Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

I co tu się będziemy rozwodzić …


Samorządy podsumowują wykonanie budżetu za rok ubiegły. Wiąże się to z udzieleniem (bądź nie udzieleniem) absolutorium organowi wykonawczemu jakim jest wójt,burmistrz, prezydent czy zarządy powiatu i województwa. Szefowie gmin w naszym powiecie nie mają dotychczas żadnych problemów z jego uzyskaniem. Tak było również w gminie Wieczfnia Kościelna.

31 maja w porządku obrad sesji rady gminy Wieczfnia Kościelna, jednym z najważniejszych zaplanowanych punktów było przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2016. Radzie przedstawił je wójt Jan Warecki.Gmina planując budżet w końcu roku 2015 zaplanowała dochody w wysokości 13 943 585 zł, a wydatki na kwotę 13 940 366 zł. Deficyt w budżecie zaplanowany na kwotę 1 934 752,11 zł pokryty został nadwyżką budżetową w kwocie 1 557 252,11zł oraz pożyczką z WFOŚ w kwocie 377 500 zł. W ciągu roku 2016 budżet zmieniany był osiem razy uchwałami rady gminy i siedemnaście zarządzeniami wójta.  Na koniec roku 2016 dochody planowane były na 18 502 014,87 zł a wydatki na 20 436 766,98 zł. Tych planów nie udało się wykonać w stu procentach. Wykonanie dochodów wyniosło 99,6 %, a wydatki zrealizowane zostały w 85,6 %. W roku 2016 gmina wykorzystała nieco ponad 300 tys. zł pochodzących z programów unijnych.

– Niskie wykonanie wydatków majątkowych wynika z nie wykorzystania środków własnych zaplanowanych jako wkład do ogłoszonych konkursów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina ma wysoki wskaźnik dochodów na mieszkańca, za to w konkursach nie dostawaliśmy punktów, ale nie mogliśmy nie składać wniosków. Gmina nie otrzymała dofinansowania, a środki własne pozostały nie wykorzystane – mówił wójt Jan Warecki.

Radni na sesji nie prowadzili zbyt wielkiej dyskusji nad złożonym sprawozdaniem. Przewodniczący komisji budżetu Mirosław Skolimowski zwrócił jedynie uwagę, że coraz trudniej jest pozyskiwać środki zewnętrzne.

– Budżet jest dobrze wykonany. I co tu się będziemy rozwodzić. – podsumował sprawozdanie Andrzej Gębala, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej, bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej. Radni jednogłośnie przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016 oraz również jednogłośnie udzielili absolutorium wójtowi.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x