Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Powstał audiobook o mławskiej lekarce dr Annie Tomaszewicz – Dobrskiej


Doktor Anna Tomaszewicz – Dobrska urodziła się 13 kwietnia 1854 w Mławie. Była pierwszą w Polsce kobietą praktykującą jako lekarz. Dziś w Mławie ma ona swoją ulicę, znajduje się przy niej mławski szpital.

KSP Mława nabór

Niezwykłą postacią doktor Tomaszewicz – Dobrskiej i losami zafascynowała się Weronika Wierzchowska i tak powstało słuchowisko „Pani doktor. Opowieść o pierwszej polskiej lekarce”. Dziesięcioodcinkowy serial audio dostępny jest na platformie Storytel. Audiobooka czyta aktorka Ada Fijał.

Historia rozpoczyna się w Mławie w 1870 roku. Opowieść o Annie Tomaszewicz-Dobrskiej, pierwszej Polce praktykującej w zawodzie lekarza, to przede wszystkim historia o miłości, poświęceniu i walce o to, by nie porzucać marzeń nawet, gdy cały świat jest temu przeciwny. „Pani doktor” opisuje upór Anny i jej ogromną siłę ducha, niezbędną w walce z męskim środowiskiem lekarskim, które było przekonane iż „studyjowanie medycyny i wykonywanie praktyki lekarskiej jest w wysokim stopniu nieodpowiednie ani usposobieniu, ani uzdolnieniu, ani charakterowi kobiet”, a pamiętać trzeba, że jest to przełom wieku XIX i XX.

Pierwszy, niemal godzinny odcinek słuchowiska znajdziecie pod tym linkiem.

Warto też przeczytać artykuł Jerzego Kulikowskiego w pomocniku historycznym pt. „Medycynierka” dostępny pod tym linkiem.

JK

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz