Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Stary cmentarz w Stupsku zyska nowe ogrodzenie


Teren Stupska to jedno wielkie cmentarzysko – pisał dr Józef Ostaszewski – lekarz, działacz społeczny, regionalista i malarz przez długie lata związany z Mławą i jej okolicami. Jedną z widocznych stupskich nekropolii jest stary cmentarz parafialny. Dotychczas nieogrodzony, zarastał trawą i krzewami. Teraz się to zmieniło. Dzięki proboszczowi i parafianom, cmentarz został gruntownie uporządkowany oraz zyska nowe, betonowe ogrodzenie.


– Siłami parafii wykarczowaliśmy zarośnięty teren cmentarza. Już zalaliśmy ok. 200 mb fundamentu pod ogrodzenie. Jak już zaczęliśmy mamy nadzieję, że skończymy w tym roku. W pierwszej kolejności wykonamy betonowe ogrodzenie od frontu. Na tym cmentarzu spoczywa około 3 tys. wiernych, ale zachowały się tu już tylko niektóre nagrobki – mówi ks. Sławomir Obrębski, proboszcz parafii Stupsk.

Stary cmentarz parafialny służył potrzebom parafii cały XIX wiek i pierwsze 10-15 lat wieku XX. Niewiele zachowanych nagrobków pozwala odczytać jeszcze mniej nazwisk pochowanych tam osób.

Ciekawa i nie do końca udokumentowana jest historia tego cmentarza Na pewno istniał już w 1842 r. W aktach wizytacji parafii z czerwca 1842 roku,  określa się go jako Drugi cmentarz w polu rowem okopany na którym się Ciała Zmarłych Chowają”

Natomiast w dokumencie z 23.04.1917 roku znajdujemy taki opis cmentarza:

„Cmentarz grzebalny w odległości ¼ wiorsty od Kaplicy zajmujący 1 ½ morgi ziemi, ogrodzenie cmentarza z kamienia na … , słupy do bramy i furtki murowane z cegły, bramka i furtka drewniane, wszystko w nędznym stanie. Kaplicy na cmentarzu grzebalnym nie ma

Stary cmentarz parafialny bezpośrednio sąsiaduje z cmentarzem ewangelicko-augsburskim żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej w 1915 roku. Na obszarze prostokąta o wymiarach 25×35 metrów znajduje się 53 tablice. Po przeciwnej stronie drogi znajduje się nowy cmentarz parafialny. Ziemia stupska kryje jeszcze wiele grobów. Pomimo prowadzonych w tym rejonie prac archeologicznych, rozpoczętych przez archeologów niemieckich w latach 1915 – 1917, a potem prowadzonych przez archeologów polskim (m.in. z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej) na pewno nie wszystkie są jeszcze odkryte.

JK

źródło: Parafia Stupsk

fot: CM i parafia Stupsk

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
6 lata temu

Taką incjatywę się chwali—LEPIEJ PÓZNO NIŻ WCALE!!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x