Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Droga krzyżowa na dwa głosy. Poeci w miejskiej bibliotece


Dwa różne spojrzenia i dwa biegunowo kontrastujące ze sobą, ale połączone wspólnym mianownikiem rozważania drogi krzyżowej.


Pierwsze to metaforyczne i paraboliczne obrazy via crucis mało znanego, syberyjskiego ludu Ewenków ze zbioru „Nadejście” Jarosława Trześniewskiego – Kwietnia. Drugie, to droga krzyżowa „reporterska” stanowiąca zapis własnego doświadczenia „Ziemi świętej i nieświętej” Krzysztofa Micha z wydanego niedawno tomu „Idąc”. Te czytane na przemian przez autorów wiersze – kolejne stacje drogi krzyżowej stały się kanwą do rozważań o samotności, cierpieniu, szczęściu, życiu, człowieku, ludzkości  i Bogu.

Zbiór wierszy Krzysztofa Micha ilustrowany fotografiami jego autorstwa jest również dwu wątkowy. Jeden to opis własnych doświadczeń i przeżyć z pobytów w Jerozolimie. Ten pobrzmiewa krzykiem, gwarem i zapachami ulicznego życia tego „miasta przeklętego świętością”. Druga część tomiku zatytułowana jest „Przezroczyści”.  Stanowi ona z kolei opis warunków życia i przeżyć warszawskich bezdomnych, stanowiących zapis ich indywidualnej drogi krzyżowej. Ta część napisana jest charakterystycznym dla tych osób językiem, gdzie poeta z mowy potocznej wyłuskuje to co najważniejsze. Tytuł „Przezroczyści” jak wyjaśnia autor wziął się stąd, że osoby mijające bezdomnych najczęściej ich po prostu nie widzą.

Obecni na spotkaniu goście mieli możliwość zadawania pytań. Te kierowane były głównie do będącego w Mławie gościem Krzysztofa Micha. Ciekawość obecnych budziły zarówno pobyty autora w Jerozolimie, ale również skąd zainteresowanie losem bezdomnych. Chętni mogli nabyć również nowo wydany zbiór wierszy Krzysztofa Micha. Spotkanie odbyło się w miejskiej bibliotece 17 marca 2017 r.

JK

 

Krzysztof Mich. Pedagog specjalny, dziennikarz, fotografik. W wieku ośmiu lat stracił oboje rodziców. Wychował się na praskich podwórkach. Pracował w Expressie Wieczornym, Maximie, Super Expressie, Tygodniku Kryminalnym. Współtworzył pierwszą edycję miesięcznika Gentleman. Był pierwszym redaktorem naczelnym dwutygodnika Łącznik Mazowiecki. Publikował w kilkudziesięciu tytułach (m.in. Focus, Podróże, Voyage, CKM, Motomania, Profil, Auto Świat, Na żywo, etc). Jako reporter i komentator współpracował z Inforadiem (obecnie TOK FM) w cyklicznym programie Macieja Orłosia oraz Telewizją Polską (Patrol Kryminalny, Kronika Kryminalna). Zajmował się tematyką kryminalną, popularno-naukową, podróżniczą, motoryzacyjną, historyczną, społeczną. Pisał porady dla kolekcjonerów sztuki (Weranda).

Autor albumu fotograficznego Moje miasto Praga, który według kwartalnika Polskiej Akademii Nauk Konteksty, należy do trzech najważniejszych albumów poświęconych tej dzielnicy. Został też wysoko oceniony przez codzienne gazety stołeczne, a nawet magazyny lifestylowe. Zdjęcia z albumu wykorzystał reżyser Łukasz Palkowski w filmie Rezerwat. Autor zdjęć do poetyckiego ebooka Takie zwykłe praskie madonny oraz multimedialnego projektu 44 odbicia Warszawy, w którym do jego zdjęć Paweł Łęczuk napisał wiersze, a Romek Vorbrodt stworzył ilustrację muzyczną. W ostatnich latach autor wystaw fotograficznych poświęconych m.in. codzienności stołecznych bezdomnych (ratusz m. st. Warszawy), Cmentarzowi Bródzieńskiemu (bazylika praska). Jego zdjęcia znalazły się na okładkach książek m.in. Oficyny Naukowej, Instytutu Studiów Politycznych PAN i w kalendarzu warszawskiej Straży Miejskiej.

W wolnych chwilach uprawia malarstwo sztalugowe. Swoje prace w akrylu i oleju prezentował w kilku stołecznych galeriach. Uczestniczy w wieczorach poetyckich Salonu Literackiego i innych stołecznych grup. Zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień w turniejach jednego wiersza (w tym drugą nagrodę podczas Festiwalu im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu 2013 r.).

za: Poeci Po Godzinach

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x