożsamości nie ma nas”.

Inscenizacja potyczki kawaleryjskiej, to część VII Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Poprzedziła je msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w sanktuarium, jak też pokaz musztry kawaleryjskiej oraz koncert pieśni patriotycznych „Białe róże”.

JK

« 1 z 6 »
Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

1500
Antysystem

Pan radny nie wiedział ale chyba i Pan Olszański nie wiedział komu dziękował za obecność na rekonstrukcji 🙂

sdk

Jak tak to ostatnie zdjęcie w galerii jest dobre

JFK

A pan radny chyba wcześniej
Nie zorietował się kto to
Podobno pod krzyż skierowała go agencja
Pani k …… No Ale ?

Anonimowo

No no no to grubo w tym roku bardzo grubo

Wojciech olszański vel Aleksander Jabłoński
Polecam Wikipedię

Oj moga byc ciemne chmury nad