Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przewodniczący rady miasta zdyscyplinuje przewodniczących zarządów osiedli


Przewodniczący rady miasta Leszek Ośliźlok zadeklarował podczas zebrania mieszkańców Osiedla nr 5, że przypomni przewodniczącym zarządów osiedli o statutowych obowiązkach i terminach dotyczących zwoływania zebrań zarządów i mieszkańców osiedla. Temat wywołał swoją wypowiedzią Tomasz Chodubski, mieszkaniec Osiedla nr 5 i członek zarządu tegoż osiedla, radny powiatowy.


Pytanie o zebrania zarządu osiedla padło przy okazji dyskusji o miejscowych potrzebach i inwestycjach, które miasto realizuje na obszarze osiedlowym.

 – Dobrze, że spotykamy się na ogólnym zebraniu osiedla, ale taka społeczność funkcjonuje w ten sposób, że są mieszkańcy osiedla i wybierają zarząd, a przewodniczy mu pan przewodniczący. Za poprzednich kadencji te organy w miarę równomiernie działały. Takim ważnym czasem dla zarządu osiedla jest choćby czas uchwalania budżetu. Wtedy wybiera się i konsultuje zadania, a przewodniczący (zarządu osiedla – red.) składa wnioski do budżetu miasta. Chciałbym od pana przewodniczącego uzyskać informację jakie wnioski zostały złożone do budżetu i czy były jakieś spotkania zarządu, bo przynajmniej ja, jako członek zarządu nie byłem o nich informowany – pytał Tomasz Chodubski.

Przewodniczący zarządu osiedla Krzysztof Krzyżaniak, wspierany przez wiceburmistrz Janinę Budzichowską wyjaśniał, że wnioski do budżetu były złożone, ale zebrań zarządu rzeczywiście nie było. Zadeklarował, że takowe jednak w najbliższym czasie się odbędzie.

W kwestii organizacji pracy osiedli do dyskusji włączył się również przewodniczący rady miasta Leszek Ośliźlok.

– Są osiedla gdzie spotkań jest dużo i jest duża frekwencja. Tam są żywe problemy, a nawet powiedziałbym drastyczne konflikty. I tam te zebrania są i nie ma żadnych problemów z frekwencją ani z terminami. Natomiast są osiedla, na których pewnie nie ma jakiś problemów. Jeżeli więc coś nie napędzi tego mechanizmu to czasami jest tak, że trzeba trochę zadziałać. Dostrzegam problem. Na najbliższej sesji zbiorę przewodniczących zarządów osiedli i ustalimy termin zebrania. Przypomnimy pewne sprawy i jeszcze raz omówimy. Takie spotkanie się odbyło na samym początku tej kadencji, odbyło się również w ubiegłym roku. Okazuje się jednak, że pewne sprawy trzeba przypominać. Jako przewodniczący dostrzegam – co dotyczy wszystkich osiedli – że bardzo słabo prowadzona jest dokumentacja. Gdybym musiał wykonać jeden ze swoich obowiązków i dokonać kontroli, to pewnie byłoby trudno. Do tych tematów wrócimy, choćby do tego by pilnować tych minimalnych terminów – zapowiedział przewodniczący Ośliźlok, który w imieniu rady miasta pełni nadzór nad działalnością organów osiedli.

Rzeczywiście w  dość zróżnicowany sposób funkcjonuje w Mławie najniższy szczebel samorządności jakim są wspólnoty osiedlowe, a jest ich w naszym mieście 15. Są takie osiedla, gdzie na ogólne zebrania mieszkańców przychodzi dość dużo osób. Są jednak i takie, gdzie przychodzi ich dosłownie garstka. I bywa tak, że znacznie więcej pojawia się na nim przedstawicieli władz miasta i urzędników niż zwykłych mieszkańców. Wśród tych osiedli, gdzie zainteresowane sprawami osiedla jest bardzo duże na pewno można wymienić osiedla nr 8 i 9 na Wólce. Są jednak chyba i takie, gdzie chyba od czasu wyborów zarządów osiedli w 2015 roku nie odbyło się żadne zebranie. Rzeczywiście, wydaje się, że interwencja przewodniczącego rady jest jak najbardziej wskazana. Tylko czy uda się poprzez presję i nacisk na przewodniczących osiedli zbudować lub odbudować oddolną aktywność społeczną?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Iwan Groźny
Iwan Groźny
4 lata temu

Oj tak, bywa dość ostry, szczególnie dla przeciwników politycznych. Istny Duce Benito.

radzik
radzik
4 lata temu

Chorągiewka od strony, wiadomo;)

Bywalec
Bywalec
4 lata temu

A mnie się obecny przewodniczący podoba, a konkretnie właśnie jego stanowczość. Bywam czasem na sesjach rady i nieraz przewodniczący musi opanowywać trudne sytuacje, zwłaszcza podczas wolnych wniosków. Potrafi to zrobić jednocześnie stanowczo – choć bez emocjonalizmu – i kulturalnie. Potrafi kontrolować zgromadzenie, nie pozwala sobie wchodzić na głowę. Nadaje się na to stanowisko.

Pablo
Pablo
4 lata temu
Reply to  Bywalec

Taki żat 🙂

Zmienniczka
Zmienniczka
4 lata temu

Z checia tobym zmienila przewodniczacego osiedla nr 8 z obroncow mlawy na kogos innego

z bliska
z bliska
4 lata temu

Szanowny Panie Przewodniczący dyscyplinowanie niech Pan zacznie od siebie, bo Pańska działalność na fotelu Przewodniczącego jest mizerna, a można napisać że jest Pan kwiatkiem do kożucha mławskiej władzy, zapomniał Pan że dla Burmistrza, Sekretarza jest Pan pracodawcą, i raczej to Panu nalęży się zdyscyplinowanie w Pańskiej dzialalności, ale to powinna zrobić RADA MIASTA, tylko że Radni są raczej „ŚPIĄCYMI RYCERZAMI’—i dlatego mam taką nadzieję że wszystkich zdyscyplinują mieszkańcy w roku 2018!!!!!!wszak to w wyborach możemy zmienić skład tej rady,

Troglo
Troglo
4 lata temu
Reply to  z bliska

Tam prawie wszyscy mają wąsy 🙂

Andrzej
Andrzej
4 lata temu

Czy w tym miescie jest choc jednen przewodniczacy/aca, ktorzy choc raz wykazali sie jakas spoleczna inicjatywa, jakims dzialaniem dla mieszkancow. Ja takich niecznam.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Zdjęcie świetnie dobrane do artykułu, aż strach się bać dyscyplinującego prawej ręki burmistrza czyli przewodniczącego rady miasta.
Przewodniczący zarządów osiedli do roboty i to migiem. 🙂

Tylko ona jedyna
Tylko ona jedyna
4 lata temu

Trafny artykul. Przewodniczacy sa rozni, rozne maja pomysly i rozny sposob informowania mieszkancow o sprawach osiedla.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x