Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława. Będzie dekomunizacja nazw ulic


IPN wskazał pięć ulic na terenie Mławy, które ze względu na ustawę „dekomunizacyjną” powinny zmienić nazwę.


We wrześniu 2016 r. Burmistrz Miasta Mława zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyrażenie opinii na temat nazw ulic w granicach Miasta Mława, które należałoby zmienić w kontekście ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Instytut Pamięci Narodowej wskazał pięć ulic:

  • 30-lecia Ludowego Wojska Polskiego
  • Związku Walki Młodych
  • Janka Krasickiego
  • Hanki Sawickiej
  • Wincentego Rzymowskiego,

i uzupełnił swoją odpowiedź uzasadnieniem, podając informacje dotyczące wskazanych patronów.

W sprawie nazwy ulicy upamiętniającej 30-lecie LWP: „Polska Rzeczpospolita Ludowa była niesuwerennym, zależnym od Związku Sowieckiego państwem komunistycznym. Ludowe Wojsko Polskie (LWP) to powszechnie stosowana nieoficjalna nazwa oddziałów polskich sformowanych w latach 1943-1944 w ZSRS oraz wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w PRL w latach 1944-1952 i Sił Zbrojnych PRL w latach 1952-1989. Nazwa „Ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym ustrojem.”

W sprawie nazwy ulicy upamiętniającej Związek Walki Młodych: „Związek Walki Młodych (ZWM: 1943-1948) oraz jego kontynuacja Związek Młodzieży Polskiej (ZMP: 1948-1957) – stalinowskie organizacje młodzieżowe, przybudówki partii komunistycznej (PPR-PZPR), uczestniczące w budowie systemu terroru komunistycznego w Polsce, biorące czynny udział w prowadzeniu kampanii indoktrynacji młodzieży oraz stosowaniu politycznych represji w latach 40. i 50.”

O Janie Krasickim: „Jan Krasicki (1919-1943), ps. „Kazik”, młodzieżowy działacz i agitator stalinowski, funkcjonariusz Komsomołu we Lwowie, następnie członek grup dywersyjnych, członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, formalnie ogłoszony przewodniczącym Związku Walki Młodych.”

O Hance Sawickiej: „Hanna Krystyna Szapiro (1917-1943), ps. „Hanka”, znana powszechnie pod fałszywym nazwiskiem Hanna (Hanka) Sawicka – działaczka komunistyczna, od 1943 roku formalnie pierwsza przewodnicząca grupy osób propagandowo określanej jako młodzieżowa przybudówka PPR pod nazwą Związek Walki Młodych.”

O Wincentym Rzymowskim: „Wincenty Rzymowski (1883-1950), przed wojną pisarz, publicysta, wydawca, po 1944 roku prokomunistyczny działacz polityczny, wysoki funkcjonariusz państwowy i jeden z propagandowych filarów systemu stalinowskiego w Polsce.”

Ustawa nie przewiduje konkretnej procedury dalszego postępowania, dlatego kolegium Burmistrza Miasta Mława przedstawiło Sławomirowi Kowalewskiemu różne propozycje rozwiązań. Sprawa jest w toku.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
pfff
pfff
4 lata temu

W praktyce tylko narobią kłopotów mieszkańcom. Coraz „lepiej” w tym kraju..

pytek
pytek
4 lata temu

Czy ZWM i ZMP można nazywać organizacjami stalinowskimi?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x