Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Problemy „zatorza” nadal czekają na rozwiązanie


Wczorajsze zebranie mieszkańców Osiedla nr 9 Wólka  zdominowały sprawy związane z problemami, z którymi mieszkańcy „zatorza” borykają się już od dawna.


Przede wszystkim była to kwestia zamkniętego przejazdu kolejowego oraz sortowni węgla. Pojawiły się też m.in. tematy częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej czy budowy chodników na ulicach Batorego i Gdyńskiej, skweru ze środków budżetu obywatelskiego. Żadnej z kluczowych kwestii, nie udało się załatwić „od ręki”. Obecny na zebraniu burmistrz Sławomir Kowalewski mówił jakie działania w tych sprawach miasto już podejmowało i jakie zamierza podjąć. Prosił mieszkańców o cierpliwość.

23 marca na zebraniu osiedlowym pojawiło się około 60 osób. Takiej frekwencji na zebraniu inne zarządy osiedli mogą Wólce tylko pozazdrościć. Przewodnicząca zarządu osiedla Urszula Sasiak jako pierwszą sprawę poruszyła kwestię planowanej przez miasto budowy kładki nad torami. – Nie będziemy wdrapywać się na trzypiętrową kładkę, co Pan na to panie burmistrzu? – zapytała wprost przewodnicząca Sasiak.

Burmistrz Kowalewski przypomniał genezę decyzji o zamknięciu istniejącego przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Kościuszki. – Decyzja zapadła w 2005 roku. Ówczesny burmistrz Jerzy Rakowski po analizie sytuacji i po konsultacjach podjął taką decyzję w imieniu władz miasta – mówił burmistrz Kowalewski. Przypomniał również stanowisko ministra infrastruktury, przyzwalające na budowę wiaduku w tym miejscu ale na koszt miasta, co według burmistrza miałoby kosztować około 20 mln zł.

Szukając tańszego rozwiązania, po dalszych rozmowach z PKP i ministerstwem, miasto przystąpiło do opracowania koncepcji budowy kładki. Decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na opracowanie koncepcji podjęła rada miasta na wniosek burmistrza, przychylając się wówczas większością głosów, że ma to być właśnie kładka, a nie wiadukt, czy tunel jak sygnalizowali mieszkańcy. Taka wstępna koncepcja budowy kładki została już opracowana w czterech wariantach.

 – Wybraliśmy ten wariant „najbogatszy”, Jest wejście schodami, ale również możliwość komunikowania się na górę i na dół windą. Dementuję taką informację o konieczności wdrapywania się – wyjaśniał burmistrz. Jak dodał miasto ma już wiedzę ile taki obiekt może kosztować. – Przewiduję, że w najbliższym czasie spotkam się z ministrem, może wiceministrem i będę przekazywał informację na temat koncepcji. Prosił będę o to, by to był wiadukt, a może przejście, a może inne rozwiązanie. Do tego się zobowiązałem i to na pewno zrobię – deklarował burmistrz Kowalewski.

Mieszkańcy na zakończenie dyskusji w tej kwestii wręczyli burmistrzowi dużą fotografię przedstawiającą tunel –  przejście pod torami, domagając się podobnego rozwiązania w ich przypadku. W takim tonie wypowiedział się jeden z mieszkańców Wólki Kamil Przybyszewski. – Opowiadamy się za budową tunelu, bo można wtedy też poprowadzić do zatorza kanalizację sanitarną i monitoring – mówił Przybyszewski.

Ze strony burmistrza Kowalewskiego w sprawie kanalizacji sanitarnej padła jednoznaczna deklaracja. – W ciągu dwóch lat będziemy budować tu kanalizację sanitarną. Będziemy też rozszerzać obszar aglomeracji, niezależnie od tego co przyjmie kolej (w sprawie kładki – red.) – deklarował burmistrz.

W drugiej sprawie bardzo uciążliwej dla mieszkańców a dotyczącej sortowni węgla burmistrz również przypomniał już podejmowane przez urząd miasta działania. Poinformował, że oprócz działań administracyjnych wystosował do PKP pismo z apelem, o nie przedłużanie umowy z firmą KTK prowadzącą działalność na terenie terminalu.

Burmistrz odniósł się też do głosów z sali o zwiększenie częstotliwości kursów zwłaszcza linii A i podstawienie większych autobusów. Wyjaśnił, że w tym roku kończy się trzyletnia umowa z przewoźnikiem i w tym momencie nie jest już możliwe wprowadzanie w niej jakichś zmian. Mówiąc o sukcesie i popularności „darmowej” dla mieszkańców komunikacji miejskiej też jednoznacznie zadeklarował, że jej istnienie nie jest zagrożone. Zachęcał do składania wniosków do urzędu miasta odnośnie potrzeb mieszkańców w zakresie jej funkcjonowania.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
34 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu

Do Zośki, czy też do Zochy lub Zosi z Płocka
Znów się amfy nałykałaś, czy też masz odkryłaś jakieś złoża uranu, że się znów uaktywniłaś?
Zauważam Zocha, że to ty masz jakąś manię prześladowczą. O wszystkie komentarze podejrzewasz ciągle tylko jedną osobę, jakiegoś swojego znajomego przez którego masz koszmary nocne, który ciągle wyskakuje ci z lodówki jak ją otwierasz – Zocha, to paranoja, jak nic jakaś paranoja. Chyba wiesz co powinnaś z tym zrobić i gdzie się udać, żeby pozbyć się swoich problemów. 🙂

...
...
4 lata temu

Teflon nie będzie mógł już kandydować.

Nemo
Nemo
4 lata temu

Nie rozumiem mieszkańców Zatorza. Przecież – „Ówczesny burmistrz Jerzy Rakowski po analizie sytuacji i po konsultacjach podjął taką decyzję w imieniu władz miasta”. Skoro odbyły się konsultacje to skąd teraz zaskoczenie mieszkańców Zatorza. Odbyły się konsultacje ? Odbyły. A mieszkańcy Zatorza teraz niezadowoleni. Może warto zapytać byłego burmistrza z kim odbył te konsultacje ? Zapewne z mieszkańcami Zatorza 🙂

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  Nemo

Teraz nieważne jest to co stało się 10 czy 15 lat temu.
Teraz trzeba znaleźć najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców Wólki i nie tylko, bo tam korzystali z przejazdu nie tylko mieszkańcy Zatorza. a najlepszym rozwiązaniem jest właśnie tunel, a nie kładka.
Jeśli zabieramy się do zrobienia czegoś, to nie róbmy tego połowicznie, bo to bez sensu, podwójna robota i podwójne koszty.
Zróbmy raz, a dobrze panie burmistrzu.
Ponadto, jeśli wywalczy pan tunel będzie pan miał głosy mieszkańców Wólki w następnych wyborach (o ile będzie mógł pan kandydować i o ile załatwi pan jeszcze jedną ważną sprawę dla tamtego rejonu jaką jest sortownia), a więc gra jest chyba warta świeczki. Jak pan chyba zdążył zauważyć mieszkańcy Wólki potrafią się zjednoczyć w swoich działaniach (budżet obywatelski), a więc do dzieła.

Mławianka
Mławianka
4 lata temu
Reply to  Ktoś...

na szczęście nie będzie mógł już kandydować 🙂

Nemo
Nemo
4 lata temu
Reply to  Ktoś...

Niezależnie od rozwiązania Mława dołoży się finansowo do tej inwestycji. Po prostu trzeba będzie komuś zabrać. Tu i teraz. To są skutki decyzji sprzed lat. I jak zwykle nie ma odpowiedzialnych. Wszyscy byli za a nawet przeciw.
A mieszkańcy Zatorza ? Finansowy udział miasta w kładce, tunelu oznacza brak inwestycji na Zatorzu. Albo kładka, wiadukt, albo chodniki na Gdyńskiej itd. To pewne uproszczenie. Gdzie są te zabagnione ulice ? Może ich mieszkańcom powiemy że w zamian maja tunel ? Będą zachwyceni. Zasoby nie są nieograniczone, a ich błędna alokacja zawsze kończy się źle. To komu zabieramy ? Tu i teraz.

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  Nemo

Ech, Nemo, piszesz jakbyś był burmistrzem. 🙂
Zacisnąć pasa, ograniczyć wydatki na imprezy miejskie jak „Dni Mławy” czy wojenka itp. itd., tzn. organizować je mniejszym kosztem, ograniczyć różnorakie projekty, plany, na które idzie gruba kasa, a one same lądują w niszczarce itp. itd.
Nie jestem burmistrzem i nie mam takiej władzy oraz możliwości, ale jest wiele sposobów na to żeby wilk był syty i owca cała – trzeba tylko zakasać rękawy i zamiast popisywania się przed kamerami i robienia za celebrytę, wziąć się do roboty! oraz nauczyć się liczyć.

Nemo
Nemo
4 lata temu
Reply to  Ktoś...

Daleko mi do bycia burmistrzem 🙂
W pełni się zgadzam. Tylko kto ma to zrobić. Burmistrz, radni. Najwyraźniej oni naprawdę w ten sposób wyobrażają sobie pełnienie swych ról społecznych.
Tak po trosze to w naszym mieście wszyscy jesteśmy mieszkańcami Zatorza.
Nie czas i miejsce by to rozwinąć.
Nie pamiętam kiedy dla samorządowej władzy mieszkańcy Mławy byliby podmiotem działania.
To się nie zmieni.
No chyba że Ktoś będzie kandydował i wygra 🙂

...
...
4 lata temu

A ci dwaj to bodyguards urzędowych VIP-ów ?

xyz
xyz
4 lata temu

Szkolenie dress code poszło na marne. W takim obuwiu to na grilla.

Gosciowa
Gosciowa
4 lata temu

Kolejna udana manipulacja wlodarza. Nabiera mieszkancow jak male dzieci. Ciagle miejcie cierpliwosc, poczekajcie, porozmawiam. Fakty zas przecza slowom burmistrza.
Od paru lat tej niby walki wlodarza, Wy, mieszkancy macie zamkniety przejazd. To jest skuteczny sposob dzialania burmistrza- zamkniety przejazd! Brawo. Zapomnialabym, ze burmistrz upominial sie brawa. Bijcie te brawa i nadstawcie twarz, drugi policzek i dajcie sie okladac z lewa i prawa i cieszcie sie z zamknietego przejazdu.

Zośka
Zośka
4 lata temu
Reply to  Gosciowa

Podpalaniec tylko grzecznie

Mławianka
Mławianka
4 lata temu

Motto burmistrza brzmi „Cierpliwości!” Ze też ci ludzie jeszcze nie wywieźli go na taczkach?!

Karol
Karol
4 lata temu

Ludzie zwróćcie uwagę na tę socjotechnikę: burmistrz będzie najpierw Wam słodził, opowiadał, że jesteście wspaniali i że coś się udało dzięki Waszym staraniom, potem powie, że jego starania o coś też były trudne i zastosuje kilka innych technik, np. pochwali się tym co zrobił – płynnie zmieniając temat. A ludzie to łykają, jak pelikany. TAK WYGLĄDA WIELE ZEBRAŃ OSIEDLOWYCH.

Karol
Karol
4 lata temu

Socjotechnika pana burmistrza i szkolenia, które odbył – nazywając to wprost – ze sztuki manipulacji, znów pokazały swoją skuteczność. I niestety mieszkańcy Wólki znowu dali się nabrać. Burmistrz – że pozwolę sobie opisać tylko jedną jego technikę zastosowaną na tym spotkaniu, no więc burmistrz opowiedział, wręcz poskarżył się mieszkańcom jak jest mu ciężko i trudno, jakich to przykrości doświadczył, starając się o dobre rozwiązania dla mieszkańców… jak mu było ciężko w rozmowach między innymi prowadzonych z Koleją. I skoro już tak temu burmistrzowi ciężko, to ludzie siedzieli cicho i bali się zadawać pytań, trudnych pytań. Tak jest na wielu spotkaniach osiedlowych. Burmistrz zahipnotyzuje ludzi, a ci boją się stawiać trudnych pytań. Piszę to, bo zebrania osiedlowe dopiero się zaczęły.

Malwa
Malwa
4 lata temu
Reply to  Karol

Jeśli jest mu tak ciężko i nie daje sobie rady to niech odejdzie, a nie się żali. Nikt nie będzie po nim płakał. No… chyba że te przydupasy.

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  Malwa

… i staruszki, które po rączkach całował oraz ci wszyscy, którym wystarczyły niskie ukłony włodarza i przyjmowali to za dobrą monetę.
Panie burmistrzu, pana czas się kończy za 2 lata. Ile miejskich działek zostało jeszcze do rozdania biznesmenom???????????? Lepiej byłoby je sprzedać po cenach rynkowych , a pieniądze przeznaczyć na tunel.

Gosciowa
Gosciowa
4 lata temu
Reply to  Ktoś...

Juz szykuja go na staroste alno posla.

Zośka
Zośka
4 lata temu
Reply to  Ktoś...

Czy ty wypłoszu masz manię prześladowczą

Zośka
Zośka
4 lata temu
Reply to  Karol

A ty skuńcz sam te stódja mondralo z 3 koła z kolejki

aniołek
aniołek
4 lata temu

Kładka z winda to głupota, windy nie będą działać jak na wiadukcie Sienkiewicza, w zimę cała kładka będzie zaśnieżona, dzieci zamiast wchodzić na 3 piętrowa kładkę i tak będą przechodzić obok torami, najlepszym pomysłem jest pobudowanie tunelu dla samochodów i pieszych, odciąży to ulice batalionów chłopskich, która swoja droga jest w fatalnym stanie.

aniołek
aniołek
4 lata temu

Kładka z winda to głupota, windy nie będą działać jak na wiadukcie Sienkiewicza, w zimę cała kładka będzie zaśnieżona, dzieci zamiast wchodzić na 3 piętrowa kładkę i tak będą przechodzić obok torami, najlepszym pomysłem jest pobudowanie tunelu dla samochodów i pieszych, odciąży to ulice batalionów chłopskich, która swoja droga jest w fatalnym stanie.

Sasiadka
Sasiadka
4 lata temu

Przyznaje ze tematy byly interesujace, lecz burmistrz nie mowil mic konkretnego na temat. Ciagle uciekal na tematy zwiazane z Komunikacja Miejska- bo to jest temat lekki.
Koniec koncow kazal bic sobie oklaski za ten pomysl, bo nikt mu za to nie podziekowal. Zenada

Piotr
Piotr
4 lata temu
Reply to  Sasiadka

Droga sąsiadko, to się nazywa „kręcenie loka” lub „siusianie po szkle”…

Pan Piki
Pan Piki
4 lata temu

Jak wybudować im tunel to będzie taki sam syf jak na stacji PKP i będą jęczeć że się boją po nocy tam chodzić. Kładka jest najlepsza. A jak komuś coś nie pasuje to niech się przeprowadzi. Nie wszystkim się dogodzi, jeszcze może niech dadzą postulat żeby im centrum przybliżyć…

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Pan Piki

Człowieku, dzięki Bogu, że zima już minęła.
Wyobrażasz sobie chodzenie po oblodzonych schodach lub oblodzonym podjeździe???
Pamiętasz co było zimą z wiaduktami? i w ogóle z chodnikami i jezdniami?
Nasze służby drogowe są na miarę XIX wieku, a nie XXI.
W MŁAWIE KŁADKA NIE ZDA EGZAMINU, ZE WZGLĘDU:
1) warunków atmosferycznych
2) opieszałości służb drogowych, które to zawsze są zszokowane mrozami i śniegiem w zimie itp.
i burmistrz powinien doskonale sobie z tego zdawać sprawę i działać dla dobra wszystkich mieszkańców, a nie tylko szemra… biznesu.
A burmistrz ciągle tylko: proszę o cierpliwość, proszę o cierpliwość, proszę o cierpliwość…
Ileż można, panie burmistrzu, nam już ta cierpliwość wychodzi bokiem, wymyśl pan inne motto, bo na cierpliwość nie damy się już nabierać.
Mieszkańcy Wólki walczcie o swoje i pamiętajcie:
W JEDNOŚCI SIŁA!!!

Adam
Adam
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

dokładnie! nasza cierpliwość już się skończyła.

Janek
Janek
4 lata temu
Reply to  Pan Piki

Pikusiu, tunel to coś innego od przejścia podziemnego

Gość
Gość
4 lata temu
Reply to  Janek

Jeżeli na terenie parafii Wyszyny można było pobudować 3 wiadukty, przez które tylko czasem przejedzie samochód, w Mławce 1 wiadukt i 1 tunel, który potrzebny jest dla grzybiarzy idących do lasu, dlaczego nie wolno wybudować wiaduktu, albo lepiej tunelu na przejeździe przez tory przy ulicy Kościuszki, gdzie długie sznury samochodów przejeżdżały do miasta, tego normalnie myślący człowiek nigdy nie zrozumie.

Obecna na zebraniu
Obecna na zebraniu
4 lata temu

„Smutne miny, i chłopaki, i dziewczyny, siedzą myślą, w stół stukają, a mieszkańcy dosyć mają. Ciągłe, koncepcje, zapewnienia, ma ktoś coś mądrego do powiedzenia ? Niech te zebranie wreszcie się zakończy, niech nie patrzę tym ludziom w oczy..”

Obserwator
Obserwator
4 lata temu

„Decyzja zapadła w 2005 roku” CO TO JEST ZA ARGUMENT?! Panie Burmistrzu trochę powagi i profesjonalizmu. Mamy rok 2017, Pan jest Burmistrzem i oczekujemy rozwiązań teraz. Może ma Pan w garażu DELORYANA, lub inny wehikuł czasu? Wie Pan co, u Nas w 2003 kupili szafę nie pod kolor, a i w 2007 sąsiad pomalował płot i teraz farba odpada. Dobry kabaret funduje Pan mieszkańcom wólki. LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ!!! Można inne rozwiązanie zastosować, trzeba tylko dobrych chęci i ludzi z pomysłami. Wspólnymi siłami można osiągnąć cel, choćby miał kosztować 20 mln. zł. Dzięki temu wólka będzie się rozwijać, osiedla domów jednorodzinnych, może jakieś zakłady pracy, a teraz?!

Sasiadka
Sasiadka
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Niestety ale burmistrz jak wynika z dokumentow posiadal wiedze na temat tego orzejscia w 2007 roku

obserwator
obserwator
4 lata temu

Jeżeli kładka im się im nie podoba to lepiej nic nic nie budować, a pieniądze przeznaczyć na chodniki, utwardzenie kilku ulic na zatorzu. Ci co najwięcej krzyczą to najmniej będą korzystali.

Kolo
Kolo
4 lata temu

Na przyszłość organizatorzy zebrania niech wybieraja miejsca spotkan dostosowane dla osob starszych o niepełnosprawnych by mogly sie dostac na jednym poziomie.
Dzwonilem do sali i niestety takiego „udogodnienia” nie ma a jakby nie patrzec „zatorze” to w przeważającej większości osoby w starszym wieku ktorych schody nie sa przychylne..

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x