Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W galerii „E” o Piłsudskim, Kościuszce i Lipskiej


Biblioteka szkolna zaprasza do GALERII „E” (na korytarzu przed biblioteką) , w której prezentowana jest wystawa pod hasłem „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”.


Sejm ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Poparł również uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego.

Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 roku 150. rocznicą urodzin – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”.

W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach   o niepodległość”.

Wychodząc naprzeciw tym rocznicom w naszej szkolnej galerii E zorganizowano wystawę poświęconą tym bohaterom.

W  17 antyramach formatu 50×70 umieszczono materiały na temat życia prywatnego i działalności Piłsudskiego i Kościuszki. Po jednej stronie korytarza prezentowane są materiały i zdjęcia dotyczące marszałka Józefa Piłsudskiego, a po drugiej stronie Tadeusza Kościuszko.

Rada Urzędu Miasta w Mławie rok 2017 uchwalił rokiem Sary Lipskiej w naszym mieście i dlatego między innymi powstała w „Ekonomiku” poświęcona jej wystawa.

Na korytarzu na drugim piętrze prezentowana jest wystawa o Sarze Lipskiej, która urodziła się w Mławie, „pochodziła z zamożnej, chasydzkiej rodziny. W 1904 rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, z którym połączył ją romans. Z nieformalnego związku para miała, urodzoną w 1908, córkę Marię Xawerę.  W 1911 i w 1912 prace Sary były wystawiane           w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym czasie wykonała ilustracje do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule. Na stronie tytułowej tej książki, podobnie zresztą, jak na liście studentów, figuruje pod nazwiskiem Lipszyc.

W 1912, wraz  z córką i przyjaciółką Zofią Piramowicz, opuściła Warszawę i wyjechała do Paryża, gdzie spędziła resztę życia”.

Sara Lipska to sławna projektantka mody, projektowała stroje dla tancerzy baletu rosyjskiego przebywających na tournée po Wielkiej Brytanii. Zasłynęła jako autorka kostiumów teatralnych w Paryskiej Operze lat 20 tych. „Lipska nawiązywała w swoich projektach do stylistyki Bliskiego Wschodu. Paryżanki oszalały na punkcie jej kolorowych, bogato zdobionych sukienek. Każdy z projektów przypominał małe dzieło sztuki. Atłasowe, ręcznie haftowane płaszcze ze stójką okazały się takim hitem, że pod koniec lat 20. Lipska otworzyła swój pierwszy butik przy rue Belloni na Montparnassie, potem przeniosła go na Champs Élysées pod  numer 146. Zaglądała tam między innymi Colette czy wieloletnia przyjaciółka Lipskiej, królowa kosmetyków Helena Rubinstein, znana z zamiłowania do przepychu                i spektakularnej biżuterii”. Jednym z klientów Lipskiej był też najsłynniejszy paryski fryzjer       i artysta polskiego pochodzenia Antoni Cierplikowski,  któremu  projektowała stroje                 i zaaranżowała dwa apartamenty, wykorzystując w nich grube, matowe szkło przemysłowe,  z którego powstały reprezentacyjne schody, podłogi oraz meble, między innymi słynne łóżko kształtem przypominające trumnę.
„Artystka urządzała też posiadłość Natalie Paley, kuzynki cara Mikołaja II, a także wystawy butików Heleny Rubinstein. Dla niej projektowała również plakaty, flakony na perfumy oraz opakowania kosmetyków”.

Zapraszamy do oglądania prezentowanych wystaw.

źródło: ZS nr 4

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x