Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Strzegowo. Barwnie przybrane stoły uginały się od wielkanocnego jadła


Trwa jeszcze Wielki Post, ale w strzegowskim ośrodku kultury wczoraj wyglądało jakby już zawitała tu Wielkanoc. Stoły ozdobione świątecznymi dekoracjami wręcz uginały się od przeróżnych potraw (i napitków!) jakie tradycyjnie w naszych stronach pojawiają się podczas Świąt Wielkanocnych. A wszystko to za sprawą konkursu „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”, zorganizowanego tu już po raz szósty.


Do konkursu stanęły koła gospodyń i inne grupy nieformalne z terenu gminy Strzegowo, a było ich aż dwanaście. Każda grupa miała własny pomysł na dekorację stołów i potraw, przygotowywanych według przepisów  przekazywanych jeszcze z pokolenia na pokolenie. Był żurek z kiełbasą i jajkiem, pieczone kury i kaczki, domowe wędliny, pasztety, rolady, jajka w różnej postaci. Były wielkanocne baby, pascha i wiele innych smakołyków.

Konkurs zakładał oczywiście pewną rywalizację, a wszystkie grupy starały się podsunąć jurorom oceniającym potrawy co smaczniejsze kąski. W gruncie rzeczy, organizatorom bardziej chodziło o kultywowanie tradycji oraz bezpośrednie spotkanie i zbliżenie mieszkańców gminy. Tym niemniej jury po długich obradach postanowiło wyróżnić trzy grupy, przyznając im nagrody pieniężne.

Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy, drugie – z Koła Gospodyń Wiejskich z  Mdzewa, trzecie – z Koła Gospodyń Wiejskich Giżyna. Pozostałe grupy biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia i również nagrody pieniężne. Dodatkowa nagroda indywidualna – mazowiecki pejzaż malowany na płótnie , ufundowana przez artystę Grzegorza Filipczyka z Unierzyża trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Mdzewie.

JK

« 1 z 4 »

 

Zobacz także…

Codziennik inspiruje: ZAJĄC WIELKANOCNY!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
POL124
POL124
4 lata temu

Ale żarcie… i jakie piękne dziewczyny !!! WSPANIAŁY KONKURS

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x