Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Szkoła Podstawowa nr 7. „ Mamy kota na punkcie mleka”


Szkoła Podstawowa nr 7 to placówka z jedenastoletnią „mleczną tradycją”. Chodzi o udział w akcjach propagujących mleko i produkty mleczne w diecie dziecka. W tym roku działania te odbywają się podczas akcji „ Mamy kota na punkcie mleka”.  

KSP Mława nabór

W jej ramach, 6 kwietnia szkoła przygotowała dla najmłodszych swoich uczniów przepiękny program. Towarzyszyła mu starannie wykonana, barwa i wiosenna scenografia polskiej łąki. Najmłodsi uczniowie deklamowali zabawne wierszyki i śpiewali piosenki. A wszystkie o mleku i krowach. Centralną postacią tego programu była królowa krów, która zaprosiła poddanych na mleczną ucztę.

Specjalnym gościem tego spotkania był prof. dr hab. med. Wojciech Cichy – Kierownik I Katedry Pediatrii i Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Fundacji „Mleko w szkole”. Pan profesor mówiąc o zaletach  mleka i produktów mlecznych doskonale przystosował język do poziomu najmłodszych słuchaczy. Jego rymowane wypowiedzi wzbudzały powszechną wesołość, a przekaz mówiący o pozytywnym wpływie składników zawartych w mleku i produktach na sprawność ruchową zobrazowany został „jaskółką” w wykonaniu profesora. Nic dziwnego, że dzieci entuzjastycznie reagowały na jego żartobliwe wypowiedzi, niosące jednak ze sobą ważne informacje. Czy utrwaliły się dzieciom, to było na bieżąco sprawdzane w pytaniach do nich kierowanych. Spotkanie zakończył mleczny poczęstunek przygotowany przez firmę dostarczającą mleko do szkoły.

Prowadzona w szkołach akcja ma też utrwalić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe i tworzyć alternatywę dla artykułów spożywczych nie zalecanych przez lekarzy, a więc fast foodów i różnego rodzaju „smakołyków” o pustych kaloriach.

Przypomnijmy, że mleko zawiera wszystkie składniki niezbędne dla rozwoju organizmu ludzkiego, i to składniki, które odznaczają się najwyższą biodostępnością. Np. wapń z mleka przyswajany jest przez ludzki organizm w 70 proc., podczas gdy z artykułów pochodzenia roślinnego zaledwie w 13 proc. Mleko i jego przetwory posiadają też wysoką wartość odżywczą. 250 ml mleka pokrywa zapotrzebowanie dziecka w wieku szkolnym na: energię (w 5 proc.), białko (10 proc.), wapń (25 proc.), fosfor (25 proc.), magnez (10 proc.), witaminę A (6 proc.), witaminę B2 (20 proc.).

JK

« 1 z 3 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Szkoła Podstawowa nr 7. „ Mamy kota na punkcie mleka”"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
wspominający
Gość

w moich czasach w szkole podstawowej nr 1 mleko kosztowało 3zł 50 gr za miesiąc, każdy miał swój kubek. nalewali nam na lekcji nie ukrywam w 1998 roku czasy nie były łatwe, te mleko nas rozgrzewało dawało nam siłę na resztę dnia. dodam że większość z nas nie miała śniadań a już nieliczni jedli obiady w stołówce dziś z biegiem lat to picie mleka ginie czasy sie zmieniły nie ma tej biedy tego zimna

Znajacy
Gość

Mleko krowie niestety nie jest pokarmem przeznaczonym dla ludzi. Powoduje silne alergie i wywoluje stan zapalny organizmu.

Jan
Gość

Jasne… Propaganda robi pranie główki… Pij mleko będziesz kaleką!

wpDiscuz