Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ludzie zejdźcie z drogi bo listonosz jedzie


Patrząc z boku na zawód listonosza można odnieść wrażenie, że to taka sympatyczna praca. Są o nich piosenki, jak choćby ta chyba najbardziej znana „Medytacje wiejskiego listonosza” Skaldów. Wszyscy listonosza znają i on zna wszystkich lub prawie wszystkich w swoim rejonie. Babcie i dziadkowie czekają na rentę, a gdy ją listonosz przywiezie to częstują go ciasteczkami. No może jedyny minus, że na piechotkę i z ciężką torbą. Acha, no i jeszcze te psy.


Jak wygląda codzienny dzień listonosza?  Ten rozpoczyna się od posortowania przesyłek. To ważne, bo gdy źle sobie je ułoży, bywa, że trzeba z listem wracać. Następnie wychodzi w teren. Zabiera ze sobą przesyłki – często się zdarza, szczególnie w okresie świątecznym, że nie jest w stanie zabrać wszystkich (50% z nich to druki reklamowe). Torba potrafi ważyć nawet 30 kg. Bywają okresy, że nie da rady zapakować wszystkiego do jednej torby. Po powrocie trzeba się rozliczyć, przede wszystkim z tych przesyłek poleconych. A jak jest w terenie? Listonosz naprawdę na doręczanie nie ma tego czasu za wiele. To nie jest tak, że ktoś od razu otwiera drzwi i podpisze – Proszę Pana, a co tam może być? Czy ja to mogę odebrać… Nie wiem, zadzwonię do męża czy on to chce. Proszę poczekać minutę… Niech Pan poczeka dziecko tylko uspokoję i podpiszę… dlaczego Pana wczoraj nie było z tym listem… ja tym długopisem nie podpiszę, zaraz przyniosę mój”. Odrębna kwestia to brak skrzynek pocztowych w wielu zwłaszcza jednorodzinnych domach. Listonosz który stara się dobrze wykonywać swoją pracę, ma problem by wykonać ją w ciągu 8 godzin. A obowiązków ciągle przybywa – listonosze mają sprzedawać teraz ubezpieczenia i kredyty.

Listonosze nie są zadowoleni ze swoich warunków pracy. 16 marca w kilkunastu większych miastach Polski miał miejsce protest pocztowców o charakterze pozazwiązkowym. W Mławie i okolicznych placówkach pocztowych takiego protestu nie było.

Według protestujących pocztowców głównym postulatem jest wzrost wynagrodzenia o 1000 zł brutto, co pozwoli zatrzymać obecnych pracowników oraz przyciągnąć nowych. Wtedy będzie możliwe zrealizowanie drugiego postulatu, czyli odtworzenie rezerwy urlopowo-chorobowej. Obecnie rezerwa istnieje w teorii, w praktyce listonosze codziennie robią tzw. „rozbiórki”, które powinny zdarzać się tylko sporadycznie i w wyjątkowych sytuacjach. Jesteśmy przez to przeciążeni pracą co odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego też trzecim postulatem jest reorganizacja i odciążenie rejonów, które nie zostały zmniejszone po powrocie korespondencji od konkurencji.

Co na to zarząd Poczty Polskiej?

– W ubiegłym roku dwukrotnie podnieśliśmy pensje dla najmniej zarabiających pocztowców a w tym roku kończymy już pracę nad nowym regulaminem premiowania. Dzięki temu pierwsze premie, wypłacane miesięcznie, mogą trafić na konta Pocztowców jeszcze w drugim kwartale tego roku. Projekt Regulaminu Premiowania 28 lutego br. trafił już do opiniowania do wszystkich Związków Zawodowych. Jeśli zmiany weszłyby w życie w kształcie zaproponowanym przez Zarząd Poczty Polskiej, listonosze i asystenci w placówkach mogą otrzymać w kwartale od 600 do nawet ponad 800 zł premii.

Jednocześnie została podjęta decyzja o uruchomieniu dodatkowych wypłat dla pracowników, które zostaną zrealizowane do 10 marca br. Środki w wysokości ponad 350 zł, trafią do osób które mają wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 4 tys. zł brutto i poniżej.

Wynagrodzenie zasadnicze nowozatrudnionego listonosza wynosi obecnie od 2.050 do 2.150,00 zł brutto na umowę o pracę, która gwarantuje: możliwość korzystania z płatnych urlopów, funduszu socjalnego, wolnych weekendów oraz premię roczną po roku pracy. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w grupie listonoszy w Regionach Sieci jest wyższe  – uwzględnia wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, 1/12 premii rocznej, przeciętne dodatki wypłacone za październik, tj. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia za godziny pracy ponad wymiar wynikający z umowy o pracę, dodatki wyrównawcze.

Zarząd Poczty Polskiej pracuje także nad systemowym programem wzrostu wynagrodzeń, tak aby w ciągu 5 lat średnia płaca w PP zbliżyła się maksymalnie do średniej krajowej. Chcemy wspólnie działać na rzecz rozwoju Poczty, przywrócenia prestiżu zawodu Pocztowca oraz wzrostu wynagrodzeń i poprawy warunków pracy – wyjaśnia Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
4 lata temu

Wielokrotnie bywalem w Niemczech, i obserwowalem pracę tamtejszych listonoszy, jak na specjalnie przygotowanych żółtych rowerach śmigali po mieście rozwożąc listy i przesyłki, do tego ubrani w firmowe ubrania, ale zjawiam się w Polsce i żal patrzeć, na wysiłek naszych listonoszy, ich wygląd/prywatne ubrania/ i rowery z demobilu, i zastanawiam sie gdzie my jesteśmy, czy naprawdę nie można tego zmienić, aby choć troszeczkę tym ciężką pracującym ludziom ulżyć w ich pracy.,

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Zaraz pewnie zacznie się nagonka na listonoszy w komentarzach.
Nie jestem listonoszem, nie mam nic wspólnego z Pocztą Polską.
Z pracowników PP najbardziej szanuję listonoszy, których pracę podziwiam i wcale im nie zazdroszczę. Obracają kilka razy dziennie z tymi swoimi ciężkimi torbami. Poczta winna zafundować im samochody służbowe do rozwożenia tej całej korespondencji.
To już nie są czasy PRL, kiedy listonosz miał czas w terenie na kawę i pogaduszki. Dziś listonosz to naprawdę ktoś bardzo ciężko pracujący, to nie to,co ci pracownicy, którzy udrożniali ostatnio kanalizację albo też panie siedzące na poczcie w okienku.
Urzędnicy na poczcie to prawdziwy PRL-owski beton. Tam się wszystko mierzy linijką.
Ceny listów wzrosły strasznie od 1 lutego, a ile na tym zyskali listonosze? – zapewne tyle co kot napłakał.
Czy są listonosze, którzy nie mają problemów z kręgosłupem?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x