Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Depresja. To warto wiedzieć


fot. pixabay.com


Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) będzie: „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Depresja jest chorobą charakteryzującą się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania zajęciami, które na ogół sprawiają przyjemność. Towarzyszy temu niemożność wykonywania codziennych czynności przez co najmniej dwa tygodnie.

U osób cierpiących na depresję na ogół występują następujące objawów: brak energii, zmiana apetytu, problemy ze snem (bezsenność albo ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, nerwowość, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziejności, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

Każdy może zachorować. Młodzież nastoletnia, młodzi dorośli, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze (po 60 roku życia) to grupy, które według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja dotyka nieproporcjonalnie częściej.

Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji bezrobocia, ubóstwa, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby czy rozpad związku, a także w przebiegu choroby fizycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków.

Istnieje wiele sposobów zapobiegania i leczenia depresji.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś przygnębiony albo wydaje Ci się, że masz depresję?

• Porozmawiaj z kimś, komu ufasz o tym, co czujesz. Rozmowa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.
• Poszukaj specjalistycznej pomocy. Zacznij od zgłoszenia problemu lekarzowi rodzinnemu, pielęgniarce środowiskowej albo innemu pracownikowi opieki zdrowotnej.
• Nie izoluj się. Pozostawaj w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.
• Zadbaj o regularną aktywność fizyczną – chociażby krótki spacer.
• Przestrzegaj nawyków związanych z regularnym spożywaniem posiłków i snem.
• Unikaj alkoholu lub ogranicz jego spożycie i nie używaj narkotyków – mogą one pogłębiać depresję.
• Nie rezygnuj z zajęć, które do tej pory sprawiały Ci przyjemność, nawet jeżeli nie masz na nie ochoty.
• Bądź świadomy uporczywych negatywnych myśli i krytycznego nastawienia wobec siebie – postaraj się je zastąpić myślami pozytywnymi. Chwal sam siebie za swoje osiągnięcia.

PAMIĘTAJ: Możesz wiele zrobić, aby pozostać silnym psychicznie. Jeżeli wydaje Ci się, że grozi Ci depresja, porozmawiaj z kimś, komu ufasz albo zwróć się o pomoc do specjalisty.

Jeśli Twoje dziecko ma depresję, porozmawiaj z nim o tym, co je martwi i w razie konieczności skorzystaj z specjalistycznej pomocy. Chroń swoje dziecko przed nadmiernym stresem, złym traktowaniem i przemocą. Otaczaj swoje dziecko szczególną troską w trakcie życiowych zmian, np.: gdy idzie ono do nowej szkoły lub jest w okresie dojrzewania.

Zastanawiasz się, dlaczego nie czujesz się szczęśliwa, chociaż właśnie urodziłaś dziecko? Depresja poporodowa występuje bardzo często, nieleczona może utrzymywać się kilka miesięcy, a nawet lat, wpływając niekorzystnie na Twoje zdrowie i rozwój Twojego dziecka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną, którzy pomogą Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli wydaje Ci się, że nie warto dłużej żyć, poproś o pomoc. Nie jesteś sam. Pomoc jest w zasięgu ręki.

Opracowano na podstawie materiałów: www.who.int/depresion/en

źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x