Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława. I Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


I Szkolny Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Społeczno – Zawodowej Osobom Niepełnosprawnym „Daj szansę”. 27 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Mławie spotkali się uczniowie i podopieczni trzech mławskich placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.


W pierwszej części spotkania dzieci i młodzież kolejnych klas prezentowała świetnie przygotowane krótkie występy artystyczne, w różnych formach. Były wierszyki i piosenki, kilka klas przygotowało plakaty. Poszczególne klasy wiele trudu włożyły w to, by prezentując na scenie swój program podkreślić go odpowiednimi rekwizytami, np. przebraniem. Szkoła Podstawowa nr 6 swoją prezentację przygotowała w formie quizu, widzowie odgadywali po stroju i wygłoszonych kwestiach, czyją postać widzą na scenie. Środowiskowy Dom Samopomocy przygotował zabawny występ kabaretowy z nieoczekiwaną dość nieoczekiwaną puentą.

Druga część obchodów miała już charakter swobodniejszy. Na młodzież czekało wiele atrakcji w pracowniach szkoły. Były to różne zajęcia warsztatowe: gry stolikowe, siłownia, kuchcikowo, Arka Noego, origami, sensoplastyka, aikido, logopedia kulinarna, wesołe nutki, majsterkowanie, przystanek sensomotoryczny, zajęcia sportowe, zajęcia muzyczno-ruchowe „My jesteśmy krasnoludki”, zajęcia w zespołach rewalidacyjno-wychowawczych „W wiosennym kręgu-rozwijanie zainteresowań otoczeniem i kształtowanie aktywności zmysłowo-ruchowej” oraz sensoplastyka z integracją sensoryczną dla dzieci ze spektrum autyzmu. Wszyscy chętnie odwiedzali także kawiarenkę. Dzień zakończyła projekcja filmu animowanego „Vajana” z degustacją popcornu.

Dzień  Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja, które również jest Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.  Zapoczątkowany we Francji w latach 90 – tych XX wieku, w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób  niepełnosprawnych intelektualnie.

Dla Stowarzyszenia Pomocy Społeczno – Zawodowej Osobom Niepełnosprawnym „Daj szansę” – organizatora tego dnia w Mławie, priorytetem jest optymalny rozwój dziecka i najlepsze przystosowanie do życia w lokalnym środowisku poprzez udzielanie pomocy psychologicznej, pedagogicznej, rehabilitacyjnej, logopedycznej i społeczno – zawodowej osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, działania ukierunkowane na wyrównywanie szans społecznych, aktywizację, integrację i reintegrację społeczno-zawodową osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem oraz zwiększanie poczucia więzi społecznej, aktywizacji i integracji środowiska.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rodzic
Rodzic
6 lata temu

Przykro że są takie dzieci. Ale skoro już są to dobrze że jest szkoła, w której nauczyciele pracują na miarę ich możliwości.

Mławianka
Mławianka
6 lata temu

Wielkie brawa dla Organizatorów za inicjatywę 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x