Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kto jest ojcem sukcesu i czy firma LG planuje reorganizację?


O przypadkach rozwiązywania umów o pracę z pracownikami LG i niepokoju w tym środowisku, czy nie dojdzie do reorganizacji w LG Electronics mówił na ostatniej sesji rady miasta radny Michał Pol. Zaapelował do władz miasta o zorganizowanie spotkania z nowym prezesem i rozmowę o planach firmy. Przy tej okazji wywiązała się dyskusja, czyją zasługą jest decyzja o przeniesieniu produkcji telewizorów z Kobierzyc do Mławy.


Wniosek o organizację spotkania z prezesem LG radny Pol złożył w jednym z ostatnich punktów sesji rady miasta w dniu 28 marca.

– Chciałbym zabrać głos w sprawie bliskiego mi środowiska pracowników firmy LG Electronics Mława. Wśród osób tam zatrudnionych przeważa niepokój, niepewność i strach o swoje miejsca pracy. W ostatnim czasie doszło do kilku przypadków rozwiązania umów o pracę. Spekuluje się o możliwej reorganizacji w firmie LG – mówił radny Michał Pol.

Podkreślił wagę i znaczenie zakładu, jako największego pracodawcy na naszym terenie. Przypomniał, że od stycznia mławską fabryką LG kieruje nowy prezes. W związku z tym może warto byłoby zorganizować spotkanie, poświęcone omówieniu planów firmy.

– Może jakieś plany zdradzi nam, może mediacje trzeba podjąć z panem prezesem, żeby się dowiedzieć, jak on planuje tutaj to zorganizować i jaki ma cel tutaj, czy będzie się ta firma w Mławie rozwijała. Spotkanie takie pozwoli na pewno dowiedzieć się czegoś więcej o planach firmy na najbliższą przyszłość – dodał radny.

Do pomysłu radnego krytycznie odniósł się burmistrz Sławomir Kowalewski. Stwierdził, że rozmowa na te tematy jest niezręczna  i dotyczy wewnętrznych spraw firmy. Przypomniał ostatnią konsolidację produkcji telewizorów dokonaną  w LG, podkreślając swój osobisty udział na etapie podejmowania tej decyzji.

– Jest niezwykle niezręcznie burmistrzowi rozmawiać na tego typu tematy, o jakie wnioskuje pan radny.  Jest bardzo niezręcznie. Może być bardzo różna reakcja ze strony pana prezesa. Może być krótkie – to nie są pana sprawy i  proszę ze mną nie rozmawiać na ten temat – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski.

– W ubiegłym roku przy moim wielkim osobistym zaangażowaniu, ale i osób, które nas wspierały doszło do konsolidacji firmy LG.  W tamtym roku były jeszcze dwie fabryki LG produkujące telewizory w naszym kraju. Została decyzja podjęta zarządu LG, ale nie tu w Mławie ale w Seulu, że konsolidacja i lokalizacja w Mławie – dodał burmistrz.

Burmistrz Kowalewski poinformował o toczących się obecnie przy udziale starosty rozmowach z mławskim zarządem LG w sprawie wniosku firmy o przebudowanie odcinka drogi od ulicy abpa Nowowiejskiego do ulicy Instalatorów oraz wybudowanie parkingów od ulicy Działdowskiej w stronę ulicy LG.

– Bardzo delikatnie obchodzimy się z tą firmą, ja i moi poprzednicy od wielu lat, żeby nie urazić tych ludzi a wręcz im pomóc. Od 2007 roku kilkadziesiąt milionów zostało zainwestowane w przebudowę infrastruktury. Koreańczycy pytają o kolejne inwestycje, o zachodnią obwodnicę miasta Mława, drogę S7 – mówił burmistrz.

–  Rozmowa to nie przesłuchanie, to dialog, to mówienie o problemach i wspólnym ich rozwiązywaniu – podtrzymał swój wniosek radny Pol.

Odniósł się też do okoliczności podjęcia decyzji o przeniesieniu produkcji telewizorów do Mławy.

– Przeniesienie fabryki LG z Kobierzyc to także zasługa obecnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego i poseł z naszej ziemi Anny Cicholskiej – dodał Michał Pol.

W zakończeniu dyskusji na ten temat burmistrz Kowalewski przywołał zasługi byłego posła Mirosława Koźlakiewicza oraz postawił tezę, że prawdziwymi ojcami tego sukcesu są szeregowi pracownicy LG z Mławy. Rządowi wytknął, że do dziś nie odpowiedział na oficjalne pismo prezesa LG o pomoc.

– Pamiętam spotkanie u wicepremiera Morawieckiego, pamiętam sesję (rady miasta – red.) gdzie mówiłem też o roli poseł Cicholskiej. Ale pamiętam też sesję rady miasta, gdzie dziękowałem Mirosławowi Koźlakiewiczowi za to, że jeździł ze mną do ministerstw i do sejmu, że pisał interpelacje i różne wnioski, tak jak go naśladuje pani poseł Cicholska. Ojców sukcesu jest bardzo wielu.

– Spotkaliśmy się 19 kwietnia (2016 – red.)  z panem premierem Morawieckim. Po tym spotkaniu wiele miesięcy prośba skierowana przez prezesa LG pozostawała bez odpowiedzi. To się nie mieściło w głowie Koreańczykom, żeby nie otrzymali odpowiedzi na oficjalne pismo. Do dziś nie ma tej decyzji, a właściwie to jest negatywna.  To jest pomoc publiczna na szczeblu rządowym, gdyby to od nas zależało, to byśmy tej pomocy udzielili.  Tymi właściwymi ojcami sukcesu są pracownicy, którzy pracują na liniach produkcyjnych. Ja nie wystawiam piersi do orderu  – zakończył burmistrz Kowalewski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
42 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kolega2
kolega2
4 lata temu

Ludzie. PSY SĄ PO TO ŻEBY SZCZEKAC. Wszystkie instytucje po zmianach działają zdecydowanie lepiej. W każdym elemencie jest poprawa na lepsze.

Raksa
Raksa
4 lata temu

Do byłego działacza. Z brygadzisty, nie z teścia, nie z ojca, nie z podziękowania za pobudowanie domu, nie z podziękowania za rozprowadzenie sanitarki, nie z podziękowania za roboty przy domku letniskowym, nie z układów sąsiedzką-towarzysko-biznesowych. To niby jesteś zgorszony, że za wygranie wyborów ?

były działacz
były działacz
4 lata temu

TAk Pan Pool już jest dyrektorem z brygadzisty – tak właśnie działa państwo PIS. P. Krajewski , Markiewicz , P. Szlagor – PiS obstawia szybko i to są dopiero układziki !

Kolega
Kolega
4 lata temu

Nie badz taki niesprawiedliwy. Michal Pol, jest mlodym czlowiekiem, ktory wyroznia sie lagodnym charakterem i troska o nasze miasto. Daj mu czas na wykazanie sie. Nie oceniaj go pochopnie oraz poprzez pryzmat przynaleznosci do formacji politycznej. Cieszy mnie to a takze innych, ze pyta sie o rzeczy wazne. Cieszy to,ze walczy o ludzi, a nie o cyfry na koncie.

Młody
Młody
4 lata temu

Dokładnie ! W dodatku nie znają sie na tym co robią !!!!!

prawda
prawda
4 lata temu
Reply to  Młody

Wszystkie wymienione osoby to wybitni specjaliści w swoich branżach. Każda z instytucji w których pracują funkcjonuje o niebo lepiej niż poprzednio. Brawo dla zmian. Od 25 zamurowane stanowiska wreszcie zajmują osoby na to zaslugujace.

Fan sukceu
Fan sukceu
4 lata temu

Pytam się gdzie są inne firmy ? Kolejne inwestycje .Co robi miasto. Dalej w tym kierunku . spoczelo na laurach wipasz i Lg ? Kolejne wielkie firmy są porzadane .

PIOTR
PIOTR
4 lata temu

Sławek jak tak lekką ręką chcesz pomagać finansowo ,to jest pomic publiczna z moich podatków ,tej korporacji która by z własnych pieniedzy milogla kupic całe to miasto. To sam z własnych pieniedzy od moich podatków ktore płace na mij kraj i miasto . WARA NIEZGADZAM SIĘ

Maro
Maro
4 lata temu

Panie Michale bardzo słusznie podjął Pan temat mławskiego LG. Reprezentuje Pan większość społeczeństwa, a nie to co „inni” tylko lokalne biznesy…

BRC
BRC
4 lata temu
Reply to  Maro

Zmień pracę. Albo swój buznes bujnij:)

Sobie myślę
Sobie myślę
4 lata temu

Ja się zastanawiam co się stanie jak LG i firm pokrewnych w Mławie zabraknie. Z czego ludzie utrzymają te wszystkie mieszkania których jest teraz bardzo dużo, kto będzie kupował w sklepach, kto będzie chodził do kosmetyczek fryzjerów, kto da pracę tym od wykańczania wnętrz, tym od mebli. Kogo będzie stać na fitness, na zaprowadzenie dziecka do sal zabaw, utrzymanie samochodów… zresztą nie jakiś najgorszych. Kobierzyce jednak są w innym miejscu tam ludzie mają bliżej do Niemiec jest obok duże miasto a tu… ? Absolutnie nie bronię tego co się dzieje w Lg ale sytuacja może być naprawdę trudna dla wszystkich… po prostu zastanawiam się czasem co by było gdyby… bez względu na to kto będzie u władzy. Bo dla rządu takich miast jak Mława jest wiele… i nie sadzę żeby nasze miasto miało jakąś szczególną pozycję dla rządzących tym krajem, zarówno obecnych jak i innych…

Think more
Think more
4 lata temu
Reply to  Sobie myślę

Bardzo dobrze myślisz.
Pamiętam jak Mława wyglądała przed LG, gdy był Curtis, gdzie pracowało znacznie mniej osóbi. Teraz prawie z każdej rodziny ktoś pracuje w tym „znienawidzonym” LG lub w firmie kooperującej z LG, a czasami pracują w nich całe rodziny.
Zastanówcie się ludzie, co będzie jak to LG w3yniesie się z Mławy.
Przed LG Mława wyglądała jak miasto emerytów i rencistów. Teraz, gdyby Koreańczycy się wynieśli Mława wyglądałaby jeszcze gorzej.

Think more
Think more
4 lata temu
Reply to  Sobie myślę

2. (c.d.)
Nie zachwycam się LG, wiem – niskie płace, wykorzystywanie do maximum, ale to się dzieje w każdej korporacji.
Przede wszystkim duża wina jest samych Polaków, którzy jeden drugiego utopiliby w łyżce wody. Polak Polakowi wilkiem. Koreańczycy umiejętnie to wykorzystują.
Tutaj, podejrzewam, że wypowiadają się ludzie, którzy raczej w LG nie pracowali albo zostali zwolnieni, bo nawet tam nie nadawali się do pracy (z różnych względów).

PIOTR
PIOTR
4 lata temu
Reply to  Think more

Jesteś w błędzie. LG to nie cały świat. Ja tam pracowałem 10 lat i na kierowniczym stanowisku byłem działaczem związkowym i powiem ci jedno. Rzuciłem ten raj i dziś pracuję w Warszawie. I dopiero teraz wiem co to praca szacunek w końcu wiem że żyje i jestem zadowolony. Kosztuje mnie to codziennie 4 godziny dojazdow ale nie zamienie tego co mam na ten lichy grosz. I żałuje że tej firmie poswiecilem 10 lat pracy i żałuje tez 10 lat swojej społecznej działalności zwazkowej dla tych ludzi ktorzy tam pracują i siebie samych nawzajem nie szanują

Think more
Think more
4 lata temu
Reply to  PIOTR

Widzisz – jednak ludzie, którzy tam pracują stwarzają sobie sami piekło.
Nigdy tam nie pracowałam 🙂 , ale mam w rodzinie osoby, które tam pracowały lub pracują i umiem słuchać i myśleć.
Warszawa i Mława – nie ma co porównywać, wiesz to tak samo jakby porównywał Londyn czy Paryż z Warszawą. Przenieś się tam do pracy, to dopiero szeroko otworzysz oczy, a jeszcze jakbyś tam zarabiał a tu wydawał…

Pinko
Pinko
4 lata temu

Ludzi traktują jak chcą za marne grosze , wykorzystują a na koniec dziękują wypowiedzeniem . Biuro d**e rozwali , kasę biorą za siedzenie i z ludzi się śmieją że tyraja jak woly. To jest dobry zakład ? Niech wszystkich traktują rowno

BRC
BRC
4 lata temu
Reply to  Pinko

Podnieś własne kwalifikacje i też dupę rozwal… Kto Ci broni…

P.produkcji
P.produkcji
4 lata temu

Całe lg to jedno wielkie dno , totalna porażka , rozumiem że dzięki temu ludzie mają chociaż pracę , ale bez szacunku i za jakie pieniądze . Ludzie za 500+ siedzą w domu i mają opiekę nad dziećmi a nie psychiczne się wykańczają w takich zakladach

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  P.produkcji

Mówią, że Polacy po śmierci nie pójdą do piekła, bo tu na ziemi sami sobie stwarzają piekło i coś w tym jest….

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

LG jest firmą prywatną, więc jeżeli ktoś chce ingerencji samorządu w jej działalność to może lepiej niech odrazu zgłosi PIS-owi chec przywrócenia socjalizmu. Wszyscy krytykują firmy koreańskie a nikt z tych osób nie pojdzie do pracy u mławskiego przedsiębiorcy, bo tam dopiero dowie się co to wyzysk i praca za najniższą krajową po 10h dziennie. Tu chociaż ludzie mają socjal i udokumentowane dochody, ale to wiecznie mało… Ludzie wolą brać 500+ i leżeć w domu, a jeżeli sami prowadzili by przedsiębiorstwo to ludzi zatrudniali by na czarno a najlepiej jeszcze za darmo

niezależny
niezależny
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Chłopie chyba tam nie pracowałes bo nie wiesz co mowisz! To ze jest firma prywatną to nie znaczy że ma traktowac pracowników jak bydło! i co z tego że udokumentowane dochody… 1400 na rękę a jak ktoś nie ma z kim dziecka zostawić to musz 600 zł na opiekunkę wydać i w dodatku dziecko nie widzi matki czy ojca. To prawda że głupich nie sieją. Sami się rodzą

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  niezależny

Kto tam traktuje pracowników jak bydło? – przypadkiem nie Wasi koledzy?? bo przecież majstrami, brygadzistami są POLACY i to oni właśnie odpowiadają za różne swoje racjonalizatorskie pomysły i wnioski, a Koreańczycy tylko zacierają ręce i cieszą się z głupoty Polaczków zachłannych na każdy grosz i gotowych za złotówkę gonić sukę do Warszawy czyli zniszczyć kolegę, koleżankę, którzy są ich podwładnymi

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jeżeli Ci nie pasuje to zawsze możesz iść się zwolnić i pracować na budowie lub gdzie indziej, tylko na starość nie narzekaj że nie masz żadnej emerytury. Tylko znając życie większość tych co narzekają maja skończone ledwo szkoły a wymagania jakby po doktoracie byli… Sorry ale każdy jest kowalem swojego losu i to że tam pracujesz jest Twoja decyzją, a to że nie masz ambicji by się rozwijać i szukać nowych możliwości to już kwestia Twojego lenistwa. Lepiej siedziec i marudzic- typowy polakk. A tak na marginesie pracowałem tam i nie mam złych wspomnień

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Heh, chyba pomyliłeś swój wpis, ja narzekam? coś ci się pomyliło.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  niezależny

Tak niech mamusia siedzi w domku, tatuś tak samo a przyjdzie 60 latek i będzie płacz. Tylko weź pod uwagę że jeżeli dziecko pojdzie do przedszkola nauczy się czegoś więcej niż narzekanie wysłuchiwane cały dzień. Moja córka chodzi i porównując jej zachowanie z dziećmi znajomych którzy siedzą w domu to jest widoczna różnica w rozwoju. Trochę pomyśl o dziecku bo ty go nie nauczysz języków, wierszy czy integracji z grupa… A jeżeli nawet zapłacisz za opiekę to Ci jeszcze zostaje, a maluch potrzebuje rówieśników a ty mu tego nie dasz.

Zofia
Zofia
4 lata temu

Może dla przypomnienia, Kowalewski w pierwszych miesiącach na początku urzędowania poleciał do Korei. Podsumowanie.No przecież ,,ja jestem Wasz poddany krzywdy u mnie nie zaznacie”. Tych bzdur, chwalenia się nie da się czytać. Tak robią tylko dzieci. Trafił nam się tak infantylny, zadufany w sobie człowiek. Na szczęście już wielkimi krokami zbliżają się wybory.

noja
noja
4 lata temu

Panie burmistrzu wiedzę o pracownikach LG masz od prezesa czy ze zwiedzania linii produkcyjnych?

And
And
4 lata temu

Niedługo w mieście i w zakładach pracy będzie dominował język ukraiński. Jak widać bardziej się opłaci taki pracownik. i tyle

Easy Rider
Easy Rider
4 lata temu

Zgadzam się z komentującymi! Dosyć już obłaskawiania korporacji. Jak chcą, to niech sobie stąd idą. Przecież mamy wykwalifikowaną kadrę i możemy produkować np. podzespoły do naszych rodzimych samochodów elektrycznych. Wicepremier Morawiecki na pewno coś konstruktywnego wymyśli, przy aktywnym wsparciu posłanki Cicholskiej wszak PiS od lat w Mławie wygrywa wybory do Sejmu i Senatu więc oczywistym jest, że nie zostawi swoich wyborów na lodzie. I jeszcze jedno, skoro większość dotychczasowych włodarzy będzie musiał w 2018 roku rozstać się ze stanowiskami, to trzeba poszukiwać właściwych kandydatów. Co sądzicie o Polu? Byłby dobrym burmistrzem?

Kolega
Kolega
4 lata temu
Reply to  Easy Rider

Pol na burmistrza, mysle, ze tak, jest to dobry wybor.

sąsiadka
sąsiadka
4 lata temu
Reply to  Kolega

uspokójcie się

ello
ello
4 lata temu
Reply to  sąsiadka

Nie ma spokoju. Tu trzeba działać.

normalny
normalny
4 lata temu
Reply to  Kolega

Co Ty bredzisz? Znam go z LG…..Oby nie startował. Będziesz kolego żałował swego wyboru.

kolega2
kolega2
4 lata temu
Reply to  normalny

Ciebie tez znam. Nigdy nie wystartujesz. Brakuje ci umiejętności do tego Pana. Spójrz proszę w lustro…a zobaczysz ufo… haha

adam
adam
4 lata temu

Biznes is biznes albo jest rentowny albo nie, i żaden burmistrz a tym bardziej minister nie powinien się mieszać, przyzwyczaili LG do ulg i dopłat a teraz się obawia spojrzeć w oczy nowemu prezesowi bo już nic nowego dla niego nie ma do rozdania, a pozowanie do wspólnych zdjęć już nie wystarcza, tak się kończy krótkowzroczna poddańcza polityka gospodarcza rządzących tym miastem i krajem wobec wielkich korporacji.

Kolega
Kolega
4 lata temu

Michale, cieszę się, że poruszyłeś tak ważny temat dla tej społeczności, która co dzień w znoju znosi nieludzkie traktowanie przez ten zakład.Co do tematu mediacji z obecnym prezesem LG, jestem na tak, mogłoby się dzięki temu wyjaśnić się kilka spraw nawarstwiających się od kilku lat. Dziwi mnie, że burmistrz traktuje Koreańczyków, jak jajka w koszyku wielkanocnym. Z całym szacunkiem do tej nacji, ale oni też muszą przestrzegać prawa, tak samo, jak my Polacy.
Zachowanie burmistrza jasno wskazuje, że los pracownika LG jest mu obojętny. By móc poprzeć moją tezę, przywołam jeden z artykułów prasowych, w którym burmistrz wraz z panem starostą dał temu pełen wyraz: http://archiwum.naszamlawa.pl/jang-hyeu-lee-panie-burmistrzu-ta-firma-bedzie-w-tym-miescie-albo-jej-nie-bedzie,news,3543,aktualnosci.html. Czy w takim razie pan burmistrz nie wtrąca się w sprawy zakładu.

troglo
troglo
4 lata temu

Miasto zainwestowało kilkadziesiąt milionów w infrastrukturę dla LG. Firma ta posiada szereg zwolnień podatkowych z racji specjalnej strefy ekonomicznej (największa patologia III RP), polscy przedsiębiorcy mogą tylko pomarzyć o takich ulgach poza tymi strefami, LG płaci pracownikom produkcji najniższe możliwe wynagrodzenia. I teraz burmistrz mówi coś o urażaniu? w zdrowym ustroju gospodarczym, w którym politycy nie mieszają w gospodarce takie negocjacje to normalna sprawa, czas wstać z kolan

Pracownik lg
Pracownik lg
4 lata temu

Sytuacja jest ciężka jak co roku lub kilka razy w roku.Dziękuję Michał że o tym mówisz.Niedawno było brak ludzi do pracy,płacili premie za polecenie kogoś ,byli potrzebni żeby zarobić te miliony (za najniższą krajową do ręki :-)),a teraz zwalniają,straszą…Prezes rozwalił Kobierzyce teraz rozwali Mławę.Panie Burmistrzu…co Pan zrobił do tej pory ????Proszę spróbować przezyć za najniższą pensję nieproporcjonalną do obowiązków.Pan radny przynajmiej zna rzeczywistość.

Zaiste
Zaiste
4 lata temu

„Ja nie wystawiam piersi do orderu”, ale jak mnie nikt nie chwali to sam się chwalę tym co uczyniłem i tym co planowałem uczynić, ale się bałem , żeby kogoś nie spłoszyć. Ja jestem człowiek spolegliwy, celebryta z maską na twarzy i wiecznym sztucznym uśmiechem poruszający się jak marionetka> Uśmiech, dzień dobry, całować panie w rękę, niski ukłon – wiecie jakie to wszystko trudne do zapamiętania i ciągłego wykonywania? Ja nie umiem negocjować, ja umiem się podporządkować.

juliusz z lg
juliusz z lg
4 lata temu
Reply to  Zaiste

HA ha ha – Panie Pol, ato niazłe . Pan Morawiecki uratował LG Mława. To nie wie Pan że Morawiecki jest z Wrocławia , że do dzisiaj nie odpowiedział na prośby o pomoc . No nieżle , dał Pan ciała ! Trzeba było najpierw porozmawiać z Panią Poseł , a nie wyskakiwać i mówic o Premierze. Niestety nie udało się Panu.

Antonio
Antonio
4 lata temu
Reply to  juliusz z lg

Pan Premier uratował mławskie LG to fakty. Juliusz…nie masz żadnego pojęcia to tym co piszesz. Nigdy nie byłeś związany z tą opcją polityczną i nie będziesz. Wszystko jest pod kontrolą ludzi z klasą. Ludzi Prawa i Sprawiedliwości 🙂 🙂 :). Nareszcie liczy się człowiek a nie sitwa, hieny i pasożyty…

perła
perła
4 lata temu
Reply to  juliusz z lg

Tyle lat czerpali zyski z Mławy, zwolnienie i ulgi podatkowe. Wystarczy tego… Czas na dobrą zmianę, Brawo PIS.

42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x