Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski przeszedł na emeryturę


Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski biskup pomocniczy naszej diecezji przeszedł na emeryturę. Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa pomocniczego diecezji płockiej Romana Marcinkowskiego. Powodem rezygnacji, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jest osiągnięcie wieku emerytalnego – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.


W liście Nuncjusza Apostolskiego abp Salvatore Pennacchio kierowanym do księdza Biskupa czytamy między innymi:

Ojciec Święty składa Księdzu Biskupowi serdeczne podziękowania za posługę kapłańską i biskupią, pełnioną przez ponad 32 lata w charakterze biskupa pomocniczego diecezji płockiej … Wniósł Ksiądz Biskup cenny wkład w rozwój i życie duchowe tej diecezji, wspomagając jej kolejnych ordynariuszy … Osobne słowa uznania należą się Księdzu Biskupowi za wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza jako członka Komisji Wychowania Katolickiego oraz opiekuna „Legionu Maryi” w Polsce … Proszę również, żeby Ksiądz Biskup – stosownie do sił i zdrowia i w uzgodnieniu z Pasterzem diecezji – wspomagał swym doświadczeniem, posługą i radą Diecezję i  Konferencję Episkopatu Polski.

Przypomnijmy, jeszcze tydzień temu Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski był w Mławie i uczestniczył w rozstrzygnięciu konkursu na Mławską Palmę Wielkanocną.

red.

 

Biskup Roman Adam Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 w Szczutowie koło Sierpca. W 1965 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, przyjmując 13 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w parafiach diecezji płockiej. W 1974 zrobił specjalizację katechetyczną a w 1976 r. magisterium na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1974-80 był diecezjalnym wizytatorem religii, a w latach 1974-85 pracował także jako diecezjalny duszpasterz rodzin.

W latach 1980-91 pełnił funkcję dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Jest redaktorem podręczników do nauki religii i wielu artykułów z dziedziny katechetyki. Organizował diecezjalne pielgrzymki i rekolekcje dla młodzieży oraz szkolenia dla katechetów. Do chwili obecnej systematycznie współpracuje ze szkołami i placówkami oświatowymi. W stanie wojennym opiekował się osobami internowanymi i ich rodzinami. Angażował się w prace Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Od roku 1990 jest prepozytem (przewodniczącym) Kapituły Katedralnej Płockiej.

Dnia 28 lutego 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia; za swe zawołanie biskupie nominat przyjął słowa „Euntes docete” – Idąc nauczajcie. Sakry udzielił mu 13 kwietnia 1985 w bazylice katedralnej w Płocku prymas Polski kard. Józef Glemp. Jedną z inicjatyw bp. Marcinkowskiego było przewodniczenie zespołowi, który opracował „Katechizm Płocki” – dzieło ułatwiające zrozumienie prawd wiary katolickiej i skomplikowanych twierdzeń zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nidzgorski Kazimierz
Nidzgorski Kazimierz
4 lata temu

Zaskoczony jestem tym faktem i gdyby nie sen nie wszedł bym do Internetu i nie dowiedział się o odejściu ks. Biskupa na emeryturę. No cóż powiedzieć… Szkoda że nie będzie już ks. Biskupa na różnych uroczystościach bo szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie uroczystości bez tego zacnego biskupa. Mimo wszystko życzę szczęścia i miłego odpoczynku. Będę miał Cię ks. Biskupie w pamięci modlitewnej.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x