Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ważna informacja dla tegorocznych emerytów


fot. Pixabay


ZUS testuje nowe rozwiązanie, które usprawni proces przechodzenia na emeryturę. Mowa o doradcach emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pod koniec roku będzie rekordowo dużo osób, które zgłoszą się do ZUS po świadczenie. Wszystko za sprawą obniżenia powszechnego wieku emerytalnego.

Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to działania w zakresie IT obejmujące zmianę algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Łącznie na terenie północnego Mazowsza będzie ich aż 23, z czego 2 znajdzie się w Mławie.

Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.

Większość rozwiązań, które Zakład proponuje swoim klientom, najpierw testowana jest w kilku wybranych oddziałach. Stało się tak również w przypadku doradców emerytalnych. Klienci ZUS w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu skorzystają z nowej usługi już teraz, następnie w lipcu Zakład udostępni ją potencjalnym emerytom w całej Polsce – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

Opinie klientów wyrażone w ankietach są dla nas ważne, wpłyną bowiem na ostateczny kształt usługi. Liczymy, że dzięki nim lepiej dostosujemy ją do potrzeb informacyjnych klientów – dodaje rzecznik.

Pełne wdrożenie doradców emerytalnych w całej Polsce nastąpi w lipcu. Aby skorzystać z ich usługi wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Zakład przypomina jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów  do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

 

źródło: Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x