Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie Filip Rutkowski i Jakub Baliński laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego


Sukcesem dwóch mławskich śpiewaków zakończył się VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. prof. Zdzisława Skwary (1920-2009), długoletniego pedagoga śpiewu solowego mławskiej szkoły muzycznej.


Jak co roku zmagania konkursowe podzielone są na kategorie studentów i absolwentów wyższych szkół muzycznych oraz uczniów szkół muzycznych II stopnia. I właśnie w kategorii uczniowie średnich szkół muzycznych Filip Rutkowski otrzymał I nagrodę, a stopień niżej uplasował się Jakub Baliński. Obaj są uczniami mławskiej szkoły muzycznej. Taki werdykt wydało jury konkursowe w składzie:

prof.dr hab.  Tadeusz Pszonka przewodniczący jury (Akademia Muzyczna im.K.Lipińskiego we Wrocławiu), mgr Michał Gogolewski zastępca przewodniczącego jury (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.im.A.Krzanowskiego w Mławie), dr hab. Anna  Fabrello (Akademia Muzyczna im.Stanisława Moniuszki w Gdańsku), dr hab. Piotr  Sułkowski, prof.nadzwyczajny Akademii Muzycznej im.F.Nowowiejskiego w  Bydgoszczy –

(Dyrektor Naczelny i Artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im.Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie) i mgr Wilhelm Taraszkiewicz sekretarz jury(Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.im.A.Krzanowskiego w Mławie).

W trwającym od 19 do 21 kwietnia konkursie, przesłuchania uczestników odbywały się od 19 do 20 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie. Natomiast w piątek, 21 kwietnia- przesłuchania etapu finałowego w obu kategoriach z towarzyszeniem orkiestry filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego odbyły się przed publicznością w sali Filharmonii w Olsztynie. 22 kwietnia już w Mławie nastapiło ogłoszenie wyników konkursu oraz koncert laureatów.

W kategorii uczniów średnich szkół muzycznych laureatami zostali:

I nagroda:

FILIP  RUTKOWSKI –  bas (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie)

II  nagroda:

Jakub Baliński – tenor (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie)

III nagroda:

MAGDALENA  DUDEK  – sopran  (Państwowa Szkoła Muzyczna II st.im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu)

Wyróżnienie:

MARTA  MATUSZEWSKA  – sopran (Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu-absolwentka)

W kategorii studenci i absolwenci akademii muzycznych laureatami zostali:

 I nagroda ex aequo:

MICHAŁ  JANICKI  – baryton (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

WOJCIECH  RASIAK  – bas (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu)

II nagroda:

PAWEŁ  TROJAK  – baryton (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

III nagroda:

AGNIESZKA  GRABOWSKA – sopran (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi)

Wyróżnienie:

PAULINA  ROGÓŻ  – sopran (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)

MONIKA  SENDROWSKA –  sopran (Akademia Muzyczna im.Stanisława Moniuszki w Gdańsku –absolwentka)

Niejako na marginesie tego, bądź co bądź konkursu rangi ogólnopolskiej, warto zadziwić się nikłym zainteresowaniem tą imprezą w Mławie. Zwłaszcza, że wielokrotnie sala koncertowa PSM jest pełna słuchaczy. Tu koncert finałowy odbywał się, przy niemal pustej widowni. Szczerze zachęcamy mieszkańców naszego miasta i gości do większego zainteresowania i udziału. Przecież muzyka poważna, nie zawsze jest „poważna” i trudna w odbiorze. Naprawdę.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x