Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Groby Pańskie w parafiach


Zwyczaj przygotowywania na Wielki Piątek Grobów Pańskich sięga korzeniami średniowiecza. Wówczas krzyż lub Najświętszy Sakrament od Wielkiego Piątku do rezurekcji przykrywano kamieniem, co miało symbolizować grób.

KSP Mława nabór

Umieszczanie figury Chrystusa jako elementu Grobu Pańskiego pojawiło się w XVII wieku i przetrwało do dziś. Ukształtowaną tradycją stało się też umieszczanie elementów symboliki narodowej. Od czasów saskich datuje się zwyczaj wystawiania straży przy grobie przez formacje wojskowe, potem mundurowe. Zwyczaj przygotowywania i odwiedzania Grobów Pańskich choć znany w całej Europie najpowszechniej zachował się w Polsce.

Również w mławskich parafiach corocznie przygotowywany jest inny wystrój Grobu Pańskiego. Po nabożeństwie wielkopiątkowym wierni do późnych godzin wieczornych  trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu właśnie przy symbolicznym Grobie. Również w Wielką Sobotę Grób jest licznie odwiedzany przez święcących pokarmy. A tak wyglądały tegoroczne dekoracje w mławskich parafiach.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz