Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sejmik Senioralny na Mazowszu


fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego


Integracja międzypokoleniowa, edukacja i aktywizacja osób starszych, profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego trybu życia, współpraca środowiska seniorów z samorządami, a także podsumowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku — to główne tematy drugiego Sejmiku Senioralnego.

W spotkaniu organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego wzięli udział marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, a także delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów — przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów.

Co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+), a według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało. Odpowiedzią na zmiany demograficzne musi być ukierunkowana polityka społeczna.

 Takie spotkania stwarzają z jednej strony możliwość zaprezentowania inicjatyw podejmowanych przez seniorów, z drugiej pozwalają na diagnozę i rozmowę o tym, z jakimi problemami się borykają, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują. Ten rok jest też szczególnie ważny, gdyż po raz pierwszy uruchomiliśmy konkursy dedykowane seniorom ze środków samorządu województwa, w tym na zadania dotyczące reintegracji społecznej osób wykluczonych (nabór już został zakończony), a także integracji międzypokoleniowej seniorów służących profilaktyce uzależnień – nabór trwa do 19 kwietnia — podkreśla marszałek Adam Struzik.

Osoby starsze, często ze względu na stan zdrowia czy sytuację rodzinną, wymagają kompleksowej opieki i pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Część z nich potrzebuje także aktywizacji — miejsc i organizacji, w których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Seniorzy chętnie bowiem korzystają z przygotowywanych dla nich zajęć. Swój czas poświęcają np. na naukę obsługi komputera, rękodzielnictwo, warsztaty językowe czy wycieczki krajoznawcze.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a jednocześnie coraz bardziej świadomym, coraz częściej zwracającym uwagę na swoje zdrowie. Przybywa więc aktywnych seniorów, którzy po zakończeniu pracy zawodowej nadal mają mnóstwo energii i chcą realizować swoje pasje np. poprzez udział w zajęciach oferowanych przez uniwersytety trzeciego wieku, a na Mazowszu mamy ich już ponad 100 — dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Podczas spotkania seniorzy mieli okazję zaprezentować swoje aktywności, a także zapoznać się z propozycjami nowych kampanii i programów, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.

Inicjatywy, takie jak dzisiejszy Sejmik Senioralny, dają szansę na integrację międzypokoleniową, a także wymianę spostrzeżeń, doświadczeń czy pomysłów. A seniorzy z Mazowsza to bardzo aktywna grupa. Działają w wielu organizacjach, uniwersytetach trzeciego wieku, porozumieniach czy lokalnych kołach, co daje im mnóstwo radości i satysfakcji — zaznacza Barbara Kucharska, Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. polityki senioralnej.

Seniorzy z Mazowsza informacje o rzeczach ważnych dla nich mogą znaleźć na stronie: http://seniorzy.mcps.com.pl

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x