Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Starosta „rozgrzeszony” choć niejednogłośnie


Samorząd powiatowy przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016 oraz udzielił tzw. absolutorium – swoistego „rozgrzeszenia” zarządowi powiatu, któremu przewodniczy starosta. Większość radnych uznała, że ocena ta powinna być pozytywna, czterech radnych miało tu wątpliwości.

Planowane wydatki z budżetu powiatu, których wysokość zmieniana była jeszcze w trakcie roku, ostatecznie na koniec roku 2016 zamknęły się kwotą prawie 74 mln. zł. Ich rzeczywiste wykonanie wyniosło nieco ponad 71 mln zł. W budżecie zaplanowany był też deficyt w wys. ponad 3,6 mln zł, pokrywany m.in. kredytem w wys. 3,1 mln zł. Zadłużenie powiatu na koniec 2016 roku wyniosło 14,635 mln zł i w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło o 10,6%.  Po zrealizowaniu ubiegłorocznego budżetu, powiatowi pozostało do rozdysponowania niemal 6,2 mln zł wolnych środków.

Jednym z najważniejszych obszarów oceny budżetu są zrealizowane w danym roku inwestycje. Z ważniejszych inwestycji drogowych zakończonych w 2016 roku wskazać należy przebudowę dróg: Nosarzewo Borowe – Krzywonoś – Garlino, Bieżuń – Szreńsk – Mława w miejscowości Szreńsk,  Mostowo – Szreńsk również w miejscowości Szreńsk, Radzanów – Strzegowo, w miejkscowości Strzegowo, Strzegowo – Niedzbórz – Czeruchy, również w miejscowości Strzegowo. W trakcie realizacji jest przebudowa drogi Szemplino – granica województwa – Brzozowo  Maje – Dzierzgowo – Rzęgnowo – Grójec – Klewki.

Według starosty Włodzimierza Wojnarowskiego, w roku 2016 udało się ich zrobić sporo. Nie wszyscy radni ten pogląd podzielali.

Radny Tomasz Chodubski zwrócił uwagę, że brakowało inwestycji drogowych na terenie samej Mławy, zarząd podejmował jedynie działania planistyczne. Mówiąc o wydatkach z budżetu podniósł kwestię kontynuowania polityki płacowej, krzywdzącej dla pracowników najniżej zarabiających. Mówił też o nie przynoszącej oszczędności i pogarszającej warunki nauki młodzieży decyzji zarządu o braku podziału na grupy w szkołach. Było też o marnowaniu potencjału społecznego w kontekście nie wyrażenia zgody na utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

– Może najmniej sprawa dotyczy samych cyfr. Tym zajmowała się Regionalna Izba Obrachunkowa – mówił radny Chodubski.

Z kolei radny Witold Okumski zwracał uwagę na rolę i znaczenie inwestycji drogowych dla rozwoju gospodarczego. Podkreślał, że  nie wzrastają cały czas środki na zadania inwestycyjne dla PZD.

– W kontekście dróg brakuje mi środków dla PZD. Tam potrzeba zdecydowanego wzrostu środków. Przypomnę, dochody budżetu powiatu w 2015 roku wyniosły 69,026 mln, w 2016 70, 698 mln, nastąpił wzrost o 1,670 mln zł. Gdzie są te pieniądze? – mówił radny Okumski.

Dodał, że tylko w ostatnich trzech latach powiat zaciągnął kredyty na kwotę ponad 7,5 mln, a dług wzrósł z 12,797 mln zł w 2014 r. do 16,63 mln zł w 2016.

Radny Jacek Szlachta podzielając zdanie radnych Chodubskiego i Okumskiego zwrócił uwagę, na wieloletnie zaniedbania i brak poprawy funkcjonowania wydziału komunikacji. Na przykładzie bursy szkolnej podnosił, że powiat nie wykorzystuje dobrze majątku, który posiada.

Z krytyczną oceną pracy zarządu nie zgadzał się jego członek – radny Michał Danielewicz.

 – Chcielibyśmy wykonać drogi wszystkie i szybko, ale z czego? – mówił wymieniając źródła dochodów powiatu.

Ostatecznie w głosowaniu tylko radni Tomasz Chodubski, Jan Łukasik, Jacek Szlachta i Witold Okumski nie poparli uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi powiatu, wstrzymując się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Panie danelczyk jak z czego to pan masz wiedziec

Magda
Magda
4 lata temu

Uważam, że wszędzie opozycja jest potrzebna, ale taka opozycja która podaje konkretne rozwiązania, pomysły a nie ogranicza się tylko do krytyki i poddawania pod wątpliwość działań innych. Wstać i skomentować rzeczywistość to każdy potrafi…

dddd
dddd
4 lata temu
Reply to  Magda

Właśnie sama to zrobiłaś i pokazałaś jak potrafisz komentować tylko …

Jaro
Jaro
4 lata temu

Uwaga: od jakiegoś czasu występują i będą występować w naszym lokalnym internecie komentarze takie jak ten poniżej, cytuję” „to już czas na zmiany panie starosto”. Takie komentarze oczywiście będą też występować – pewnie nawet zdecydowanie częściej – w stosunku do burmistrza Mławy. Ale oczywiście ich autorzy będą się tylko podniecać tym, że to czas na zmiany, że to już koniec burmistrza czy starosty, nic nie robiąc w realnym świecie, żeby się tak stało. Niestety burmistrz Kowalewski znów wygra wybory (socjotechnika działa), a pan Wojnarowski znów zostanie starostą. Natomiast ich przeciwnicy popiszą sobie w internecie komentarze, że to już koniec rządów Kowalewskiego czy Wojnarowskiego. Tak właśnie będzie. Zresztą tak było i podczas ostatnich wyborów samorządowych i podczas przedostatnich. Tak będzie i tym razem. Niestety Panie i Panowie, ale możecie sobie popisać.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Jaro

Jaro masz częściowo rację. Internautów obserwujących mławskie portale nie jest dużo, to jest dosłownie mała garstka.
Jednak piszę częściowo, boi mieszkańcy potrafią się zdyscyplinować np jak w przypadku ubiegłorocznego projektu obywatelskiego. Burmistrz mieszkańcom Wólki ostatnio bardzo podpadł (sortownia węgla, brak przejazdu przez tory na Kościuszki, nie dostosowanie MKM do godzin rozpoczynania i kończenia pracy, brak synchronizacji MKM z rozkładem pociągów, poniżanie radnych, przewodniczących osiedli Wólki, którzy chcą coś zrobić dla swojego osiedla).
Mieszkańcy Wólki przed wyborami mogą się zjednoczyć przeciwko SK jak to było w przypadku wspomnianego projektu, a wtedy SK może iść w odstawkę tak jak to biznesmeni mławscy zrobili z Rakowskim i tu panowie biznesmeni nic nie poradzą chyba, że… wystawią jeszcze jednego kandydata i będą go promować tak jak swego czasu SK

Gdzie ?
Gdzie ?
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

W zjednoczeniu sila jest wielka.
Burmistrz zapomnial, ze jego powinnoscia jest sluzyc mieszkancom, nie odwrotnie.
Zapomnial o tym.
Szkoda.

ewoul
ewoul
4 lata temu

to już czas na zmiany panie starosto…

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x