Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Nowa nwestycja Osiedle Kameralne Mława GSM Investment
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ulica ppłk Ślesickiego zamiast ZWM?


Uczennice Gimnazjum Katolickiego w Mławie – Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz – w ramach ogłoszonego przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej konkursu, złożyły do Burmistrza Miasta Mława wniosek o zmianę nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Chcą, aby jej nowym patronem został weteran spod Mławy ppłk. Stanisław Ślesicki.

Słoneczne ogrody Mława

Konkurs pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” ma zasięg ogólnopolski, zaś jego laureaci 1 czerwca 2017 r. zasiądą w ławach poselskich Sejmu Dzieci i Młodzieży. Aby wziąć w nim udział, najpierw uczennice Gimnazjum Katolickiego zebrały informacje na temat patronów ulic Mławy mających związek z komunizmem. Pomogły im w tym spotkania z dyrektorem Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej dr. Leszkiem Arentem i naczelnikiem Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Mława Markiem Polakiem oraz analiza dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie, po przedyskutowaniu zagadnienia w swojej szkole, Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz postanowiły, że będą się starały o zmianę patrona ul. Związku Walki Młodych na ppłk. Stanisława Ślesickiego.

„Grupa [ZWM – przyp. red.] realizowała priorytety radzieckiej racji stanu – jej podporządkowywała swoją taktykę propagandową i realizowane akcje, w tym akcje zbrojne” – napisały uczennice w uzasadnieniu wniosku skierowanego do burmistrza Sławomira Kowalewskiego. Ppłk. Stanisława Ślesickiego, walczącego jako oficer 20 Dywizji Piechoty w bitwie pod Mławą i uczestniczącego w obronie Warszawy, wskazały jako nowego patrona związanego ze środowiskiem lokalnym. Jak podkreśliły, po wojnie angażował się m.in. w pracę na rzecz kombatantów, a do ostatnich lat życia uczestniczył w mławskich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Mławy weteran zmarł 16 września 2015 r.

Inicjatywa dziewcząt zyskała poparcie Rady Pedagogicznej Gimnazjum Katolickiego. Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy ma zostać wprowadzone do porządku kwietniowej sesji Rady Miasta Mława.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

10
KOMENTARZE

1500
Mariusz Staniszek

Dobry pomysł ! Długo czekałem świetnie

Olek

Dobry patron na nazwę tej ulicy.Oby się udało.

Mlawianin

Powodzenia☺☺☺

Edyta

Dobrze,że młodzi się interesują miastem.

Karol

Dobra akcja powodzenia dziewczyny.

Karol

Dobra akcja powodzenia dziewczyny

podatnik z Mławy

Wystrój gabinetu, że Wersal by się nie powstydził.

Kolega

Najpierw zacząłbym od dekomunizacji UM Mlawa.

Krzysztof

Super

Olek

Dobry cel powodzenia dziewczyny.