Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Henryk Antczak kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Sejmik Senioralny na Mazowszu


fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Integracja międzypokoleniowa, edukacja i aktywizacja osób starszych, profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego trybu życia, współpraca środowiska seniorów z samorządami, a także podsumowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku — to główne tematy drugiego Sejmiku Senioralnego.

W spotkaniu organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego wzięli udział marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, a także delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów — przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów.

Co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+), a według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało. Odpowiedzią na zmiany demograficzne musi być ukierunkowana polityka społeczna.

 Takie spotkania stwarzają z jednej strony możliwość zaprezentowania inicjatyw podejmowanych przez seniorów, z drugiej pozwalają na diagnozę i rozmowę o tym, z jakimi problemami się borykają, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują. Ten rok jest też szczególnie ważny, gdyż po raz pierwszy uruchomiliśmy konkursy dedykowane seniorom ze środków samorządu województwa, w tym na zadania dotyczące reintegracji społecznej osób wykluczonych (nabór już został zakończony), a także integracji międzypokoleniowej seniorów służących profilaktyce uzależnień – nabór trwa do 19 kwietnia — podkreśla marszałek Adam Struzik.

Osoby starsze, często ze względu na stan zdrowia czy sytuację rodzinną, wymagają kompleksowej opieki i pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Część z nich potrzebuje także aktywizacji — miejsc i organizacji, w których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Seniorzy chętnie bowiem korzystają z przygotowywanych dla nich zajęć. Swój czas poświęcają np. na naukę obsługi komputera, rękodzielnictwo, warsztaty językowe czy wycieczki krajoznawcze.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a jednocześnie coraz bardziej świadomym, coraz częściej zwracającym uwagę na swoje zdrowie. Przybywa więc aktywnych seniorów, którzy po zakończeniu pracy zawodowej nadal mają mnóstwo energii i chcą realizować swoje pasje np. poprzez udział w zajęciach oferowanych przez uniwersytety trzeciego wieku, a na Mazowszu mamy ich już ponad 100 — dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Podczas spotkania seniorzy mieli okazję zaprezentować swoje aktywności, a także zapoznać się z propozycjami nowych kampanii i programów, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.

Inicjatywy, takie jak dzisiejszy Sejmik Senioralny, dają szansę na integrację międzypokoleniową, a także wymianę spostrzeżeń, doświadczeń czy pomysłów. A seniorzy z Mazowsza to bardzo aktywna grupa. Działają w wielu organizacjach, uniwersytetach trzeciego wieku, porozumieniach czy lokalnych kołach, co daje im mnóstwo radości i satysfakcji — zaznacza Barbara Kucharska, Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. polityki senioralnej.

Seniorzy z Mazowsza informacje o rzeczach ważnych dla nich mogą znaleźć na stronie: http://seniorzy.mcps.com.pl

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

 

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500