Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławscy policjanci życzą spokojnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych


Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy, do których zawsze można się zwrócić o pomoc.


Działania policji „Wielkanoc 2017”

Przed nami długi, świąteczny  weekend. Dla policji to czas wzmożonych działań kontrolnych i prewencyjnych. Akcja „Wielkanoc 2017” rozpoczęła  się  14  i potrwa do 17 kwietnia. Dla kierowców oznacza to częstsze niż zwykle  kontrole na drogach. Pod policyjnym nadzorem znajdą się także piesi oraz rowerzyści i motocykliści.

Mławscy policjanci zapowiadają surowe i bezwzględne kary, dla kierowców oraz tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, popełniających wykroczenia, będące głównymi przyczynami wypadków. Policjanci ruchu drogowego  kontrolować będą prędkość, stan techniczny pojazdów oraz bezpieczeństwo przewożonych w samochodzie osób. Kontynuowane będą również działania „STOP. Trzeźwość”. Pomimo częstych i zapowiadanych kontroli stanu trzeźwości, wciąż niestety nie brakuje nietrzeźwych za kierownicą. Policjanci apeluje o  sygnały dotyczące pijanych kierowców. Takie informacje można przekazywać również anonimowo, dzwoniąc pod numer 997. Ogromne znaczenie ma również społeczny sprzeciw wobec nietrzeźwych, wsiadających za kierownicę. Gdy widzimy osobę, która piła alkohol i ma zamiar kierować pojazdem, postarajmy się ją powstrzymać,  a jeśli jest to niemożliwe lub nie przynosi rezultatu – należy niezwłocznie powiadomić policję. Taka reakcja może uratować komuś życie.

Pamiętajmy także, że okres świąt to czas chętnie wykorzystywany przez włamywaczy i kieszonkowców. Wybierając się na świąteczne zakupy lub planując wyjazd, warto pamiętać o kilku prostych radach:

Uwaga na kieszonkowców

Zatłoczone markety i kolejki przy kasach, to idealna okazja dla kieszonkowca – należy zachować ostrożność by nie zrobić złodziejowi świątecznego prezentu.

– Portfel schowaj w wewnętrznej, zapinanej kieszeni torby. Gdy stoisz w zatłoczonym miejscu lub w kolejce , torbę lub plecak trzymaj blisko siebie.

– Nigdy, nawet przez chwilę nie odkładaj portfela na ladę sklepową lub przy kasie.

– Torby z zakupami schowaj do bagażnika.  Nie zostawiaj w samochodzie radioodtwarzaczy i innych wartościowych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja

…i włamywaczy

Opuszczone przez domowników mieszkania  to idealna okazja dla złodzieja Nie ma stuprocentowo pewnego  zabezpieczenia przed włamywaczem, ale warto ograniczyć ryzyko. Podstawą są atestowane drzwi i zamki antywłamaniowe, ale do włamań  dochodzi również przez zwykłą niefrasobliwość właścicieli. Wystarczy otwarte okienko piwnicy lub wysłużony zamek w drzwiach garażowych, który zepsuł się dawno temu. Zanim wyjedziemy na święta, warto  sprawdzić, czy wszystko jest należycie pozamykane. Dobrym zabezpieczeniem domu i mieszkania jest również czujne oko zaufanego sąsiada, poprośmy go by zwrócił uwagę na mieszkanie, podczas  naszego wyjazdu.

Bezpieczna podróż

Planując świąteczny wyjazd, należy się do niego przygotować. Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia oraz zaplanowaniu trasy z bezpiecznymi miejscami postojowymi. Pośpiech i zmęczenie są prawdziwym zagrożeniem na drodze.  Chwilowa dekoncentracja kierowcy, senność i znużenie jazdą może zakończyć się groźnym zdarzeniem drogowym.  Nie warto ryzykować.

„Śmigus dyngus” –  nie dla chuligańskich wybryków

Policjanci pełniący służbę w święta zwracać będą  uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne – chodzi o „śmigus-dyngus”. Wylewanie na przechodniów strug wody, rzucanie w osoby lub w przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia bądź zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie czyny można ponieść odpowiedzialność karną. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może też spowodować straty materialne – gdy zostanie zniszczona odzież. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Mławscy  policjanci życzą spokojnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x