Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

W Mławie nie będzie Warsztatów Terapii Zajęciowej


Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w powiecie mławskim nie będzie. Przynajmniej na razie. Starostwo bardzo długo rozpatrywało wniosek o ich utworzenie złożony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i stowarzyszenie „Serce za serce” jeszcze w ubiegłym roku. Ostatecznie wniosek pozostał bez rozpatrzenia,  a zarząd powiatu nie powiedział ostatecznie, że warsztaty nie będą tworzone.

KSP Mława nabór

Pytanie dlaczego nie doszło do uruchomienia WTZ-ów zadał radny Tomasz Chodubski podczas kwietniowych obrad rady powiatu. Nawiązał przy tym do dwóch dokumentów omawianych na tej sesji, a mianowicie „Oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie mławskim” oraz „Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi”.

– W tych dokumentach były zaznaczone różne obszary działania, których nie posiadamy. Takim obszarem, w którym jednostki mogą być aktywne jest warsztat terapii zajęciowej. Już w ubiegłym roku trwały uzgodnienia Zarządu Powiatu z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, żeby rozszerzyć na terenie naszego powiatu obszar terapii zajęciowej. Mamy braki w tej sferze aktywności. Była taka szansa, żeby ten obszar w tym roku się pojawił. Dlaczego mimo wcześniejszej współpracy ze stowarzyszeniem nie doszło do uruchomienia warsztatów terapii zajęciowej? – pytał radny Chodubski.

Do rozpatrzenia wniosku o utworzenie tych warsztatów starostwo powołało specjalny zespół. Ostatecznie zespół potwierdził, że merytorycznie wniosek spełnia warunki rozporządzenia w sprawie tworzenia warsztatów terapii zajęciowej, jednak z pewnymi wątpliwościami. Te wątpliwości dotyczyły wskazanej na warsztaty lokalizacji, którą miałaby być siedziba dwóch stowarzyszeń przy ulicy Wyspiańskiego.

– Od początku były wątpliwości, że te pomieszczenia są użytkowane przez dwa stowarzyszenia na podstawie najmu, a stowarzyszenia zwolnione są z czynszu i ponoszą tylko opłaty za media. Jeśli w tym miejscu powstałaby nowa instytucja to w myśl definicji warsztatów terapii zajęciowej jest to wyodrębniona organizacyjnie, finansowo jednostka. Wątpliwości dotyczyły połączenia siedziby obu stowarzyszeń, które prowadziły tam swoją działalność statutową i zupełnie nowej wyodrębnionej jednostki – odpowiadała radnemu wicestarosta Barbara Gutowska.

Według starostwa były również wątpliwości w kwestiach formalnych. Chodziło o aktualność statutu stowarzyszenia składającego wniosek, oraz samą procedurę tworzenia WTZ, która winna odbyć się w drodze ogłoszonego konkursu.

Odnosząc się do długotrwałej procedury rozpatrywania wniosku radny Chodubski zaakcentował, że niszczy się w taki sposób aktywność społeczną.

 – W tych działaniach był już etap, gdzie środowisko angażuje się w poważne sprawy i uzyskuje pozytywne sygnały. Teraz pojawił się problem, że lokal jest niedostosowany a przecież była już zgoda na sporządzenie projektu architektonicznego. Stowarzyszenie było wciągane w pewne postępowanie. W ten sposób niszczy się aktywność społeczną. Instytucja może sobie pozwolić na angażowanie się w różne działania, niektóre projekty, jest tu etatowa ciągłość zatrudnienia i działania. Jeśli angażowane są organizacje pozarządowe to zawsze są w gorszej sytuacji. Wymaga to troski, wspomagania ich, a nie tworzenia nadziei i zatrzymania działań – podkreślał radny.

To wspomnianych przez radnego kwestii odniosła się zarówno wicestarosta Barbara Gutowska jak i starosta Włodzimierz Wojnarowski. Wicestarosta Gutowska położyła duży nacisk na obowiązek kontroli warsztatów zwłaszcza pod względem finansowym.

– Trzeba się zastanowić jak można ostatecznie skontrolować i sprawdzić, czy prawidłowo jest to zrobione pod względem np. finansowym w sytuacji, gdzie w tym samym budynku będą pracowały stowarzyszenia wykonujące swoją działalność. Jeśli mówimy o tym, że jest to wyodrębnione to powinien być odpowiedni lokal, a stowarzyszenie ma działać od godz. 700 do 1500. Stowarzyszenia widziały to zupełnie inaczej, że sami będą wszystko prowadzić, a powiat nie będzie się wtrącał. Tak niestety się nie da – mówiła wicestarosta.

Starosta Wojnarowski z kolei wyraził obawy, że powstanie WTZ-ów mogłoby spowodować odpływ części podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy (który jest w całości finansowany ze środków wojewody)  do nowej placówki. Po rozmowach z PFRON i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej władze powiatu raczej optują za ewentualnym utworzeniem WTZ przez powiat, a nie na bazie stowarzyszeń.

– Dowiedziałem się, że przy tworzeniu warsztatów, jeśli posiadamy budynek dofinansowanie utworzenia placówki wynosi 50%. Termin na złożenie wniosku jest do 10 listopada. Wymaga to jeszcze wielu analiz, bo nie można stworzyć placówki gdzie nie byłoby chętnych, albo zlikwidowania Środowiskowego Domu Samopomocy – mówił starosta Wojnarowski.

JK

Warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) – to placówka rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Zasadniczą formą terapii jest terapia zajęciowa. Poza nią WTZ-y wykorzystują najczęściej zajęcia ruchowe, ogólnousprawniające, komunikację społeczną i terapię psychologiczną. WTZ jest finansowany w 90% ze środków PFRON i w 10% ze środków samorządowych. Możliwe jest też pozyskiwanie środków z innych źródeł, jak dotacje samorządowe, darowizny z organizacji pozarządowych i osób prywatnych oraz darowizny sponsorów. Działalność warsztatu jest działalnością o charakterze niezarobkowym. Ewentualny dochód ze sprzedaży produktów i usług wykonanych przez uczestników warsztatu w ramach realizowanego przez nich programu rehabilitacji i terapii przeznacza się w porozumieniu z uczestnikami na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną uczestników.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

7 - liczba komentarzy w artykule "W Mławie nie będzie Warsztatów Terapii Zajęciowej"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
erka
Gość

@Andrzej pełna zgoda, tylko kto ma lepsze doświadczenie od rodziców?
Co do równych szans – komisja konkursowa powinna chyba być z innego województwa 😉

Andrzej
Gość

Oczywiście że konkurs dla organizacji na prowadzenie wtz. Niech wygra najlepszy z doświadczeniem. Równe szanse dla wszystkich organizacji…

zainteresowany
Gość

Pan Starosta boi się konkurencji, tego że aktualna kadra ŚDS będzie musiał podnieść kwalifikacje aby ludzie nie odchodzili, a w Mławie monopol jest modny. Więc po co się starać jak można konkurencje na początku wykosić.

zainteresowany
Gość

W artykule jest wyraźnie napisane,że starostwo niemiałoby kontroli nad finansami a jak nie ma kontroli nad finansami to nie może wsadzać swoich ludzi na ciepłe posadki. Dać 10% funduszy a mieć 100% władzy to fajny interes.

Mławianka
Gość

Najlepiej niech osoby niepełnosprawne siedzą w domach zamknięci w czterech ścianach. W Mławie osoby kończące SOSW nie mają za wiele możliwości rozwoju społecznego. A te warsztaty to była by super sprawa dla niepełnosprawnych, ale wiadomo kasa musi się zgadzać.

wpDiscuz