Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Problemy „zatorza” nadal czekają na rozwiązanie


Wczorajsze zebranie mieszkańców Osiedla nr 9 Wólka  zdominowały sprawy związane z problemami, z którymi mieszkańcy „zatorza” borykają się już od dawna.

KSP Mława nabór

Przede wszystkim była to kwestia zamkniętego przejazdu kolejowego oraz sortowni węgla. Pojawiły się też m.in. tematy częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej czy budowy chodników na ulicach Batorego i Gdyńskiej, skweru ze środków budżetu obywatelskiego. Żadnej z kluczowych kwestii, nie udało się załatwić „od ręki”. Obecny na zebraniu burmistrz Sławomir Kowalewski mówił jakie działania w tych sprawach miasto już podejmowało i jakie zamierza podjąć. Prosił mieszkańców o cierpliwość.

23 marca na zebraniu osiedlowym pojawiło się około 60 osób. Takiej frekwencji na zebraniu inne zarządy osiedli mogą Wólce tylko pozazdrościć. Przewodnicząca zarządu osiedla Urszula Sasiak jako pierwszą sprawę poruszyła kwestię planowanej przez miasto budowy kładki nad torami. – Nie będziemy wdrapywać się na trzypiętrową kładkę, co Pan na to panie burmistrzu? – zapytała wprost przewodnicząca Sasiak.

Burmistrz Kowalewski przypomniał genezę decyzji o zamknięciu istniejącego przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Kościuszki. – Decyzja zapadła w 2005 roku. Ówczesny burmistrz Jerzy Rakowski po analizie sytuacji i po konsultacjach podjął taką decyzję w imieniu władz miasta – mówił burmistrz Kowalewski. Przypomniał również stanowisko ministra infrastruktury, przyzwalające na budowę wiaduku w tym miejscu ale na koszt miasta, co według burmistrza miałoby kosztować około 20 mln zł.

Szukając tańszego rozwiązania, po dalszych rozmowach z PKP i ministerstwem, miasto przystąpiło do opracowania koncepcji budowy kładki. Decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na opracowanie koncepcji podjęła rada miasta na wniosek burmistrza, przychylając się wówczas większością głosów, że ma to być właśnie kładka, a nie wiadukt, czy tunel jak sygnalizowali mieszkańcy. Taka wstępna koncepcja budowy kładki została już opracowana w czterech wariantach.

 – Wybraliśmy ten wariant „najbogatszy”, Jest wejście schodami, ale również możliwość komunikowania się na górę i na dół windą. Dementuję taką informację o konieczności wdrapywania się – wyjaśniał burmistrz. Jak dodał miasto ma już wiedzę ile taki obiekt może kosztować. – Przewiduję, że w najbliższym czasie spotkam się z ministrem, może wiceministrem i będę przekazywał informację na temat koncepcji. Prosił będę o to, by to był wiadukt, a może przejście, a może inne rozwiązanie. Do tego się zobowiązałem i to na pewno zrobię – deklarował burmistrz Kowalewski.

Mieszkańcy na zakończenie dyskusji w tej kwestii wręczyli burmistrzowi dużą fotografię przedstawiającą tunel –  przejście pod torami, domagając się podobnego rozwiązania w ich przypadku. W takim tonie wypowiedział się jeden z mieszkańców Wólki Kamil Przybyszewski. – Opowiadamy się za budową tunelu, bo można wtedy też poprowadzić do zatorza kanalizację sanitarną i monitoring – mówił Przybyszewski.

Ze strony burmistrza Kowalewskiego w sprawie kanalizacji sanitarnej padła jednoznaczna deklaracja. – W ciągu dwóch lat będziemy budować tu kanalizację sanitarną. Będziemy też rozszerzać obszar aglomeracji, niezależnie od tego co przyjmie kolej (w sprawie kładki – red.) – deklarował burmistrz.

W drugiej sprawie bardzo uciążliwej dla mieszkańców a dotyczącej sortowni węgla burmistrz również przypomniał już podejmowane przez urząd miasta działania. Poinformował, że oprócz działań administracyjnych wystosował do PKP pismo z apelem, o nie przedłużanie umowy z firmą KTK prowadzącą działalność na terenie terminalu.

Burmistrz odniósł się też do głosów z sali o zwiększenie częstotliwości kursów zwłaszcza linii A i podstawienie większych autobusów. Wyjaśnił, że w tym roku kończy się trzyletnia umowa z przewoźnikiem i w tym momencie nie jest już możliwe wprowadzanie w niej jakichś zmian. Mówiąc o sukcesie i popularności „darmowej” dla mieszkańców komunikacji miejskiej też jednoznacznie zadeklarował, że jej istnienie nie jest zagrożone. Zachęcał do składania wniosków do urzędu miasta odnośnie potrzeb mieszkańców w zakresie jej funkcjonowania.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

34 - liczba komentarzy w artykule "Problemy „zatorza” nadal czekają na rozwiązanie"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ktoś...
Gość

Do Zośki, czy też do Zochy lub Zosi z Płocka
Znów się amfy nałykałaś, czy też masz odkryłaś jakieś złoża uranu, że się znów uaktywniłaś?
Zauważam Zocha, że to ty masz jakąś manię prześladowczą. O wszystkie komentarze podejrzewasz ciągle tylko jedną osobę, jakiegoś swojego znajomego przez którego masz koszmary nocne, który ciągle wyskakuje ci z lodówki jak ją otwierasz – Zocha, to paranoja, jak nic jakaś paranoja. Chyba wiesz co powinnaś z tym zrobić i gdzie się udać, żeby pozbyć się swoich problemów. 🙂

...
Gość

Teflon nie będzie mógł już kandydować.

Nemo
Gość

Nie rozumiem mieszkańców Zatorza. Przecież – „Ówczesny burmistrz Jerzy Rakowski po analizie sytuacji i po konsultacjach podjął taką decyzję w imieniu władz miasta”. Skoro odbyły się konsultacje to skąd teraz zaskoczenie mieszkańców Zatorza. Odbyły się konsultacje ? Odbyły. A mieszkańcy Zatorza teraz niezadowoleni. Może warto zapytać byłego burmistrza z kim odbył te konsultacje ? Zapewne z mieszkańcami Zatorza 🙂

Ktoś...
Gość
Teraz nieważne jest to co stało się 10 czy 15 lat temu. Teraz trzeba znaleźć najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców Wólki i nie tylko, bo tam korzystali z przejazdu nie tylko mieszkańcy Zatorza. a najlepszym rozwiązaniem jest właśnie tunel, a nie kładka. Jeśli zabieramy się do zrobienia czegoś, to nie róbmy tego połowicznie, bo to bez sensu, podwójna robota i podwójne koszty. Zróbmy raz, a dobrze panie burmistrzu. Ponadto, jeśli wywalczy pan tunel będzie pan miał głosy mieszkańców Wólki w następnych wyborach (o ile będzie mógł pan kandydować i o ile załatwi pan jeszcze jedną ważną sprawę dla tamtego rejonu jaką… Czytaj więcej »
Nemo
Gość
Niezależnie od rozwiązania Mława dołoży się finansowo do tej inwestycji. Po prostu trzeba będzie komuś zabrać. Tu i teraz. To są skutki decyzji sprzed lat. I jak zwykle nie ma odpowiedzialnych. Wszyscy byli za a nawet przeciw. A mieszkańcy Zatorza ? Finansowy udział miasta w kładce, tunelu oznacza brak inwestycji na Zatorzu. Albo kładka, wiadukt, albo chodniki na Gdyńskiej itd. To pewne uproszczenie. Gdzie są te zabagnione ulice ? Może ich mieszkańcom powiemy że w zamian maja tunel ? Będą zachwyceni. Zasoby nie są nieograniczone, a ich błędna alokacja zawsze kończy się źle. To komu zabieramy ? Tu i teraz.
Ktoś...
Gość

Ech, Nemo, piszesz jakbyś był burmistrzem. 🙂
Zacisnąć pasa, ograniczyć wydatki na imprezy miejskie jak „Dni Mławy” czy wojenka itp. itd., tzn. organizować je mniejszym kosztem, ograniczyć różnorakie projekty, plany, na które idzie gruba kasa, a one same lądują w niszczarce itp. itd.
Nie jestem burmistrzem i nie mam takiej władzy oraz możliwości, ale jest wiele sposobów na to żeby wilk był syty i owca cała – trzeba tylko zakasać rękawy i zamiast popisywania się przed kamerami i robienia za celebrytę, wziąć się do roboty! oraz nauczyć się liczyć.

Nemo
Gość

Daleko mi do bycia burmistrzem 🙂
W pełni się zgadzam. Tylko kto ma to zrobić. Burmistrz, radni. Najwyraźniej oni naprawdę w ten sposób wyobrażają sobie pełnienie swych ról społecznych.
Tak po trosze to w naszym mieście wszyscy jesteśmy mieszkańcami Zatorza.
Nie czas i miejsce by to rozwinąć.
Nie pamiętam kiedy dla samorządowej władzy mieszkańcy Mławy byliby podmiotem działania.
To się nie zmieni.
No chyba że Ktoś będzie kandydował i wygra 🙂

Mławianka
Gość

na szczęście nie będzie mógł już kandydować 🙂

...
Gość

A ci dwaj to bodyguards urzędowych VIP-ów ?

xyz
Gość

Szkolenie dress code poszło na marne. W takim obuwiu to na grilla.

wpDiscuz