Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zmarł Mariusz Bondarczuk


fot. prywatne

11 czerwca 2017 r. po ciężkiej chorobie zmarł w Przasnyszu Mariusz Aleksander Bondarczuk – wybitny mazowiecki regionalista, dziennikarz, działacz antykomunistycznej opozycji w PRL. Wielki znawca dziejów swojego miasta i okolic.

Urodził się 24 lipca 1948 w Przasnyszu. Był synem Eugeniusza i Heleny z Nizielskich. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Przasnyszu (matura 1966) i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 1971). Był sekretarzem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu (1971-74), nauczycielem języka polskiego w szkołach średnich w Warszawie i w Przasnyszu, instruktorem w Centralnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Warszawie oraz w Miejskich Domach Kultury w Przasnyszu i Makowie Mazowieckim (1974-78). Następnie kierował radiowęzłem w zakładzie ZWAR w Przasnyszu (1978-1981) i był korespondentem pisma zakładowego Wysokie Napięcia.

Redagował czasopismo Solidarność Przasnyska (1980-81). W latach 1971-89 był inwigilowany przez SB (sprawa operacyjnego rozpoznania kryptonim „Polonista”). 13 grudnia 1981 r. został internowany w Iławie na okres 5 miesięcy. W latach 1983-1989 prowadził kursy dla narzeczonych w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu.

Wydawał (wspólnie z Jerzym Kowalskim) i redagował czasopismo „Przasnyska Niezależna” (1989-1991), następnie od 1991 do 1999 r. był redaktorem naczelnym i wydawcą „Gazety Przasnyskiej”. Należał do pierwszego zespołu regionalnego dodatku „Gazety Wyborczej”, był korespondentem ostrołęckiego „Radia Oko”, współpracował z internetowym „Radiem Przasnysz”.

Publikował teksty w prasie krajowej („Więź”, „Życie Warszawy”, „Tygodnik Powszechny”, „Mówią Wieki” i in.), regionalnej (m. in. „Tygodnik Ciechanowski”, „Tygodnik Ostrołęcki”) i zagranicznej („Nowy Dziennik” – Nowy Jork, „Nowiny-Kurier” – Izrael). W internecie: na Salonie 24, a ostatnio na Facebooku publikował znakomite felietony, poświęcone Przasnyszowi i jego mieszkańcom. Zebrał olbrzymią ilość wywiadów i relacji poświęconych dziejom północnego Mazowsza.

Był autorem książek o tematyce regionalnej: „Kronika Gimnazjum i LO w Przasnyszu 1923-1993” (1993), „Piątego dnia – życie i zagłada Żydów w Krasnosielcu” (1996), redaktorem i wydawcą opracowania „Misjonarze i barbarzyńcy. Opowieści o życiu codziennym i niecodziennym przasnyskiego ogólniaka 1923-2004” (2006). W latach 1991-2001 był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, od 2011 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprezesa. Był współtwórcą Naczelnego Organu Wesołej Komitywy Uzurpatorów Rzeczywistości. W 2009 otrzymał Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Medal Honorowy.

Mariusz Bondarczuk należał do dziennikarzy niepokornych , wielokrotnie pisał o nadużyciach  lokalnych władz. W ostatnich miesiącach walczył m. in. o uznanie pomnika-mauzoleum na przasnyskim cmentarzu parafialnym za grób wojenny oraz o ocalenie cmentarza ewangelickiego przy ul. Makowskiej. To ostatnie, jak wiadomo, bezskutecznie. Requiescat in pace!

O Mariuszu Bondarczuku bardzo trudno mi pisać w czasie przeszłym. Człowiek – instytucja. Mariusza poznałem w 1986 roku, podczas wizyty w mławskim Archiwum (miejscu mojej pierwszej pracy). Od razu się zaprzyjaźniliśmy. Wiedział o mojej znajomości z Anną Kamieńską, wspominał, że na przasnyskim cmentarzu została pochowana babka pani Anny i że rodzina Kamieńskich (stara północno-mazowiecka szlachta zaściankowa) pochodzi ze wsi Kamień koło Dzierzgowa, łączyła nas wspólna pasja – historia regionu i ratowanie lokalnego dziedzictwa. Bywał bardzo wiele razy w Mławie, w Jego publikacjach wielokrotnie przewijała się Mława. Przyjaźnił się z śp. kuratorem Sadu Rejonowego w Mławie Andrzejem Władysławem  Mockiem. Lubił nasze miasto, czuł się po trosze Mławianinem. Odszedł Wielki Przasnyszanin. Cześć Jego pamięci!

Uroczystości pogrzebowe śp. Mariusza Bondarczuka odbędą się w najbliższy piątek tj. 16.06.2017 roku o godzinie 14.00 w Kościele Ojców Pasjonistów ul. 3 Maja 34 w Przasnyszu. Przed Mszą Żałobną o godz. 13.00 odbędzie się różaniec w kaplicy domu pogrzebowego „Juniak” Sierakowo 59, 06-300 Przasnysz.

 źródło: Jarosław Trześniewski-Kwiecień

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x