Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo. Brońmy tego, bo bez tej tożsamości nie ma nas


Plenerowe widowisko historyczne – inscenizacja potyczki kawaleryjskiej jako epizod wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, to najbardziej widowiskowa część kilkudniowych obchodów Dni Świętego Antoniego w Sanktuarium w Ratowie, którą zaprezentowali rekonstruktorzy w niedzielne popołudnie 18 czerwca, w ramach VII Ratowskich Spotkań Patriotycznych.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Licznie zgromadzeni na około-klasztornych błoniach widzowie, oglądali sceny, które mogły być odbiciem rzeczywistości okolic Ratowa w roku 1920, gdy na Polskę nadciągnęła bolszewicka nawała.Rekonstruktorzy odegrali sceny potyczki między wojskami piechoty i kawalerii polskiej, a piechotą bolszewicką i Kozakami, rozgrywające się w realiach polskiej wsi. W tegorocznej inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy z Pułku Ułanów Krechowieckich, 79 Pułku Piechoty im. Hetmana Lwa Sapiehy, 1 Pułku Legionów, GRHLC z Mławy, a także jednostka strzelecka Płońsk i stajnia Tarpan Jacek Żywiec. Widowisko komentował na bieżąco reżyser inscenizacji historycznych i aktor Wojciech Olszański. Właśnie z jego ust, na zakończenie widowiska padła zachęta do pielęgnowania tradycji i troski o tożsamość narodową : „Brońmy tego, bo bez tej tożsamości nie ma nas”.

Inscenizacja potyczki kawaleryjskiej, to część VII Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Poprzedziła je msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w sanktuarium, jak też pokaz musztry kawaleryjskiej oraz koncert pieśni patriotycznych „Białe róże”.

JK

« 1 z 6 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Antysystem
Antysystem
4 lata temu

Pan radny nie wiedział ale chyba i Pan Olszański nie wiedział komu dziękował za obecność na rekonstrukcji 🙂

sdk
sdk
4 lata temu

Jak tak to ostatnie zdjęcie w galerii jest dobre

JFK
JFK
4 lata temu

A pan radny chyba wcześniej
Nie zorietował się kto to
Podobno pod krzyż skierowała go agencja
Pani k …… No Ale ?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

No no no to grubo w tym roku bardzo grubo

Wojciech olszański vel Aleksander Jabłoński
Polecam Wikipedię

Oj moga byc ciemne chmury nad

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x