Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Orange kontra mławski Easy Net. Kogo reklamuje ratusz?


Pytanie dlaczego pomijana jest mławska firma oferująca usługi w standardzie światłowodowym, a reklamowana jest sieć Orange skierował do burmistrza na lutowej sesji rady miasta Kamil Przybyszewski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 8 na Wólce. Pytanie nie doczekało się odpowiedzi, za to spotkało się z ripostą przewodniczącego rady miasta Leszka Ośliźloka.


– Mam kilka pytań. Spraw się trochę zebrało, chciałbym je na tej sesji wyjaśnić – rozpoczął zadawanie pytań do burmistrza Kamil Przybyszewski, zgłaszając się do wypowiedzi w punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski lutowej sesji rady miasta.

– Interpelacje, zapytania i wolne wnioski to nie jest Hyde park, gdzie można o wszystko zapytać. Proszę ograniczać się do spraw, które jeśli były już wyjaśniane, to na kolejnych sesjach nie powtarzać tych spraw – pouczył Przybyszewskiego zaraz na wstępie przewodniczący rady Leszek Ośliźlok.

Dopuszczony do głosu Kamil Przybyszewski zadał kilka pytań dotyczących sortowni węgla, uciążliwości związanej z funkcjonowaniem myjni, przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego i pośród nich właśnie to, dotyczące podłączeń do internetu w standardzie światłowodowym na terenie Mławy.

– Pan burmistrz, często porusza taką sprawę, że firmy mławskie trzeba promować, że trzeba cały czas dokładać starań, żeby pieniądze, które one pozyskują i dostają zostały w wyniku redystrybucji w Mławie. Panie burmistrzu, sprawa dotyczy tu firmy Orange. Ja rozumiem doskonale, że pojawia się konkurencja w terenie, że wprowadzają światłowody. Dziwi mnie tylko, że dlaczego podczas konferencji ( podpisania porozumienia z Orange – red.), nie wspomniał Pan o innej mławskiej firmie – firmie Easy Net, która także ma światłowody w Mławie i są one rozprowadzone. Dlaczego mławskiej firmy się nie reklamowało? Dlaczego jej nie zaprosiło się? – mówił Przybyszewski.

W tym momencie ta wypowiedź spotkała się ze zdecydowaną ripostą przewodniczącego rady Leszka Ośliźloka.

– Myślę, że przekracza Pan w tej chwili granice zapytania, interpelacji i wolnego wniosku. Tu nie chodzi o to, że ktoś komuś zamyka usta, ale w pewnym momencie ta interpelacja składa się z kilkunastu oddzielnych tematów. Wiele z nich było już poruszanych. Proszę nie dokonywać ocen w swoich wypowiedziach, macie państwo prawo do ocen, ale nie na sesji rady. Ocenami proszę dzielić się w środkach masowego przekazu itd. Tutaj to są interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Proszę tego przestrzegać – mówił przewodniczący rady.

Przypomnijmy co legło u podstaw tej publicznej polemiki. 8 listopada 2016 roku burmistrz Sławomir Kowalewski na konferencji z udziałem mediów podpisał porozumienie z firmą Orange dotyczące rozprowadzenia sieci światłowodowej w Mławie. W jego ramach Orange planuje zapewnić dostęp do szybkiego internetu w ramach technologii światłowodowej 6 tysiącom użytkowników w mieście. Mława nie była w tej kwestii wyjątkiem. Podobne porozumienia podpisały Ciechanów, Piaseczno, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki.

Na stronie urzędu miasta na stałe pojawił się banner reklamowy z napisem „Czy chcesz internet 300 Mb/s w Mławie?” przekierowujący do umieszczanych na miejskiej stronie co jakiś czas postów zachęcających do korzystania z usług Orange. Jeden z tych wpisów wprost nosi tytuł „Chcesz mieć w domu superszybki internet? Zgłoś się do salonu Orange!”

Obecnie trwa akcja roznoszenia do mieszkańców deklaracji chęci korzystania z usługi Orange. W te działania również zaangażowany jest ratusz. Zarówno w urzędzie miasta jak i Miejskim Domu Kultury pojawiły się skrzynki, do których takie wypełnione deklaracje można składać.

Wśród zadań własnych gminy wymienionych w ustawie o samorządzie gminnym nie znajdziemy nałożenia na gminę obowiązku  angażowania się w takie działania, jak wyżej wspomniane. Wynika to raczej z przyjętego w podpisanym porozumieniu zobowiązania, o którym tak pisze burmistrz:

„Miasto Mława na mocy podpisanego 8 listopada 2016 r. porozumienia wspiera firmę Orange Polska w promocji budowy sieci światłowodowej, jako inwestora, który przyczyni się do rozwoju miasta i poprawy standardu życia jego mieszkańców.”

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
smutne
smutne
4 lata temu

Czy nie lepiej wspierać to co nasze, lokalne? W końcu się obudzimy z ręką w nocniku.

troglo
troglo
4 lata temu

Dobrze że jest easynet bo orange ma wyższe ceny i jeśli będzie monopolem to podniesie ceny w dalszej perspektywie

goro
goro
4 lata temu

Pan radny Ośliźlok przeszedł daleką drogę. Nie wiem tylko czy w dobrym kierunku.

...
...
4 lata temu

Orange jest firma, ktora nie oglada sie na Mlawe ze wzgledu na sentyment. Ta firma jest po to by zarabiac. Jakie podatki z jej dzialalnosci wplywaja do budzetu miasta, a jakie z dzialalnosci Easy Net? Orange to France Telecom, a Easy Net, to polska firma. Nalezy wspierac mlawskie firmy w budowaniu pozytywnych przykladow przedsiebiorczosci. Trzeba brac pod uwage, ze mlawskie firmy w wyniku zwiekszania kapitalu przy okazji laczac sie z innymi podmiotami gospodarczymi moga stworzyc znaczaca konkurencje na in plus dlakonsumentow.
Czy nikt nue zadal sobie pytania, ze wladze UM Mlawa, tworza monopole ?

Kris
Kris
4 lata temu

Orange to syf. Na OKM mamy juz łącza Easy net, jest w czym wybierac, vectra im nie dorównuje, sam sie przekonalem.

Marek
Marek
4 lata temu
Reply to  Kris

Równie dobrze ktoś może napisać, że Easy net to syf, bo ma takie doświadczenia. Cienki lód

gwidon
gwidon
4 lata temu
Reply to  Kris

Jak można porównać Easynet do Vectry, to inna pólka.Easynet za 20 lat nie dorówna Vectrze i Orange, zobaczymy jak bedzie Orange światłowod działał (tylko kogo na to stać)wtedy będzie porównanie.

bumbum
bumbum
4 lata temu

Gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej w celach zarobkowych, rozumianej jako zakładany cel danej działalności, gdyż powołana została do realizacji zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej” (tak NSA w wyroku z dnia 9 stycznia 2003 r., SA/Gd 1968/02, OSS 2003, nr 4, poz. 105) i dalej „cechy działalności w sferze użyteczności publicznej z założenia wykluczają zysk jako planowany cel działania” (NSA w wyroku z dnia 11 września 2003 r., II SA/Wr 1234/03, „Gazeta Prawna” 2003/187, str. 8).

bumbum
bumbum
4 lata temu

Urzędowe serwisy www nie mogą zamieszczać reklam. Grozi za to kara do 5 tysięcy zł Instytucja państwowa nie posiada możliwości świadczenia tego – ani innych – typu usług, bo sama nie prowadzi działalności komercyjnej… prezentowanie komercyjnych reklam na własnych stronach urzędów, instytucji im podległych i finansowanych ze środków państwowych – stanowi znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. To samo było z akcją zamieszkaj w Mławie po kliknięciu otwierała się strona dewelopera htp://www.dkdevelopment.pl/ już to wyłączyli

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  bumbum

Nie mogą, ale to robią… wielu rzeczy nie mogą, a robią. Co to jest 5000zł z kasy miejskiej, czyli z naszej..
Orange jest bogatą firmą.
Tak, Marta, artykuł o światłowodach Orange to artykuł sponsorowany, tyle, że najprawdopodobniej codziennik z tego nic nie miał albo niewiele…

Marta
Marta
4 lata temu

A – to artykuł sponsorowany. Rozumiem 😉

Lech
Lech
4 lata temu

Pytanie za 100 punktów: czy Easy net zwrócił się do ratusza z prośbą o poparcie ich działań? jak nie, to nie ma o czy mówić

And
And
4 lata temu
Reply to  Lech

Pytanie za 200 punktów. czy każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą może zgłosić się ot tak do ratusza i załatwić umieszczenie reklamy na stronie urzędu miasta i skrzynek z ankietami w instytucjach miejskich, bo np. szyje buty dla dobra mieszkańców ? Lechu podziel się źródłem swojej wiedzy, może warto wtedy zachęcić wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych z Mławy niech się zgłaszają

Lech
Lech
4 lata temu
Reply to  And

Podpisanie porozumienia z jednym podmiotem nie wyklucza podpisania z innym, tylko inicjatywa należy od zainteresowanego. Moim zdaniem Easy Net nie zrobiło nic w tej sprawie, a teraz jęczy i zadaje pytania przez zabawnych przedstawicieli. Czy to buduje ich markę?

And
And
4 lata temu
Reply to  Lech

Tak uważasz? A może tu chodzi o to, że takie działanie miasta jest bezprawne niezależnie czy chodzi o orange, easynet, czy innego przedsiębiorcę który chciałby reklamy na stronach um, nieważne płatnej czy nie. w podobnej kwestii swoje stanowisko wyrażała już regionalna izba obrachunkowa

Lech
Lech
4 lata temu
Reply to  And

W Ciechanowie baner na cały ekran, więzienia się zapełnią 😉

?0000
?0000
4 lata temu

W zasadzie burmistrz wychwala i stawia na zagraniczne firmy. Nawet miejskie spolki, dzis mozna powiedziec, ze byle, maja nieco bardziej zachodni kapital a z drugiej strony orientalny. Wynika z tego jasno, ze Mlawa traci mozliwosc decydowania o sobie. Latwiej jest sie wyzbyc miejskich spolek niz dokladac sobie robty. W ostatecznym rozrachunku, to nie wladza, ale mieszkancy zaplaca za „odwazne” decyzje burmistrza.

Think more
Think more
4 lata temu

Orange pewnie płaci za reklamę, za promocję i dlatego burmistrz reklamuje Orange.
Taki mamy klimat, Panie Kamilu.
Wielu mławian dzięki kampanii reklamowej na rzecz Orange dowiedziało się z komentarzy , że światłowód już jest od firmy Easy Net, a wielu jeszcze o tym nie wie.
Nie ładnie panie burmistrzu:
„Cudze chwalicie, swego nie znacie – sami nie wiecie co posiadacie”

1234o
1234o
4 lata temu
Reply to  Think more

Taaa, burmistrz też nie wiedział że ma taką firmę w Mławie i że też ma światłowody, bo się do niego nie zgłosiła to skąd biedny miał wiedzieć

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x