Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Poznaliśmy Mławskich Przyjaciół Książek 2016


fot. MBP im. B. Prusa w Mławie


ksp Mława
Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie po raz kolejny uhonorowała najaktywniejszych czytelników roku 2016. Święto „Przyjaciela Książek” zorganizowano z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tj. dorocznego święta ustanowionego w 1995 roku przez UNESCO. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Spotkanie odbyło się 27 kwietnia w miejskiej bibliotece.

Uczestnicy spotkania wysłuchali światowego hymnu książki ze stolicy światowej książki (Wrocław). Był to wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Hymn ten na stałe już pozostaje światowym hymnem książki.

Najaktywniejszymi czytelnikami roku 2016 zostali:

DZIAŁ UDOSTĘPNIANIA I INFORMACJI
1. Jackowska Alina
2. Krupińska Ewa
3. Mierzwa Janina

ODDZIAŁ DLA DZIECI
1. Baliński Michał
2. Gadomski Tomasz
3. Karolkowska Diana

FILIA NR 1
1. Ciesiński Jakub
2. Piotrkowska Zuzanna
3. Zalewska Aniela

FILIA NR 2
1. Szczepkowska Dorota
2. Prusinowska Hanna
3. Wodzińska Kamila Ewa

Gościem spotkania był Jan Grzegorczyk – dziennikarz, redaktor i pisarz, autor książek o duchowości i wierze m.in. Przypadki księdza Grossera, Adieu, Trufle, Cudze pole, Jezus z Judenfeldu, Perła, Chaszcze, Święty i błazen.

W trakcie spotkania Jan Grzegorczyk bardzo ciekawie i z humorem mówił o swojej drodze pisarskiej i osobach, które ukształtowały go jako człowieka i jako pisarza. Swoich mistrzów – jak ich nazwał, poznał dzięki współpracy z poznańskim pismem „W drodze”, prowadzonym przez dominikanów, a byli nimi pisarz, poeta i dramaturg Roman Brandstaetter, dominikanin – ojciec Góra oraz ksiądz Jan Twardowski. Opowiadał anegdoty o swoich mistrzach i przytaczał usłyszane od nich mądrości życiowe, którymi w swoim życiu też kieruje się. Była gitara i było też wykonanie pięknej ballady ulubionego balladzisty – Bułata Okudżawy „Dopóki ziemia kręci się”. Inna pieśń, którą wykonał i jak powiedział – zawsze łączyła go z ks. Górą to hymn lednicki „Tylko orły szybują nad granią”, do której napisał muzykę.

Autor na koniec spotkania dał radę, szczególnie młodym słuchaczom, żeby w życiu przekraczali granicę swoich możliwości, przekraczali siebie.

Był również czas na kupno książek gościa i zdobycie autografu, dedykacji oraz mały poczęstunek.

źródło i zdjęcia: MBP im. B. Prusa w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x