Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Trzeba nauczyć się nowego życia i walczyć dalej


Mamy takie chwile, że siądziemy razem i popłaczemy. Ale trzeba żyć dalej. Trzeba nauczyć się nowego życia i walczyć dalej. Mamy dla kogo żyć. Tak mówili mławianie – Sylwia i Krzysztof Żakiewicz, młode małżeństwo z dwójką małych dzieci – Lenka ma trzy latka, a Marcelina 3 miesiące. Wypadku, któremu uległ Krzysztof właściwie nie powinien przeżyć. Drugie życie otrzymał od reanimującego go strażaka. Kolejne, od siedleckich lekarzy. Teraz musi nauczyć się nowego życia. I o nie walczyć!

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Krzysztof Żakiewicz w maju ubiegłego roku uległ poważnemu wypadkowi w pracy. Jako monter sieci trakcyjnej doznał porażenia prądem o napięciu 3 tys. V. Spadł wówczas z wysokości 8 metrów z pojazdu torowego, czego efektem było zatrzymanie akcji serca oraz wieloodłamowe złamanie kręgosłupa w odcinku C6 C7 z dokanałowym przemieszczeniem odłamów, złamanie łuku C5, kompresyjne złamanie TH5 TH6 z zupełnym niedowładem kończyn dolnych oraz dystalnym niedowładem kończyn górnych, przykurczem palców obu rąk, padaczka pourazowa oraz spalone nerwy całego ciała ( efekt porażenia prądem). Pierwsze diagnozy lekarzy – to trzy dni życia. Kolejne rokowania – zupełny paraliż i wegetacja.

Przez miesiąc po wypadku nieprzytomny, spędził pół roku na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w Siedlcach , gdzie został poddany operacji, przewieziony na oddział wewnętrzny siedleckiego szpitala, gdzie leżał przez kolejne 1,5 miesiąca. Od 29 grudnia 2016 roku przebywał na Oddziale Rehabilitacji w szpitalu w Mławie.

Dziś porusza się na wózku jedynie po domu. Zarówno wózek, jak i specjalne łóżko jest wypożyczone. Krzysztof od piersi w dół ciała nie ma czucia. Mimo mocno poparzonych prądem dłoni, ma je częściowo sprawne. Potrafi mówić i komunikować się z otoczeniem, choć w życiu codziennym potrzebuje pomocy drugiej osoby.

– Mąż dużo osiągnął, jest bardzo silny. Jest tu potrzebny. Nie poddajemy się. Szukamy ośrodka, odpowiedniego dla dalszej rehabilitacji. Konsultowaliśmy się z prof. Maksymowiczem z Olsztyna, ale kolejna operacja stanowi duże ryzyko utraty czucia w górnych partiach ciała – opowiada Sylwia Żakiewicz.

Obecnie na domową, prywatną rehabilitację codziennie przychodzi rehabilitantka. Oprócz tego szukają innych możliwości poprawy funkcjonowania Krzysztofa. Mają nadzieję zakwalifikować się do programu doświadczalnego z tzw. „japońskim szkieletem” (Chodzi tu o egzoszkielet – zaprojektowany i zbudowany przez japońskiego inżyniera – prof. Yoshiyuki Sankaiego z Uniwersytetu Sukuba – red.). Marzeniem Krzysztofa jest też aby móc choć trochę pobyć na świeżym powietrzu. Nie jest to proste, gdyż mieszkają na trzecim pietrze w bloku.

 – Raz tylko dwóch facetów przyszło i zniosło a potem wniosło męża z wózkiem. Złożyliśmy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wnioski, m.in. o dofinansowanie zakupu schodołazu. Jest on dla nas najważniejszy, bo spłacamy kredyt na to mieszkanie i nie mamy możliwości sprzedać go i kupić jakieś np. na parterze – opowiadają wspólnie małżonkowie.

Oboje również zgodnie opowiadają o ludzkiej życzliwości, jakiej w dzisiejszych czasach nawet nie oczekiwali. Gdy wymieniają ten szereg dobrych ludzi, rozpoczynają go od strażaka i pani ordynator siedleckiego szpitala. Ale również w Mławie doświadczają wsparcia i pomocy, bardzo przydatnej w ich sytuacji. Leki przyjmowane przez Krzysztofa oraz rehabilitacja są bowiem kosztowne.   Na Facebooku działa otwarta grupa Licytujemy dla Krzysia !! Pomoc W Walce O Powrót Do Formy, gdzie dochód z licytowanych przedmiotów zasila rehabilitację. Znajomi i przyjaciele organizują dla Krzysztofa charytatywne imprezy – jak choćby ostatnia, charytatywna zabawa taneczna, zorganizowana w Kowalewie. Krzysztof jest podopiecznym Fundacji Avalon, gdzie na wydzielone subkonto można również przekazywać wpłaty.

– Trochę obawiam się co będzie dalej, ale mamy bardzo dużo ludzi za sobą. Wspierają nas, kibicują nam. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które choćby dobrym słowem nas wsparły. Bardzo dziękujemy – kończy rozmowę Sylwia Żakiewicz.

rozmawiał: JK

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

8
KOMENTARZE

1500
daro

wielu z nas chce pomóc czemu niema nr konta

Osama

W artykule wszystko jest podlinkowane, jak klikniesz w Avalon to przekieruje. Ja wszedłem bez problemu. Ale w ramach pomocy proszę : http://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/zakiewicz_krzysztof.html?highlight=WyJrcnp5c3p0b2YiLCJ6YWtpZXdpY3oiLCJrcnp5c3p0b2YgXHUwMTdjYWtpZXdpY3oiXQ==

admin: podajemy nr konta
Jolanta SErocka Saracyn.

Niech ktoś pomoże temu państwu w załatwieniu wózka bo należy się z NFZ wystarczy wniosek kwota refundacji to 1700 zł.Gdybym mieszkała w Mławie to chętnie bym pomogła.Pozdrawiam była Mławianka Jolanta Serocka Saracyn.

Czytelniczka

Zgłosiłam to znajomej ze sklepu z takim sprzętem. Będziemy działać.

Jolanta SErocka Saracyn.

Jak coś służę pomocą chciaż na odległość.

Gonia

Aż się łza w oku kręci ; (Przekzyl bo ma dla kogo żyć Wszystkiego Dobrego życzę przede wszyskiem zdrówka !

Z daleka

Uwazam, ze tym mlodym ludziom warto jest pomoc. Przed nimi zycie otwiera kolejne rozdzialy. Dzieki tym, ze maja dwojke wspanialych rzeczy, maja cel zycia . Ich postawa, w ktorej sa wdzieczni za kazdy gest mieszkancow i ludzi dobrej woli, mowi o nich duzo dobrego. Razem pomozmy im, jak tylko mozemy.
Chce nadmienic, ze w moim odczuciu, dobrze sie stalo, ze Redakcja Codziennika poruszyla ten temat, dzieki temu mozemy sie dowiedziec, jak wiele osob potrzebujacych jest wsrod nas. Goraco pozdrawiam Codziennik oraz wiernych czytelnikow. 🙂