Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

77 rocznica mordu katyńskiego


W skromnej oprawie, niemalże kameralnie przedstawiciele władz miasta, radni, kombatanci, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, policjanci i mieszkańcy Mławy  uczcili 77. rocznicę mordu katyńskiego, obchodzoną corocznie 13 kwietnia. Delegacje złożyły pod pomnikiem Ofiar Katyńskich na cmentarzu parafialnym wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

KSP Mława nabór

O podłożu historycznym tej zbrodni, okolicznościach podjęcia decyzji o wymordowaniu polskich jeńców wojennych mówił Leszek Arent dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Przypomniał miejsca gdzie ginęli polscy oficerowie, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej, przedstawiciele polskiej inteligencji. Przypomniał o  Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Data obchodów wiąże się też z dnie 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał ówczesnemu prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty NKWD dotyczące obozów w Kozielski, Ostaszkowie i Starobielsku, potwierdzając odpowiedzialność ZSRR za tę zbrodnię.

Skromny wymiar obchodów tej uroczystości w Mławie wynika z ustaleń władz miasta, że w sposób bardziej uroczysty obchodzone będą okrągłe rocznice tego wydarzenia.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz