Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Orange kontra mławski Easy Net. Kogo reklamuje ratusz?


Pytanie dlaczego pomijana jest mławska firma oferująca usługi w standardzie światłowodowym, a reklamowana jest sieć Orange skierował do burmistrza na lutowej sesji rady miasta Kamil Przybyszewski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 8 na Wólce. Pytanie nie doczekało się odpowiedzi, za to spotkało się z ripostą przewodniczącego rady miasta Leszka Ośliźloka.

KSP Mława nabór

– Mam kilka pytań. Spraw się trochę zebrało, chciałbym je na tej sesji wyjaśnić – rozpoczął zadawanie pytań do burmistrza Kamil Przybyszewski, zgłaszając się do wypowiedzi w punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski lutowej sesji rady miasta.

– Interpelacje, zapytania i wolne wnioski to nie jest Hyde park, gdzie można o wszystko zapytać. Proszę ograniczać się do spraw, które jeśli były już wyjaśniane, to na kolejnych sesjach nie powtarzać tych spraw – pouczył Przybyszewskiego zaraz na wstępie przewodniczący rady Leszek Ośliźlok.

Dopuszczony do głosu Kamil Przybyszewski zadał kilka pytań dotyczących sortowni węgla, uciążliwości związanej z funkcjonowaniem myjni, przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego i pośród nich właśnie to, dotyczące podłączeń do internetu w standardzie światłowodowym na terenie Mławy.

– Pan burmistrz, często porusza taką sprawę, że firmy mławskie trzeba promować, że trzeba cały czas dokładać starań, żeby pieniądze, które one pozyskują i dostają zostały w wyniku redystrybucji w Mławie. Panie burmistrzu, sprawa dotyczy tu firmy Orange. Ja rozumiem doskonale, że pojawia się konkurencja w terenie, że wprowadzają światłowody. Dziwi mnie tylko, że dlaczego podczas konferencji ( podpisania porozumienia z Orange – red.), nie wspomniał Pan o innej mławskiej firmie – firmie Easy Net, która także ma światłowody w Mławie i są one rozprowadzone. Dlaczego mławskiej firmy się nie reklamowało? Dlaczego jej nie zaprosiło się? – mówił Przybyszewski.

W tym momencie ta wypowiedź spotkała się ze zdecydowaną ripostą przewodniczącego rady Leszka Ośliźloka.

– Myślę, że przekracza Pan w tej chwili granice zapytania, interpelacji i wolnego wniosku. Tu nie chodzi o to, że ktoś komuś zamyka usta, ale w pewnym momencie ta interpelacja składa się z kilkunastu oddzielnych tematów. Wiele z nich było już poruszanych. Proszę nie dokonywać ocen w swoich wypowiedziach, macie państwo prawo do ocen, ale nie na sesji rady. Ocenami proszę dzielić się w środkach masowego przekazu itd. Tutaj to są interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Proszę tego przestrzegać – mówił przewodniczący rady.

Przypomnijmy co legło u podstaw tej publicznej polemiki. 8 listopada 2016 roku burmistrz Sławomir Kowalewski na konferencji z udziałem mediów podpisał porozumienie z firmą Orange dotyczące rozprowadzenia sieci światłowodowej w Mławie. W jego ramach Orange planuje zapewnić dostęp do szybkiego internetu w ramach technologii światłowodowej 6 tysiącom użytkowników w mieście. Mława nie była w tej kwestii wyjątkiem. Podobne porozumienia podpisały Ciechanów, Piaseczno, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki.

Na stronie urzędu miasta na stałe pojawił się banner reklamowy z napisem „Czy chcesz internet 300 Mb/s w Mławie?” przekierowujący do umieszczanych na miejskiej stronie co jakiś czas postów zachęcających do korzystania z usług Orange. Jeden z tych wpisów wprost nosi tytuł „Chcesz mieć w domu superszybki internet? Zgłoś się do salonu Orange!”

Obecnie trwa akcja roznoszenia do mieszkańców deklaracji chęci korzystania z usługi Orange. W te działania również zaangażowany jest ratusz. Zarówno w urzędzie miasta jak i Miejskim Domu Kultury pojawiły się skrzynki, do których takie wypełnione deklaracje można składać.

Wśród zadań własnych gminy wymienionych w ustawie o samorządzie gminnym nie znajdziemy nałożenia na gminę obowiązku  angażowania się w takie działania, jak wyżej wspomniane. Wynika to raczej z przyjętego w podpisanym porozumieniu zobowiązania, o którym tak pisze burmistrz:

„Miasto Mława na mocy podpisanego 8 listopada 2016 r. porozumienia wspiera firmę Orange Polska w promocji budowy sieci światłowodowej, jako inwestora, który przyczyni się do rozwoju miasta i poprawy standardu życia jego mieszkańców.”

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

19 - liczba komentarzy w artykule "Orange kontra mławski Easy Net. Kogo reklamuje ratusz?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
smutne
Gość

Czy nie lepiej wspierać to co nasze, lokalne? W końcu się obudzimy z ręką w nocniku.

troglo
Gość

Dobrze że jest easynet bo orange ma wyższe ceny i jeśli będzie monopolem to podniesie ceny w dalszej perspektywie

goro
Gość

Pan radny Ośliźlok przeszedł daleką drogę. Nie wiem tylko czy w dobrym kierunku.

...
Gość

Orange jest firma, ktora nie oglada sie na Mlawe ze wzgledu na sentyment. Ta firma jest po to by zarabiac. Jakie podatki z jej dzialalnosci wplywaja do budzetu miasta, a jakie z dzialalnosci Easy Net? Orange to France Telecom, a Easy Net, to polska firma. Nalezy wspierac mlawskie firmy w budowaniu pozytywnych przykladow przedsiebiorczosci. Trzeba brac pod uwage, ze mlawskie firmy w wyniku zwiekszania kapitalu przy okazji laczac sie z innymi podmiotami gospodarczymi moga stworzyc znaczaca konkurencje na in plus dlakonsumentow.
Czy nikt nue zadal sobie pytania, ze wladze UM Mlawa, tworza monopole ?

Kris
Gość

Orange to syf. Na OKM mamy juz łącza Easy net, jest w czym wybierac, vectra im nie dorównuje, sam sie przekonalem.

gwidon
Gość

Jak można porównać Easynet do Vectry, to inna pólka.Easynet za 20 lat nie dorówna Vectrze i Orange, zobaczymy jak bedzie Orange światłowod działał (tylko kogo na to stać)wtedy będzie porównanie.

Marek
Gość

Równie dobrze ktoś może napisać, że Easy net to syf, bo ma takie doświadczenia. Cienki lód

wpDiscuz