Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sprawa katechetki z Wólki. Prokurator i dwukrotne zawieszenie


Zamieszania wokół sprawy zawieszonej katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie ciąg dalszy. Czy jest ona winna naruszania godności i cielesności uczniów, czy może jedynie naruszania ich godności i zachowania niezgodnego z etyką nauczyciela? A może jest niewinna? Jedno jest pewne. Sposób wyjaśniania sprawy nie poprawia renomy tej placówki. 


Pierwszą możliwość wyjaśnienia zarzutów, które pojawiły się wobec katechetki miała dyrekcja szkoły. To jej obowiązkiem jest zbadać ich wagę i wiarygodność, od tego bowiem zależy dalsza ścieżka postępowania. Jeżeli pojawiające się zarzuty dotyczyły naruszenia obowiązków i etyki nauczyciela, sprawę należało skierować do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie mazowieckim. Jeżeli zarzuty są podejrzeniami o popełnienie przestępstwa, należy to zgłosić do prokuratury. A jak jest w tym przypadku?

Otóż według dokumentów, które publikujemy poniżej, katechetka została zawieszona w czynnościach nauczyciela i to aż dwukrotnie! Delikatnie to określając, to swoisty, prawny ewenement. Pierwsze pismo, datowane na 19 kwietnia 2017 roku wskazuje jako przyczynę zawieszenia wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z powodu naruszania godności i cielesności uczniów. Drugie pismo datowane na 24 kwietnia, również zawieszające katechetkę w czynnościach jako jego przyczynę podaje naruszenie godności uczniów i nieetyczne zachowania. Łatwo tu zauważyć, że waga zarzutów w pierwszym piśmie i w drugim jest zdecydowanie inna.

Według deklaracji dyrekcji szkoły sprawa skierowana została do Kurii Diecezjalnej w Płocku i rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie mazowieckim. Co robią te instytucje? Kuria czeka z decyzją na zakończenie postępowania dyscyplinarnego, a taki wniosek o jego wszczęcie dotychczas nie wpłynął do rzecznika dyscyplinarnego.

–  Uprzejmie informuję, że Kuria Diecezjalna zajęła się sprawą pani katechetki z Mławy. Odbyło się spotkanie z udziałem dyrektora wydziału katechetycznego ks. Marka Wilczewskiego, proboszcza parafii św. Jana Kantego ks. Janusza Cegłowskiego i dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie pani Joanny Wyszkowskiej. Do czasu rozstrzygnięcia postępowania dyscyplinarnego wobec pani katechetki, wstrzymano decyzję o ewentualnym wycofaniu jej misji kanonicznej – informuje Elżbieta Grzybowska rzecznik prasowy płockiej kurii.

– Dotychczas (26.04.2017 – red.) wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie katechetki ze SP nr 4 w Mławie nie wpłynął do rzecznika dyscyplinarnego. Jeżeli tylko wpłynie, natychmiast o tym poinformujemy – podaje oddział prasowy wojewody mazowieckiego.

Wydawać by się mogło z wcześniej cytowanych pism o zawieszeniu, że zarzuty łagodnieją. Za to według  doniesień w lokalnych mediach, dyrekcja szkoły złożyła 27 kwietnia w mławskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez katechetkę, więc jednak chyba w zachowaniach nauczycielki dopatrzyła się przesłanek popełnienia przestępstwa. Jak podaje prokurator Krzysztof Molenda, postępowanie będzie prowadzone w kierunku znęcania się i naruszenia nietykalności cielesnej.

Jak widać sprawa naprawdę nabiera coraz większego rozmachu i na pewno będziemy o niej pisać jeszcze wielokrotnie.

Jednak dla zobrazowania, jak wiele zależy od oceny dyrektora w takich sprawach, można przywołać przykład z niedalekiego Bieżunia. Tam jedna z nauczycielek nawet mając już postawione przez prokuraturę zarzuty (obecnie akt oskarżenia złożony jest w mławskim sądzie) fizycznego i psychicznego znęcania się nad uczniem, który popełnił samobójstwo, nie została zawieszona w czynnościach nauczyciela.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
41 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
5 lata temu

Słyszałem, że córka katechetki też pracuje w placówce podległej miastu.

Sasiadka
Sasiadka
5 lata temu
Reply to  abc

Jaki cel mają Twoje podłe oszczerstwa? Jej córka od dawna nie mieszka nawet w Mławie.

Raksa
Raksa
5 lata temu

Cała nadzieja w Kaczyńskim i Kukizie, że niedługo przegonią całe to towarzystwo, łączne z ich kacykami na cztery strony świata.

emigrant ekonomiczny
emigrant ekonomiczny
5 lata temu

Ty, co nie lubisz bredni. Podziel się informacją, ilu swoim dzieciom załatwiłaś pracę w mławskich urzędach ? To ty wypisujesz brednie.

gość
gość
5 lata temu

Mnie ta Pani uczyła 15 lat temu. Już wtedy była niemiła dla uczniów, szarpała. My ani nasi rodzice nie mogliśmy za dużo zrobić. W końcu ktoś się za nią wziął. Popieram teraźniejszą dyrekcję za działanie i rodziców za odwagę. Jestem z Wami całym serduchem.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  gość

Pani dyrektor Ci to podyktowała, czy sam takie bzdury wymyślasz?

gość
gość
5 lata temu
Reply to  Piotr

Panie Piotrze. Znam swoje wartości i wiem co chcę powiedzieć. Wim co czują te pokrzywdzone dzieciaki, bo sam doznałem to na własnej skórze. Nikt nie musi mi dyktować tego co chcę powiedzieć. Tak prawdę mówiąc to nawet nie znam obecnej dyrekcji

25 lat
25 lat
5 lata temu
Reply to  gość

Haha „Jestem z Wami całym serduchem” – jak bym mojego dziadka słyszał 😀 gościu jak ona Ciebie uczyła 15 lat temu, to teraz masz jakieś 25 lat. Jaki koleś w Twoim wieku tak się teraz wypowiada? Widać jak byk, że jesteś starym wyjadaczem z ratusza.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  25 lat

Trafne spostrzeżenie, też mi się to rzuciło w oczy.

Zniesmaczony
Zniesmaczony
5 lata temu
Reply to  gość

Czytając te bzdurne konentarze widze, ze mieszkancy Mlawy sa nadal za „murzynami”. Tacy niby nowoczesni, a nie potrafia zrozumieć jezyka ludzkiego. Ktos napisał, to co mysli i czuje wg swoich potrzeb i jezyka jaki jemu pasuje, a „mlawscy” psychologowie zrobili z niego staruszka. A moze jest to mloda osoba na poziomie, ktorej odpowiada taka wypowiedz. Jedyne co widze to buraki i prostaki. Sloma z butow wystaje, a udaja wilece wykształconych i inteligentnych, a krowy pasc a nie sie wypowiadac. Gosc napisal, ze jest z dyrektorem calym serduchem i niech bedzie. Gowno Wam do tego.

25 lat
25 lat
5 lata temu
Reply to  Zniesmaczony

Zniesmaczonym to można być najwyżej Twoim wulgarnym językiem.

Dreed
Dreed
5 lata temu

Jeżeli Szanowna Pani Dyrektor przez okres 5mc nie reagowała lub nie kontrolowała pracy tego Nauczyciela, to tez trzeba Ją zawiesić za brak właściwego nadzoru.

Gosc
Gosc
5 lata temu
Reply to  Dreed

Zgadzam sie z opinia . Jesli juz w listopadzie w/g dokumentu katechetka naruszala godnosc osobista uczniow , to pani dyrektor nie dopelnila obowiazkow , a wrecz realnie narazala uczniow na niebezpieczenstwo . To pani dyrektor popelnila przestepstwo .Zachowanie dyrektora sloma z butow , ale tak to sie dzieje, kiedy zostaje sie dyrektorem z teczki i potem nakazy z gory trzeba realizowac.

niezależny
niezależny
5 lata temu

przecież od razu widać że to ustawiona sprawa. Konflikty z władzami naszego miasta tak się kończą…jeśli ktoś tego nie rozumie to niech wejdzie w konflikt np. z panem burmistrzem. Od razu się przekona o co chodzi.

Sasiadka
Sasiadka
5 lata temu

Niszczenie, nagonka, osmieszanie. Przypomina sie mi film z Michaelem Douglasem o wymownym tytule Falling Down. Film z 1993 roku. Kazdy, kto go obejrzy zrozumie, do czego prowadzi zdenerwowanie i budowanie sytuacji stresowych.

Anders
Anders
5 lata temu

NATYCHMIASTOWE zawieszenie katechetki w takim przypadku to norma w cywilizowanym świecie – dyrektorka szkoły postąpiła dobrze. Nie wiem, ile jest prawdy w tych oskarżeniach, ale jeśli nauczyciel jest podejrzewany o przemoc wobec dzieci (słowną czy fizyczną), nie należy pozwolić mu na dalszą pracę z dziećmi do momentu wyjaśnienia sprawy. Ale to prawda, że cała sytuacja została bardzo rozdmuchana przez media i kobieta nie bardzo ma możliwość obrony swojego dobrego imienia.

Gosc
Gosc
5 lata temu
Reply to  Anders

Standard i norma w cywilizowanym swiecie to podejmowanie madrych i przemyslanych dzialan dyrektora . Jesli byly skargi czy wnioski ,to w pierwszym rzedzie probuje sie rozwiazac problem z nauczycielem . Kazdy czlowiek moze miec gorszy okres w zyciu , a szczegonie w zawodzie nauczyciela , gdzie psychika moze wysiasc kazdemu . Jest cos takiego jak zwolnienie lekarskie , czy urlop zdrowotny . Odsuwa sie czlowieka automatycznie a nie jak Colombo zbiera kwity przez pare miesiecy i czeka . Nie traktuje sie i nie doprowadza do sytuacji , ze po 25 latach pracy ,wyrzuca sie czlowieka na bruk i niszczy mu zycie . Tym bardziej , ze nie czarujmy sie katechetka podpadla bufonowi w ratuszu , wiec volta jest taka , jaka jest.

Anders
Anders
5 lata temu
Reply to  Gosc

Z tego co rozumiem katechetka została zawieszona niedługo po otrzymaniu przez dyrektorkę informacji o rzekomym stosowaniu przemocy – skąd info o „zbieraniu kwitów” przez kilka miesięcy?

Gosc
Gosc
5 lata temu
Reply to  Anders

Wystarczy spojrzec na pierwszy dokument i tam jest uzadadnienie od kiedy i za co . Proponuje uwaznie przeanalizowac te dokumenty.

z bliska
z bliska
5 lata temu

No i tak to było do przewidzenia, Kaszub napisze Ci jeszcze raz, może to do Ciebie wreszcie dotrze, MĄDREMU WYSTARCZĄ DWA SŁOWA, A GŁUPIEMU TO I REFERATU MAŁO, polecam CI ku pamięci słowa MARKA TWAINA cyt „LEPIEJ JEST NIE ODZYWAĆ SIĘ WCALE, I WYDAWAĆ SIĘ GŁUPIM, NIŻ ODEZWAĆ SIĘ I ROZWIAĆ O SOBIE WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI” a działania Pani P. potwierdzają tylko jej wine, Z daleka zasady którymi mnie pouczasz powinieneś stosować do siebie samego, to że macie do mnie pretensję to rozumiem ale takie jest ryzyko komentowania, mławskiej rzeczywistości, i albo komentujemy i ponosimy ryzyko, albo tak jak większość Mławiaków trzęsiemy portkami, i siedzimy cicho—dlatego wolę komentować tą rzeczywistość a nie pisać bzdury tak jak Kaszub i TY, nie byłem i nie jestem na czyjeś rozkazy, a bzdury które piszecie po prostu mnie nie dotyczą, choć z całą mocą wkładacie mi je w me posty.

Pas
Pas
5 lata temu
Reply to  z bliska

Kaszub i z daleka dajcie spokój „z bliska” oszołom zawsze się znajdzie i będzie pisał bzdury, niech sobie te bzdury pisze. Człowiek chce mocno zabłysnąć, szkoda że głupotą.

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  Pas

Pas wrzuć sobie na luz, bo głupotą sam nie grzeszysz, z takim oszołomem nie miałem jeszcze do czynienia, no ale i takie cudaki jak TY są w naszym środowisku, i daj sobie spokój z pisanie dla samego pisania, a bzdur i głupot na mławskich portalach juz sporo napisano,a Pani P. do swej obrony zaangażowała chyba pół społeczności Wólczańskiej, ale sama popełniła sporo błędów, o czym piszą nawet jej byli wychowankowie.

nie_lubie_bredni
nie_lubie_bredni
5 lata temu
Reply to  z bliska

Nic, tylko ignorować takich oszołomów jak Ty! Czytam Twoje komentarze i tylko nienawiści i jad do tej osoby przez Ciebie przemawia. Zmyślasz same głupoty.

Gosc
Gosc
5 lata temu

Nic dodac nic ujac , czyli rynsztok mlawski. Schemat zaczyna sie od ratusza , ktory steruje calym systemem poddanstwa w placowkach publicznych . Prokuratura nie lepsza . Z cyklu kto nie z nami ten przeciw nam . Jesli byly jakies problemy ,to dyrekor ma obowiazek reagowac od razu i rozwiazywac konflikty .Widac , ze dokumentacja byla zbierana od listopada . Gdzie byla wtedy pani dyrekor ? Nalezy pamietac , ze prawdy sa zawsze dwie. Niskie panuja standardy w Mlawie , akceptuja przez wiele lat staroste naloga , burmistrza bufona , wazne zeby wszyscy sa szczesliwi i kolejny raz poszli na wybory .

Liberał
Liberał
5 lata temu
Reply to  Gosc

dobrze by było wiedziec co się mówi, niż mówic co się wie

Gosc
Gosc
5 lata temu
Reply to  Liberał

Uderz w stol ,a nozyce sie odezewa .

z bliska
z bliska
5 lata temu

CODZIENNIK mławski.pl–PISZEMY JAK JEST, po tym tekście śmiem wątpić czy w ogóle wiecie jak jest, bierzecie w obronę kogoś kto swym postępowaniem nie zasługuje na to, a fakt że Pani P namawiała rodziców i dzieci do wycofania skargi świadczy o dobrym podejściu do zajścia mławskiej Dyrektor, a już dawanie za przykład zajścia tragicznego w Bieżuniu, i łączenie go z tym mławskim przypadkiem po prostu nie przystoi, a przykład pokazuje tylko różnice na niekorzyść dyr. z Bieżunia jak błędne podjęła decyzje, i to dajecie za dobry przykład, a już przeglądając mławskie portale, sam się zastanawiam gdzie ja jestem, bo udawadnianie przez teksty i posty że 2+2 = 77, jest nie na miejscu przestańmy pisać bzdury, zacznijmy szanować fakty, logikę i siebie, Nauczyciel aż dziw że z takimi kompetancjami, zostałeś w tym zawodzie, dlatego że piszesz z daleka, to piszesz takie bzdury.

Z daleka
Z daleka
5 lata temu
Reply to  z bliska

Obronca burmistrza i calego establishmentu.
Twoja wiedza na temat tej sprawy jest „imponujaca”.
Zastanawia mnie jedno, czy nie jestes jedna ze stron w tej sprawie.
Poza tym, Twoj atak na Codziennik.pl, jest nieelegancki.
W przeciwienstwie do Ciebie, stosuje pewna i sprawdzona zasade, ktora mowi, ze jesli sie Tobie cos nie podoba, to omin to, nie patrz na to i nie komentuj.
Jeszcze jedno: Przypominasz mi pewnego goscia, ktory swoim obzarstwem przebija wszystkich. Mowi i krytykuje on, ze dany produkt spozywczy jest blee…, fee, niesmaczny, fuj…, a jak odwrocisz sie na chwile, to te niby zle zarcie lapczywie i w locie zjada, z chciwoscia.
I Ty taki jestes, zle mowisz, ale czytasz. Zle twierdzisz, ale piszesz…

Kaszub
Kaszub
5 lata temu
Reply to  z bliska

„a fakt że Pani P namawiała rodziców i dzieci do wycofania skargi świadczy o dobrym podejściu – ” oszołom jak zwykle bredni wypisuje ! Kłamie i kluczy. Naprawdę burmistrz nie ma bardziej ogarniętych obrońców? Czy to własna partyzantka tego Pana przeciwko radnej?

Sasiadka
Sasiadka
5 lata temu
Reply to  Kaszub

Ma Pan Kaszub racje. Partyzantka jak u czerwonych Khmerow.

Terror
Terror
5 lata temu

Dyrektorka dawno powinna być odwołana za to jak traktuje pracowników. Są psychicznie znęcani. Jak ktoś naciśnie jej na odcisk to już po nim, za byle co jest ciągle wzywany na dywanik. Boją się odezwać bo ma duże plecy w Urzędzie miasta. Ktoś powinien się w końcu zainteresować.

Anonim
Anonim
5 lata temu
Reply to  Terror

Jeżeli to prawda co piszesz, to chyba już po wielkiej pani dyrektor. Sądzę, że katechetka jej nie popuści i pani dyrektor szkoły się przejedzie na skórce od banana i nie pomogą wpływy pana burmistrza, a może dyrektorka przytrzyma się burmistrza i razem się przejadą…
Heh, ciekawe jaki będzie finał tego mławskiego skandaliku.
Kto wygra, kto przegra. Walka toczy się i pewnie zatoczy szersze kręgi.
Panie burmistrzu, co z dyrektor MDK? miał pan podjąć decyzję jak zostanie udowodniona jej wina i co? – cisza? Brak Panu odwagi, czy dyrektorka ma na Pana jakiegoś haka tak jak Pan na wielu innych???

Gosc
Gosc
5 lata temu
Reply to  Terror

Tak sie tez dzieje w innych placowkach oswiatowych na terenie Mlawy .Ludzie zestresowani i zastraszeni przychodza do pracy . Nie dziwie sie , ze w koncu nie wytrzymuja napiecia. Dziwne jest to , ze inteligentna grupa spoleczna jaka sa nauczyciele ,nie potrafi sie postawic takim frustratom . System szkolnictwa i sadownictwa nie konczy sie na ratuszu i sadzie w Mlawie . Jest demokracja i wolnosc slowa , a dyrektorem tylko czasem sie bywa .

Olga
Olga
5 lata temu

dlaczego te pisma podaje sie do publicznej wiadomośći?

And
And
5 lata temu
Reply to  Olga

To chyba dobrze. wydaje mi się, że to dopiero pierwsze dokumenty jakie ktorekolwiek media opublikowały w tej sprawie. Bo na razie to wszyscy piszą tylko jakieś domysły czy powielają czyjeś opinie

Nauczyciel
Nauczyciel
5 lata temu

Całkowity brak kompetencji dyrektora placówki za którą stoi wielki B .

Z daleka
Z daleka
5 lata temu

Dyrektor Szkoly naraza sie na utrate zaufania spolecznego.

Z daleka
Z daleka
5 lata temu

Oto Sprawiedliwosc po mlawsku- pijana Dyrektor trzyma sie na stanowisku, a podejrzana katechetke zawiesza sie blyskawicznie. I gdzie jest ta spawiedliwosc. Zreszta w Mlawie panuja podwojne standardy

Olka
Olka
5 lata temu

Kto przeciwko bumistrzowi ten do … Dziwna sprawa,przez 25 lat uczyła i było ok a teraz jest niedobra. Dlaczego? Za bardzo walczy z wielkim B.

Z daleka
Z daleka
5 lata temu
Reply to  Olka

Burmistrzunio udaje bohatera, jak zawsze.

Tylko ona jedyna
Tylko ona jedyna
5 lata temu

Ktos sie na tej sprawie przejedzie. Udalo sie z Retkowska, z innymi, a nie uda sie katechetka.

41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x