Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Za półtora roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków


Z ust Manuela Niveta, prezesa Ondeo Polska padła deklaracja. Za półtora roku będzie otwarcie nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków w Mławie. Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno prywatnego (ppp), co oznacza, że miasto wydzierżawia teren, a inwestor prywatny z własnych środków buduje i eksploatuje instalację, pobierając od mieszkańców przez 33 lata opłatę za oczyszczanie ścieków.


W dniu 14 czerwca br., przedstawiciele Miasta Mława i Ondeo Polska (Grupa SUEZ), w obecności zaproszonych gości, w tym poseł Anny Cicholskiej oraz  reprezentantów Ambasady Francji w Polsce uroczyście rozpoczęli budowę nowej oczyszczalni ścieków, wbudowując kamień węgielny pod fundamenty inwestycji.

W specjalnej kapsule, która zostanie zamurowana w fundamentach obiektu, umieszczono akt erekcyjny podpisany przez gości honorowych: Burmistrza Miasta Mława – Sławomira Kowalewskiego, zastępcę Szefa Misji Ambasady Francji w Polsce – Sylvaina Guiaugué’a, Prezesa Ondeo Polska – Manuela Niveta, Przewodniczącego Rady Miasta Mława – Leszka Ośliźloka, Wiceprezes SUEZ Polska – Katarzynę Muszyńską, skarbnika Miasta Mława – Henryka Antczaka, starostę mławskiego – Włodzimierza Wojnarowskiego, dziekana Dekanatu Mławskiego – ks. prałata dr. Kazimierza Ziółkowskiego oraz dyrektora ds. Rozwoju Ondeo Polska – Tomasza Strzeleckiego.

Do kapsuły zamknięto również współczesne pamiątki  – zdjęcie z podpisania  aktu erekcyjnego, polskie monety, wydanie lokalnej prasy oraz dwa rysunki wybrane w konkursie pt. „Dlaczego woda jest ważna” przygotowane przez uczniów mławskich szkół podstawowych.

W wystąpieniach zaproszonych gości podkreślane były m.in. zalety partnerstwa publiczno prywatnego, jako wzajemnie korzystnej formy realizacji zadań samorządu.

– Gratuluję miastu Mława wyboru tej formy. Jest ona pewna i dobrze rokująca na przyszłość. Wybór firmy jest dobrym wyborem, ponieważ Suez ma już doświadczenie w ppp, SITA (wcześniejsza nazwa SUEZ) wybudowała instalację do termicznego przekształcania odpadów w Poznaniu w ramach ppp  – mówił zastępca Szefa Misji Ambasady Francji w Polsce – Sylvain Guiaugué.

– Tu zrodził się pomysł i przekonanie, głęboka wiara i konsekwencja – taka okraszona ogromną dozą odwagi, że chcemy wybudować oczyszczalnię bez udziału własnego, bez pieniędzy. Jest to możliwe. Pokazujemy, że jest to możliwe w formule ppp… Mieszkańcy Mławy będą mieli korzyść i powód do dumy. Proszę zauważyć, taka jest kolejność w Polsce: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Mława. W ppp jesteśmy liderem.  Sukces będzie za kilkanaście miesięcy, ale on będzie –  podkreślał burmistrz Kowalewski.

Zakończenie prac budowlanych i otwarcie nowej oczyszczalni za półtorej roku zapowiedział prezes Ondeo Polska, spółki z grupy kapitałowej Suez, która zawarła umowę partnerstwa z Miastem Mława.

– Nasz grupa potrzebowała dziesięciu lat, żeby zbudować Kanał Sueski. Przez ostatnie 150 lat grupa się rozwijała, posiada nowe technologie, tak, że mogę tu zobowiązać się i zapewnić, że inwestycja będzie wybudowana w okresie krótszym niż dwa lata. Mam nadzieję, że już za półtorej roku spotkamy się w tym samym miejscu ale już na otwarciu instalacji – zadeklarował Manuel Nivet.

Podpisana w dniu 1 lipca 2016 roku, umowa PPP w Mławie jest najdłuższym kontraktem w Polsce oraz jednym z nielicznych, zawartych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Koszt budowy szacowany jest na 47 mln złotych i będzie w pełni sfinansowany przez kapitał SUEZ oraz planowane wsparcie zewnętrzne.

Zgodnie z umową PPP inwestycję zrealizuje spółka Ondeo Polska (Grupa SUEZ) będąca międzynarodowym liderem z zakresu ochrony środowiska, z przeszło 150-letnią tradycją. Będzie odpowiadać za budowę nowoczesnej instalacji oczyszczania ścieków o maksymalnej wydajności dobowej 10900 m3. Do oczyszczalni przyjmowane będą ścieki bytowe i przemysłowe, doprowadzane sieciami kanalizacyjnymi z terenu miasta, jak też dowożone. Spółka Ondeo nie ma żadnych przeszkód formalnych, aby rozpocząć budowę.

8 maja 2017 roku mławskie starostwo zatwierdziło projekt budowlany i udzieliło pozwolenia na budowę oczyszczalni ścieków dla Ondeo Polska Sp. z.o.o. nie ma więc już żadnych przeszkód formalnych, aby rozpoczęły się prace budowlane. Burmistrz Kowalewski deklarował, że spółka zatrudniać będzie jako podwykonawców mławskie firmy, jak też korzystać z lokalnego rynku materiałów budowlanych.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mmm
Mmm
3 lata temu

Droga Redakcjo, nie mogę nigdzie znaleźć tych informacji, czy wiadomo jest jaka technologia będzie użyta w oczyszczalni w Mławie? Jaki to będzie typ oczyszczalni? Osad czynny, złoża zraszana, złoża zatapiane? Czy buduje się wszystko od od nowa czy wykorzystuje stare baseny już dostępne w oczyszczalni? I czy będzie się w niej eksploatowało biogaz?

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Mmm

Ależ jesteś Mmm dociekliwy/a, przecież tego nawet burmistrz nie wie, a Ty byś od razu chciał/a żeby redakcja była taka doinformowana.
„Każda pliszka swój ogonek chwali” – a więc dlaczego ambasador Francji miałby coś innego powiedzieć o firmie SUEZ (… obowiązek ambasadora to chwalić swoich, Caracale też zachwalali i o mało też się na nich Polska nie przejechała). Fakt faktem firma SUEZ ma „bardzo głębokie” doświadczenie w ppp, czyli bez mała takie samo jak nasz burmistrz – żadne. Co to jest jedne takie ppp w Polsce.
Panie burmistrzu my do tych pana innowacyjnych posunięć nie mamy tak głębokiej wiary, bo to nas Francuzi będą skubać po kieszeniach, a nie Pana, bo przecież Pan wyjedzie do Trzcińca, a nam pan zostawi to cuchnące kukułcze jajo – pamiątkę po sobie, która nas będzie drogo kosztowała. Pan jesteś niczym Nikodem Dyzma.

Mmm
Mmm
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Wiem że to było dawno, ale czy były jakiekolwiek konsultacje społeczne na ten temat? Budowa nowej oczyszczalni jest bardzo droga, często można zaadaptować starą oczyszczalnie (jeśli chodzi o osad czynny). Mława nie jest dużym miastem i z pewnością można było znaleźć tu inne rozwiązanie oczyszczania ścieków niż osad czynny (który z tego co wiem był stosowany poprzednio i który wymaga ciągłego nadzoru pracowników i oczywiście przez to zwiększenia kosztów). Ta decyzja oczywiście odbije się tylko na kieszeni mieszkańców. Niestety mało informacji jest dostępnych na ten temat w internecie, wydaje mi się że informacja o rodzaju technologii oczyszczalni powinna być ogólnodostępna, ponieważ od tego głównie zależy cena ścieków. Czy zwyczajnie ja nie mogę dogrzebać się do tych informacji, czy jest to owiane tajemnicą? Na stronie firmy SUEZ również brak jakichkolwiek informacji na temat wykorzystywanych przez nich technologii.

Rysiek
Rysiek
4 lata temu

To już podpisem, nie kropidłem. Boże, widzisz i nie grzmisz.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x