Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Szkoła Podstawowa nr 7. „ Mamy kota na punkcie mleka”


Szkoła Podstawowa nr 7 to placówka z jedenastoletnią „mleczną tradycją”. Chodzi o udział w akcjach propagujących mleko i produkty mleczne w diecie dziecka. W tym roku działania te odbywają się podczas akcji „ Mamy kota na punkcie mleka”.  

Słoneczne ogrody Mława

W jej ramach, 6 kwietnia szkoła przygotowała dla najmłodszych swoich uczniów przepiękny program. Towarzyszyła mu starannie wykonana, barwa i wiosenna scenografia polskiej łąki. Najmłodsi uczniowie deklamowali zabawne wierszyki i śpiewali piosenki. A wszystkie o mleku i krowach. Centralną postacią tego programu była królowa krów, która zaprosiła poddanych na mleczną ucztę.

Specjalnym gościem tego spotkania był prof. dr hab. med. Wojciech Cichy – Kierownik I Katedry Pediatrii i Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Fundacji „Mleko w szkole”. Pan profesor mówiąc o zaletach  mleka i produktów mlecznych doskonale przystosował język do poziomu najmłodszych słuchaczy. Jego rymowane wypowiedzi wzbudzały powszechną wesołość, a przekaz mówiący o pozytywnym wpływie składników zawartych w mleku i produktach na sprawność ruchową zobrazowany został „jaskółką” w wykonaniu profesora. Nic dziwnego, że dzieci entuzjastycznie reagowały na jego żartobliwe wypowiedzi, niosące jednak ze sobą ważne informacje. Czy utrwaliły się dzieciom, to było na bieżąco sprawdzane w pytaniach do nich kierowanych. Spotkanie zakończył mleczny poczęstunek przygotowany przez firmę dostarczającą mleko do szkoły.

Prowadzona w szkołach akcja ma też utrwalić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe i tworzyć alternatywę dla artykułów spożywczych nie zalecanych przez lekarzy, a więc fast foodów i różnego rodzaju „smakołyków” o pustych kaloriach.

Przypomnijmy, że mleko zawiera wszystkie składniki niezbędne dla rozwoju organizmu ludzkiego, i to składniki, które odznaczają się najwyższą biodostępnością. Np. wapń z mleka przyswajany jest przez ludzki organizm w 70 proc., podczas gdy z artykułów pochodzenia roślinnego zaledwie w 13 proc. Mleko i jego przetwory posiadają też wysoką wartość odżywczą. 250 ml mleka pokrywa zapotrzebowanie dziecka w wieku szkolnym na: energię (w 5 proc.), białko (10 proc.), wapń (25 proc.), fosfor (25 proc.), magnez (10 proc.), witaminę A (6 proc.), witaminę B2 (20 proc.).

JK

« 1 z 3 »
Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

1500
wspominający

w moich czasach w szkole podstawowej nr 1 mleko kosztowało 3zł 50 gr za miesiąc, każdy miał swój kubek. nalewali nam na lekcji nie ukrywam w 1998 roku czasy nie były łatwe, te mleko nas rozgrzewało dawało nam siłę na resztę dnia. dodam że większość z nas nie miała śniadań a już nieliczni jedli obiady w stołówce dziś z biegiem lat to picie mleka ginie czasy sie zmieniły nie ma tej biedy tego zimna

Jan

Jasne… Propaganda robi pranie główki… Pij mleko będziesz kaleką!

Znajacy

Mleko krowie niestety nie jest pokarmem przeznaczonym dla ludzi. Powoduje silne alergie i wywoluje stan zapalny organizmu.