Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
PiS życzenia wielkanocne 2019
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ruszył sezon motocyklowy – policja apeluje o ostrożność na drodze


Każdego roku na naszych drogach dochodzi do groźnych zdarzeń z udziałem motocyklistów. Dlatego wraz z rozpoczęciem nowego sezonu policja  apeluje o ostrożność do miłośników tych jednośladów oraz kierowców samochodów. Nad bezpieczeństwem czuwają także policyjni motocykliści, którzy ruszyli już w patrol.

Większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie respektujący przepisy – są to doświadczeni i rozsądni kierowcy, świadomi zagrożeń. Niestety zdarzają się tacy, u których górę nad rozsądkiem bierze brawura i brak poszanowania bezpieczeństwa własnego i innych na drodze.
Motocyklistów nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a to dlatego ,że ich pojazd nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem, zwykle kończy się tragicznie. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.

Motocyklisto  pamiętaj, że drogi publiczne to nie  tor wyścigowy! Pomyśl o innych kierowcach i ich rodzinach:
– przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości !
– nie wymuszaj pierwszeństwa;
– wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców;
– zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej;
widoczny na drodze.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń. Ze swej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

Motocyklisto – zaginanie tablic rejestracyjnych jest ZABRONIONE! Motocykle są wyposażone tylko w jedno miejsce na tablice rejestracyjną, którą umieszcza się z tyłu pojazdu. Fakt ten powoduje, że częstym zjawiskiem jest zaginanie tablic rejestracyjnych, a jest to oczywiście niezgodne z prawem.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym, w art. 60 ust. 1 pkt 2 i 3, zabrania:
– zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne
– ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic.
Naruszenie przez kierującego zakazu zakrywania tablic rejestracyjnych poprzez np. ich zagięcie czy odgięcie, a przez to niewidoczne, stanowi wykroczenie z art. 97 kw w związku z art. 60 ust. 1 pkt 2 Kodeksu Drogowego.

Motocyklisto pamiętaj, że kierowca samochodu zobaczy Cię w porę – jeśli dasz mu na to szansę! Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, zwolnij, pomyśl zanim staniesz się kolejnym, numerem w policyjnych statystykach wypadków! Jaskrawe kolory strojów, elementy odblaskowe i włączone światła to większa szansa na dostrzeżenie motocyklisty!

Kierowco samochodu  pamiętaj, że sezon motocyklowy i rowerowy w pełni, bądź zatem życzliwy i wyrozumiały dla kierujących jednośladami. Zmieniając kierunek lub tor jazdy odpowiednio wcześniej sygnalizuj manewr i upewnij się, że nie zajedziesz drogi motocykliście lub rowerzyście! Przy wyprzedzaniu jednośladu zachowaj bezpieczny odstęp!

źródło: Wydział Ruchu Drogowego KWP z siedzibą w Radomiu

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500