Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Groby Pańskie w parafiach


Zwyczaj przygotowywania na Wielki Piątek Grobów Pańskich sięga korzeniami średniowiecza. Wówczas krzyż lub Najświętszy Sakrament od Wielkiego Piątku do rezurekcji przykrywano kamieniem, co miało symbolizować grób.


Umieszczanie figury Chrystusa jako elementu Grobu Pańskiego pojawiło się w XVII wieku i przetrwało do dziś. Ukształtowaną tradycją stało się też umieszczanie elementów symboliki narodowej. Od czasów saskich datuje się zwyczaj wystawiania straży przy grobie przez formacje wojskowe, potem mundurowe. Zwyczaj przygotowywania i odwiedzania Grobów Pańskich choć znany w całej Europie najpowszechniej zachował się w Polsce.

Również w mławskich parafiach corocznie przygotowywany jest inny wystrój Grobu Pańskiego. Po nabożeństwie wielkopiątkowym wierni do późnych godzin wieczornych  trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu właśnie przy symbolicznym Grobie. Również w Wielką Sobotę Grób jest licznie odwiedzany przez święcących pokarmy. A tak wyglądały tegoroczne dekoracje w mławskich parafiach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x