Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Podstawówki w Głużku, Bogurzynie i Starych Kosinach bez VII i VIII klas


KSP Mława nabór

Obecne szóste  klasy ze wszystkich gminnych „podstawówek” przeniesione zostaną do szkoły w Wiśniewie. Tu będą kontynuować naukę w klasach siódmych i ósmych.

Od 1 września 2017 roku do Szkoły Podstawowej w Wiśniewie zostaną przeniesione wszystkie tegoroczne oddziały klas VI ze szkół podstawowych z Głużku, Bogurzyna i Starych Kosin. Taką decyzję, na wniosek wójta Zbigniewa Kleniewskiego podjęli radni gminy Wiśniewo na wczorajszej sesji. Nie była to jednak decyzja jednogłośna.

Jak wiemy, wprowadzenie nowego ustroju szkolnego, którego konsekwencją jest wygaszenie gimnazjów, wymaga od samorządów zmiany i dostosowania sieci szkół do nowych przepisów wprowadzających ośmioklasową naukę w szkołach podstawowych. Z tym zadaniem musiała się też zmierzyć gmina Wiśniewo. Dyskusje o tym, z jakimi problemami trzeba będzie się liczyć oraz jakie rozwiązania przyjąć, trwały przede wszystkim w komisjach rady przed sesją, ale pojawiały się też podczas dyskusji radnych na kilku poprzednich sesjach rady gminy.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w sprawie wskazania uczniom klas VI realizacji obowiązku szkolnego w  klasach VII i VIII w szkole w Wiśniewie. Możliwość przeniesienia części uczniów do szkoły podstawowej powstałej w wyniku przekształcenia zespołu szkół dają przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Takie rozwiązanie można zastosować wyłącznie wobec uczniów klas III i VI szkoły podstawowej.

Dlaczego przyjęto akurat takie rozwiązanie? Wynika to z uzasadnienia do uchwały. Przywołany poniżej cytat dotyczy Szkoły Podstawowej w Głużku, ale brzmi on identyczne dla szkół podstawowych w Bogurzynie i Starych Kosinach.

W przypadku Szkoły Podstawowej w Głużku, ze względu na trudności w zapewnieniu warunków organizacyjnych bez konieczności prowadzenia zajęć na dwie zmiany ( mała liczba izb lekcyjnych i brak sali gimnastycznej), małej ilości uczniów oraz braku pracowni dydaktycznych do fizyki, chemii, wskazane jest aby w okresie przejściowym część klas realizowała zajęcia w szkole Podstawowej w Wiśniewie powstałej z przekształcenia Zespołu Szkół w Wiśniewie. Brak kadry pedagogicznej do nauczania fizyki, chemii i drugiego języka obcego.

Ostatecznie 11 radnych opowiedziało się za proponowanym rozwiązaniem. Trzy głosy były przeciwne i jeden głos wstrzymujący. Tak więc już od września tego roku do szkoły w Wiśniewie oprócz kontynuujących naukę dotychczasowych roczników, pojawią się siódmoklasiści przeniesieni ze wszystkich szkół podstawowych w gminie.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Podstawówki w Głużku, Bogurzynie i Starych Kosinach bez VII i VIII klas"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Witek
Gość

W Bogurzynie nie ma sali gimnastycznej ? Cha, cha, ale dowcip.

gosc
Gość

wszędzie spiski!!!!!!!!!!

była uczennica
Gość

A w Wiśniewie jest pracownia dydaktyczna do fizyki, czy chemii? Nie wydaje mi się. Zajęcia odbywają się w zwykłych klasach.

wpDiscuz