Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szreńsk. Jedna podstawówka i dwie filie – dla dobra naszych dzieci


Jedna szkoła podstawowa ośmioklasowa w Szreńsku i dwie szkoły filialne z klasami I-III w Proszkowie i Miączynie. Tak według radnych w gminie Szreńsk wyglądać będzie sieć szkół w gminie od 1 września 2018 roku. Gmina zapewni dzieciom dowóz, a nauczycielom i pracownikom tych szkół pracę.


28 marca, podczas sesji rady gminy radni większością głosów podjęli uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia dotychczasowych szkół podstawowych w Proszkowie i Miączynie w szkoły będące filiami Szkoły Podstawowej w Szreńsku. Jest to dopiero początek drogi do zatwierdzenia zmian w oświacie gminnej. Zamiary przekształcania czy likwidacji szkół wymagają bowiem zasięgnięcia opinii kuratora oświaty i od jego opinii zależy czy zmiany te wejdą w życie.

W tej chwili w gminie funkcjonują trzy szkoły podstawowe w Proszkowie, Miączynie Małym i Szreńsku. Budynki tych dwóch pierwszych szkół są w złym stanie technicznym. Do każdej z nich uczęszcza wraz z przedszkolakami 53 dzieci  i w każdej pracuje 12 nauczycieli. Te zmiany w sieci szkół według radnych wynikają bardziej z rzeczywistej potrzeby restrukturyzacji i racjonalizacji ze względu na sytuację demograficzną i ekonomiczną gminy, niż dostosowaniem się do nowych przepisów oświatowych. Przypomnijmy, gmina Szreńsk nie podjęła wcześniej uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół w myśl nowych przepisów. Podjęta na tej sesji uchwała jest jednak niejako odpowiedzią na konieczność dostosowania się do przepisów wygaszających gimnazja i tworzących ośmioklasowe szkoły podstawowe.

Radni uważają, że zaproponowane w uchwale rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla dzieci. Poprawią im się warunki nauczania, a dzieci dowożone do Szreńska okrzepną w warunkach szkolnych w miejscowości nieodległej od ich miejsca zamieszkania i dobrze znanej. Według uzasadnienia dołączonego do podejmowanych uchwał gmina zobowiązuje się do zorganizowania dowozu uczniów klas IV-VIII i zapewnienia w tym czasie dzieciom opieki przez osobę nie będącą kierowcą. Dla gminy wprowadzenie zmian w tym kształcie ma również ważny aspekt ekonomiczny. Ma zapewnić oszczędności w wydatkach na oświatę, gdyż tylko w roku 2017 przy subwencji oświatowej na poziomie ok. 3,5 mln zł gmina dokładała ponad 2 mln zł środków własnych. Podczas sesji praktycznie nie było w dyskusji, choć w głosowaniu nad uchwałą o zamiarze przekształcenia szkoły w Proszkowie dwójka radnych wstrzymała się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x