Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

ZUS przyjmie więcej wniosków, pomogą w tym doradcy emerytalni


ZUS prognozuje, że obniżenie powszechnego wieku emerytalnego zwiększy na terenie północnego Mazowsza o niemal 1/3 liczbę wniosków, które wpłyną do Zakładu w IV kwartale.


1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się w związku z tym na przyjęcie większej liczby wniosków. Jak dużo może ich być?

ZUS przeprowadził stosowne analizy, w tym prognozę wpływu wniosków emerytalno-rentowych w 5-letniej perspektywie (lata 2017-2021). Wynika z niej, że największy wzrost obciążenia Zakładu odnotowany zostanie właśnie w 2017 roku. Prognozowany wpływ dodatkowych wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych (dla osób pobierających już świadczenie z ZUS) wynikających z obniżenia wieku emerytalnego w IV kw. 2017 r. wyniesie około 331,3 tys. W kolejnych latach ich liczba będzie stopniowo malała i wyniesie: 148 tys. w 2018 roku, 90 tys. w 2019 roku, 92 tys. w 2020 roku i 54 tys. w 2021 roku.

Oceniamy, że płocki oddział ZUS, który obsługuje teren północnego Mazowsza, przyjmie w IV kwartale około 7,5 tys. dodatkowych wniosków o emeryturę. To aż 31% więcej niż średni wpływ wszystkich wniosków obserwowany w kwartałach poprzedniego roku. Do tych obliczeń przyjęto, że struktura wniosków związanych z ustawą wiekową będzie podobna do obecnej proporcji wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W jaki sposób ZUS przygotowuje się do obsługi dodatkowej liczby klientów i spraw? Zakład szkoli właśnie część swoich pracowników, którzy od czerwca stworzą sieć tzw. doradców emerytalnych. Będą to osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu emerytur. Doradcy pomogą klientom ZUS w wypełnieniu dokumentów oraz poprowadzą krok po kroku przez formalności. To jednak nie wszystko.

Doradcy zostaną wyposażeni w specjalne kalkulatory emerytalne. Klient, który przyjdzie do placówki ZUS, dowie się ile w przybliżeniu wyniesie jego świadczenie w zależności od momentu faktycznego przejścia na emeryturę. Innymi słowy przedstawimy zainteresowanemu symulację tego ile otrzyma teraz, a ile jeśli odłoży w czasie decyzję o przejściu na emeryturę np. o kwartał lub rok. Wybór odpowiedniego momentu zawsze należy oczywiście do nas, jednak warto najpierw zorientować się w swojej sytuacji. Sprawdzimy także, czy przyszły emeryt ma już wyliczony kapitał początkowy. To bardzo ważne, ponieważ wpływa to na wysokość świadczenia. Warto jak najszybciej zadbać o dopełnienie tej formalności. Wtedy wyliczony kapitał będzie spokojnie oczekiwał na podjęcie przez nas decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej – dodaje rzecznik.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x