Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uwaga normy przekroczone. Alert poziomu II dla Mazowsza


W związku z przekroczeniem w 2016 r. dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu (tego ostatniego tylko w aglomeracji warszawskiej), Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił na obszarze województwa alert poziomu II.


Wyższych stężeń zanieczyszczeń możemy się spodziewać przy sprzyjających ich występowaniu warunkach atmosferycznych: temperaturze powietrza poniżej 15 st. C (w okresie grzewczym dochodzi wówczas do znacznej emisji gazów z domowych źródeł ciepła, zwłaszcza przy stosowaniu w nich paliwa stałego lub nielegalnym paleniu śmieci), niskiej prędkości wiatru (oraz w okresach bezwietrznych) i długich okresach bez opadów. Do przekroczeń norm przyczynia się także wzmożony ruch samochodowy.

Ogłoszony alert poziomu II nie oznacza jeszcze, że w danym momencie lub najbliższym czasie mamy się spodziewać wysokich stężeń zanieczyszczeń. Jeśli poziomy alarmowe zostaną przekroczone lub nawet zaistnieje tylko ryzyko takiego przekroczenia, zostanie wydany kolejny alert określonego poziomu. Pamiętajmy jednak, aby w przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń ograniczać czas przebywania – a zwłaszcza aktywność ruchową – na powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, osób cierpiących na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu oraz choroby krążenia, a także osób ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Właśnie te grupy są najbardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne wdychania zanieczyszczeń – zwłaszcza na schorzenia układów oddechowego i krwionośnego oraz nowotwory.

źródło: KN/UM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x