Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Za półtora roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków


Z ust Manuela Niveta, prezesa Ondeo Polska padła deklaracja. Za półtora roku będzie otwarcie nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków w Mławie. Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno prywatnego (ppp), co oznacza, że miasto wydzierżawia teren, a inwestor prywatny z własnych środków buduje i eksploatuje instalację, pobierając od mieszkańców przez 33 lata opłatę za oczyszczanie ścieków.

KSP Mława nabór

W dniu 14 czerwca br., przedstawiciele Miasta Mława i Ondeo Polska (Grupa SUEZ), w obecności zaproszonych gości, w tym poseł Anny Cicholskiej oraz  reprezentantów Ambasady Francji w Polsce uroczyście rozpoczęli budowę nowej oczyszczalni ścieków, wbudowując kamień węgielny pod fundamenty inwestycji.

W specjalnej kapsule, która zostanie zamurowana w fundamentach obiektu, umieszczono akt erekcyjny podpisany przez gości honorowych: Burmistrza Miasta Mława – Sławomira Kowalewskiego, zastępcę Szefa Misji Ambasady Francji w Polsce – Sylvaina Guiaugué’a, Prezesa Ondeo Polska – Manuela Niveta, Przewodniczącego Rady Miasta Mława – Leszka Ośliźloka, Wiceprezes SUEZ Polska – Katarzynę Muszyńską, skarbnika Miasta Mława – Henryka Antczaka, starostę mławskiego – Włodzimierza Wojnarowskiego, dziekana Dekanatu Mławskiego – ks. prałata dr. Kazimierza Ziółkowskiego oraz dyrektora ds. Rozwoju Ondeo Polska – Tomasza Strzeleckiego.

Do kapsuły zamknięto również współczesne pamiątki  – zdjęcie z podpisania  aktu erekcyjnego, polskie monety, wydanie lokalnej prasy oraz dwa rysunki wybrane w konkursie pt. „Dlaczego woda jest ważna” przygotowane przez uczniów mławskich szkół podstawowych.

W wystąpieniach zaproszonych gości podkreślane były m.in. zalety partnerstwa publiczno prywatnego, jako wzajemnie korzystnej formy realizacji zadań samorządu.

– Gratuluję miastu Mława wyboru tej formy. Jest ona pewna i dobrze rokująca na przyszłość. Wybór firmy jest dobrym wyborem, ponieważ Suez ma już doświadczenie w ppp, SITA (wcześniejsza nazwa SUEZ) wybudowała instalację do termicznego przekształcania odpadów w Poznaniu w ramach ppp  – mówił zastępca Szefa Misji Ambasady Francji w Polsce – Sylvain Guiaugué.

– Tu zrodził się pomysł i przekonanie, głęboka wiara i konsekwencja – taka okraszona ogromną dozą odwagi, że chcemy wybudować oczyszczalnię bez udziału własnego, bez pieniędzy. Jest to możliwe. Pokazujemy, że jest to możliwe w formule ppp… Mieszkańcy Mławy będą mieli korzyść i powód do dumy. Proszę zauważyć, taka jest kolejność w Polsce: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Mława. W ppp jesteśmy liderem.  Sukces będzie za kilkanaście miesięcy, ale on będzie –  podkreślał burmistrz Kowalewski.

Zakończenie prac budowlanych i otwarcie nowej oczyszczalni za półtorej roku zapowiedział prezes Ondeo Polska, spółki z grupy kapitałowej Suez, która zawarła umowę partnerstwa z Miastem Mława.

– Nasz grupa potrzebowała dziesięciu lat, żeby zbudować Kanał Sueski. Przez ostatnie 150 lat grupa się rozwijała, posiada nowe technologie, tak, że mogę tu zobowiązać się i zapewnić, że inwestycja będzie wybudowana w okresie krótszym niż dwa lata. Mam nadzieję, że już za półtorej roku spotkamy się w tym samym miejscu ale już na otwarciu instalacji – zadeklarował Manuel Nivet.

Podpisana w dniu 1 lipca 2016 roku, umowa PPP w Mławie jest najdłuższym kontraktem w Polsce oraz jednym z nielicznych, zawartych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Koszt budowy szacowany jest na 47 mln złotych i będzie w pełni sfinansowany przez kapitał SUEZ oraz planowane wsparcie zewnętrzne.

Zgodnie z umową PPP inwestycję zrealizuje spółka Ondeo Polska (Grupa SUEZ) będąca międzynarodowym liderem z zakresu ochrony środowiska, z przeszło 150-letnią tradycją. Będzie odpowiadać za budowę nowoczesnej instalacji oczyszczania ścieków o maksymalnej wydajności dobowej 10900 m3. Do oczyszczalni przyjmowane będą ścieki bytowe i przemysłowe, doprowadzane sieciami kanalizacyjnymi z terenu miasta, jak też dowożone. Spółka Ondeo nie ma żadnych przeszkód formalnych, aby rozpocząć budowę.

8 maja 2017 roku mławskie starostwo zatwierdziło projekt budowlany i udzieliło pozwolenia na budowę oczyszczalni ścieków dla Ondeo Polska Sp. z.o.o. nie ma więc już żadnych przeszkód formalnych, aby rozpoczęły się prace budowlane. Burmistrz Kowalewski deklarował, że spółka zatrudniać będzie jako podwykonawców mławskie firmy, jak też korzystać z lokalnego rynku materiałów budowlanych.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Za półtora roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Rysiek
Gość

To już podpisem, nie kropidłem. Boże, widzisz i nie grzmisz.

wpDiscuz