Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Zamiast poboru jest kwalifikacja wojskowa. Rozpoczyna się od jutra


Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu mławskiego w 2017 roku rozpocznie się 22 marca i potrwa do 12 kwietnia.

KSP Mława nabór

W najbliższą środę  rusza kwalifikacja wojskowa. Podobnie jak w latach poprzednich przeprowadzona będzie w budynku Bursy Szkolnej  w Mławie, przy ul. Lelewela 5.  Przed Powiatową Komisją Lekarską w Mławie,  stawi się  łącznie około 500 młodych ludzi  – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1998 roku,   a także osób urodzonych w latach 1993-1997, które z różnych powodów nie mają jeszcze określonej kategorii zdrowia.

Kwalifikacja obejmie  również osoby, które ukończyły 18 lat i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej oraz kobiety, które z racji posiadanego wykształcenia lub kierunków odbywanych studiów są niezbędne dla potrzeb rezerw osobowych dla Sił Zbrojnych RP.

Przymusowego poboru do wojska nie ma już od kilku lat, ale jest obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Dzięki niej wiadomo, kto jest zdrowy i może iść do wojska.  Kwalifikacja jest po to, by zebrać i ocenić informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku
i kończy się przeniesieniem do rezerwy.

Wezwani na komisję muszą zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, zdjęcie o wymiarach 3×4 cm, bez nakrycia głowy, w przypadku uczniów zaświadczenie potwierdzające naukę w szkole, a w przypadku absolwentów świadectwo ukończenia szkoły. Należy mieć ze sobą również dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są zobowiązane zgłosić się  w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. Za niestawienie się na kwalifikację wojskową grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności. Otrzymane wezwanie należy potraktować zupełnie poważnie.I warto pamiętać, że jeśli ktoś myśli o mundurze, to kariera wojskowa zaczyna się właśnie  od kwalifikacji.

źródło: Starostwo Powiatowe w Mławie

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz