Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Szydłowo. Nie zostawimy nauczycieli gimnazjum na lodzie


KSP Mława nabór

Gmina Szydłowo, podobnie jak wszystkie samorządy dostosowuje swoją sieć szkół do obecnie obowiązujących przepisów. Od 1 września tego roku szkoły podstawowe w Szydłowie, Nosarzewie Borowym i Dębsku staną się szkołami ośmioklasowymi. Istniejące dotychczas w tych szkołach punkty przedszkolne staną się oddziałami przedszkolnymi.

Takie decyzje podjęli radni na ostatnie sesji rady gminy w dniu 31 marca br. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła dyskusja. Okazuje się, że we wszystkich szkołach podstawowych klasy siódme będą liczyć po kilkanaście osób. Taka sytuacja rodzi dla gminy określone skutki finansowe.

– Subwencja pokrywa wszystkie koszty, jeśli  w klasach jest po 20 – 22 uczniów. Do oświaty dopłacamy corocznie ponad 2 mln zł z własnych dochodów. Reforma spowoduje wzrost wydatków – mówił wójt Wiesław Boczkowski.

Podkreślał też, że może pojawić się konieczność wypłacania nauczycielom dodatków wyrównawczych.

– Schody zaczynają się już przy tworzeniu arkuszy organizacyjnych. Cudem będzie ułożenie takiego planu zajęć, żebyśmy nie musieli wypłacać  nauczycielom dodatków wyrównawczych – mówił wójt.

Kłopotem dla gminy będzie też znalezienie sal lekcyjnych dla przyszłych klas ósmych. Zdaniem wójta dobrym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie nauki dla dzieci z całej gminy uczęszczających do klas siódmych i ósmych w budynku obecnego Gimnazjum w Szydłowie.  – Tu jednak nie zgadza się Mazowieckie Kuratorium Oświaty – ubolewa wójt Boczkowski.

W dyskusji uczestniczyli również dyrektorzy szkół obecni na sesji. Również mówili o problemach z jakimi zmierzyć się będą musieli przy planowaniu organizacji nadchodzącego roku szkolnego.

W Zespole Szkół w Szydłowie sześcioro nauczycieli będzie musiało wypracowywać godziny w innych placówkach i wiązać się to będzie z dojazdami.

– U nas większość nauczycieli będzie pracować na gołych etatach. Przynajmniej sześcioro z nich będzie musiało uczyć we wszystkich szkołach w gminie. Ułożenie planu lekcji będzie dużym wyzwaniem – podkreślał  dyrektor Zespołu Szkół w Szydłowie Janusz Żuchowski.

W podobnym tonie wypowiedziała się też Danuta Gumienna dyrektor SP w Dębsku.

– Nie pozostawimy nauczycieli gimnazjum na lodzie, nie obłowimy się nadgodzinami –  deklarował pani dyrektor.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Szydłowo. Nie zostawimy nauczycieli gimnazjum na lodzie"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Eeee tam
Gość

Brawo. Jeszcze żeby mławskie władze tak do tego podeszły, ale stało się inaczej. Ich polityka jest prowadzona wyraźnie na anty w stosunku do nauczycieli gimnazjum. Ustalając krótki termin rekrutacji do przekształcanych szkół mławska władza nie dała szans gimnazjom. A tyle było gadki, że zadba o nauczycieli itd.

wpDiscuz