Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oskarżony kombajnista Marek K. zmienia obrońcę. Nowe wnioski dowodowe


To kolejna rozprawa w procesie  Marka K. oskarżonego o spowodowanie w lipcu 2013 roku wypadku pod Sławogórą, w którym śmierć poniosły trzy osoby. Zaraz na jej początku okazało się, że oskarżony zmienił obrońcę. Obecnie ustanowiona mecenas będzie czwartym z kolei obrońcą Marka K. Podczas rozprawy ponownie przesłuchano jednego ze świadków, dwóch biegłych oraz  rzeczoznawcę samochodowego. Nowy obrońca oskarżonego złożyła kilka nowych wniosków dowodowych.


11 kwietnia odbyła się kolejna rozprawa w toczącej się. przed Sądem Rejonowym w Mławie od stycznia 2014 r  sprawie, w której oskarżonym jest Marek K. rolnik z Pawłowa w gm. Szydłowo. Zaraz na początku rozprawy oskarżony Marek K. oświadczył, że utracił zaufanie do dotychczasowego obrońcy i ustanowił nową pełnomocnik. Podczas tej rozprawy na wniosek obrony sąd dopuścił powtórne przesłuchanie jednego ze świadków, biegłego lekarza patomorfologa wykonującego sekcję zwłok ofiar wypadku oraz biegłej grafolog dokonującej badania grafologicznego własnoręczności podpisów pod protokołem przesłuchań kwestionowanej przez oskarżonego. Sąd postanowił również dopuścić dowód z przesłuchania powołanego przez obronę inżyniera mechanika samochodowego.

Biegła patomorfolog odpowiadając na pytania obrony wyjaśniała jak doszło do pomylenia ciał ofiar wypadku podczas sekcji. Według tych wyjaśnień ciała zmarłych, które zostały pomylone były zbliżonej postury i budowy ciała, a znaczne uszkodzenia m.in. twarzy nie pozwalały na samodzielną identyfikację. W tej sytuacji biegła oparła się na wskazaniu mławskiego technika kryminalistyki obecnego podczas sekcji, jak się potem okazało błędnego. Dopiero przeprowadzenie badań DNA pozwoliło na właściwą identyfikację ciał. Obrona dopytywała również, czy przeprowadzone były badania toksykologiczne pobranych podczas sekcji próbek krwi. Według biegłej, materiał do badań toksykologicznych pobiera się do tych samych pakietów jak w przypadku badań na zawartość alkoholu, a o tym czy występują przesłanki do badań toksykologicznych decyduje zlecający – w tym przypadku mławska prokuratura. Wyjaśniana też była kwestia pojawienia się w niektórych próbkach krwi alkoholu, według opinii pojawił się on na skutek pośmiertnego rozkładu gnilnego.

Zeznający również podczas tej rozprawy powołany przez obronę rzeczoznawca samochodowy zaprezentował sądowi materiały. Wynikało z nich, że w momencie wypadku samochód lanos znajdował się całkowicie na pasie ruchu przeznaczonym dla poruszającego się z naprzeciwka kombajnu. Powołując się na 30 – to letnie doświadczenie zawodowe kwestionował też ustalenia śledztwa w sprawie zabezpieczonego śladu hamowania. Według niego pojedynczy ślad raczej nie pochodzi z tego wypadku. Świadek zaprezentował również przed sądem prędkościomierz pochodzący z pojazdu lanos podobnego do tego uczestniczącego w wypadku. Wyjaśniając zasadę jego działania przedstawił opinię, że raczej nie jest możliwe jego „przestawienie” się już po wypadku ( przypomnijmy w prędkościomierzu lanosa uczestniczącego w wypadku położenie wskazówki było w okolicach 120-130 km/h – red.). Według opinii tego świadka kierowca lanosa był co najmniej współwinny tego wypadku. Obecny na rozprawie prokurator dopytywał świadka czy zapoznał się z pełnymi aktami sprawy, a także czy był na miejscy zdarzenia. Dopytywał również czy toczyły, lub toczą się przeciw niemu jakieś postępowania sądowe. Z kolei pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych dociekali ile kosztowała opinia i czy wystawiona była za jej opracowanie faktura. Świadek wyjaśniał, że faktura jest wystawiona, a nie przypomina sobie, żeby toczyły się przeciw niemu postępowania sądowe w zakresie poświadczenia nieprawdy w opiniach.

Obrońca oskarżonego na koniec rozprawy złożyła do akt sprawy pisemne wnioski dowodowe. Oprócz nich dodatkowo złożone ustnie doszły dwa kolejne, o wystąpienie do politechniki (na wniosek prokuratora z wyłączniem radomskiej i warszawskiej) o wydanie opinii w przedmiocie prędkościomierza. Drugi dotyczył ustalenia, czy nadal istnieją próbki krwi ofiar wypadku. Sąd wyznaczył czternastodniowy termin na zapoznanie się z wnioskami obrony. Termin kolejnej rozprawy zaplanowany jest na 23 maja.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Smutne
Smutne
4 lata temu

Tu nie chodzi o prawdę, tu chodzi o wymierzenie kary wg mławskiego sądu „jedynemu winnemu” jakim jest rolnik.
Sprawiedliwość nie zawsze leży po tej samej stronie co prawda.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x