Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szydłowo. Nie zostawimy nauczycieli gimnazjum na lodzieGmina Szydłowo, podobnie jak wszystkie samorządy dostosowuje swoją sieć szkół do obecnie obowiązujących przepisów. Od 1 września tego roku szkoły podstawowe w Szydłowie, Nosarzewie Borowym i Dębsku staną się szkołami ośmioklasowymi. Istniejące dotychczas w tych szkołach punkty przedszkolne staną się oddziałami przedszkolnymi.

Takie decyzje podjęli radni na ostatnie sesji rady gminy w dniu 31 marca br. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła dyskusja. Okazuje się, że we wszystkich szkołach podstawowych klasy siódme będą liczyć po kilkanaście osób. Taka sytuacja rodzi dla gminy określone skutki finansowe.

– Subwencja pokrywa wszystkie koszty, jeśli  w klasach jest po 20 – 22 uczniów. Do oświaty dopłacamy corocznie ponad 2 mln zł z własnych dochodów. Reforma spowoduje wzrost wydatków – mówił wójt Wiesław Boczkowski.

Podkreślał też, że może pojawić się konieczność wypłacania nauczycielom dodatków wyrównawczych.

– Schody zaczynają się już przy tworzeniu arkuszy organizacyjnych. Cudem będzie ułożenie takiego planu zajęć, żebyśmy nie musieli wypłacać  nauczycielom dodatków wyrównawczych – mówił wójt.

Kłopotem dla gminy będzie też znalezienie sal lekcyjnych dla przyszłych klas ósmych. Zdaniem wójta dobrym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie nauki dla dzieci z całej gminy uczęszczających do klas siódmych i ósmych w budynku obecnego Gimnazjum w Szydłowie.  – Tu jednak nie zgadza się Mazowieckie Kuratorium Oświaty – ubolewa wójt Boczkowski.

W dyskusji uczestniczyli również dyrektorzy szkół obecni na sesji. Również mówili o problemach z jakimi zmierzyć się będą musieli przy planowaniu organizacji nadchodzącego roku szkolnego.

W Zespole Szkół w Szydłowie sześcioro nauczycieli będzie musiało wypracowywać godziny w innych placówkach i wiązać się to będzie z dojazdami.

– U nas większość nauczycieli będzie pracować na gołych etatach. Przynajmniej sześcioro z nich będzie musiało uczyć we wszystkich szkołach w gminie. Ułożenie planu lekcji będzie dużym wyzwaniem – podkreślał  dyrektor Zespołu Szkół w Szydłowie Janusz Żuchowski.

W podobnym tonie wypowiedziała się też Danuta Gumienna dyrektor SP w Dębsku.

– Nie pozostawimy nauczycieli gimnazjum na lodzie, nie obłowimy się nadgodzinami –  deklarował pani dyrektor.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Eeee tam
Eeee tam
4 lata temu

Brawo. Jeszcze żeby mławskie władze tak do tego podeszły, ale stało się inaczej. Ich polityka jest prowadzona wyraźnie na anty w stosunku do nauczycieli gimnazjum. Ustalając krótki termin rekrutacji do przekształcanych szkół mławska władza nie dała szans gimnazjom. A tyle było gadki, że zadba o nauczycieli itd.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x