Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Orange kontra mławski Easy Net. Kogo reklamuje ratusz?


Pytanie dlaczego pomijana jest mławska firma oferująca usługi w standardzie światłowodowym, a reklamowana jest sieć Orange skierował do burmistrza na lutowej sesji rady miasta Kamil Przybyszewski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 8 na Wólce. Pytanie nie doczekało się odpowiedzi, za to spotkało się z ripostą przewodniczącego rady miasta Leszka Ośliźloka.

– Mam kilka pytań. Spraw się trochę zebrało, chciałbym je na tej sesji wyjaśnić – rozpoczął zadawanie pytań do burmistrza Kamil Przybyszewski, zgłaszając się do wypowiedzi w punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski lutowej sesji rady miasta.

– Interpelacje, zapytania i wolne wnioski to nie jest Hyde park, gdzie można o wszystko zapytać. Proszę ograniczać się do spraw, które jeśli były już wyjaśniane, to na kolejnych sesjach nie powtarzać tych spraw – pouczył Przybyszewskiego zaraz na wstępie przewodniczący rady Leszek Ośliźlok.

Dopuszczony do głosu Kamil Przybyszewski zadał kilka pytań dotyczących sortowni węgla, uciążliwości związanej z funkcjonowaniem myjni, przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego i pośród nich właśnie to, dotyczące podłączeń do internetu w standardzie światłowodowym na terenie Mławy.

– Pan burmistrz, często porusza taką sprawę, że firmy mławskie trzeba promować, że trzeba cały czas dokładać starań, żeby pieniądze, które one pozyskują i dostają zostały w wyniku redystrybucji w Mławie. Panie burmistrzu, sprawa dotyczy tu firmy Orange. Ja rozumiem doskonale, że pojawia się konkurencja w terenie, że wprowadzają światłowody. Dziwi mnie tylko, że dlaczego podczas konferencji ( podpisania porozumienia z Orange – red.), nie wspomniał Pan o innej mławskiej firmie – firmie Easy Net, która także ma światłowody w Mławie i są one rozprowadzone. Dlaczego mławskiej firmy się nie reklamowało? Dlaczego jej nie zaprosiło się? – mówił Przybyszewski.

W tym momencie ta wypowiedź spotkała się ze zdecydowaną ripostą przewodniczącego rady Leszka Ośliźloka.

– Myślę, że przekracza Pan w tej chwili granice zapytania, interpelacji i wolnego wniosku. Tu nie chodzi o to, że ktoś komuś zamyka usta, ale w pewnym momencie ta interpelacja składa się z kilkunastu oddzielnych tematów. Wiele z nich było już poruszanych. Proszę nie dokonywać ocen w swoich wypowiedziach, macie państwo prawo do ocen, ale nie na sesji rady. Ocenami proszę dzielić się w środkach masowego przekazu itd. Tutaj to są interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Proszę tego przestrzegać – mówił przewodniczący rady.

Przypomnijmy co legło u podstaw tej publicznej polemiki. 8 listopada 2016 roku burmistrz Sławomir Kowalewski na konferencji z udziałem mediów podpisał porozumienie z firmą Orange dotyczące rozprowadzenia sieci światłowodowej w Mławie. W jego ramach Orange planuje zapewnić dostęp do szybkiego internetu w ramach technologii światłowodowej 6 tysiącom użytkowników w mieście. Mława nie była w tej kwestii wyjątkiem. Podobne porozumienia podpisały Ciechanów, Piaseczno, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki.

Na stronie urzędu miasta na stałe pojawił się banner reklamowy z napisem „Czy chcesz internet 300 Mb/s w Mławie?” przekierowujący do umieszczanych na miejskiej stronie co jakiś czas postów zachęcających do korzystania z usług Orange. Jeden z tych wpisów wprost nosi tytuł „Chcesz mieć w domu superszybki internet? Zgłoś się do salonu Orange!”

Obecnie trwa akcja roznoszenia do mieszkańców deklaracji chęci korzystania z usługi Orange. W te działania również zaangażowany jest ratusz. Zarówno w urzędzie miasta jak i Miejskim Domu Kultury pojawiły się skrzynki, do których takie wypełnione deklaracje można składać.

Wśród zadań własnych gminy wymienionych w ustawie o samorządzie gminnym nie znajdziemy nałożenia na gminę obowiązku  angażowania się w takie działania, jak wyżej wspomniane. Wynika to raczej z przyjętego w podpisanym porozumieniu zobowiązania, o którym tak pisze burmistrz:

„Miasto Mława na mocy podpisanego 8 listopada 2016 r. porozumienia wspiera firmę Orange Polska w promocji budowy sieci światłowodowej, jako inwestora, który przyczyni się do rozwoju miasta i poprawy standardu życia jego mieszkańców.”

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

19
KOMENTARZE

avatar
1500
smutne
Gość
smutne

Czy nie lepiej wspierać to co nasze, lokalne? W końcu się obudzimy z ręką w nocniku.

troglo
Gość
troglo

Dobrze że jest easynet bo orange ma wyższe ceny i jeśli będzie monopolem to podniesie ceny w dalszej perspektywie

goro
Gość
goro

Pan radny Ośliźlok przeszedł daleką drogę. Nie wiem tylko czy w dobrym kierunku.

...
Gość
...

Orange jest firma, ktora nie oglada sie na Mlawe ze wzgledu na sentyment. Ta firma jest po to by zarabiac. Jakie podatki z jej dzialalnosci wplywaja do budzetu miasta, a jakie z dzialalnosci Easy Net? Orange to France Telecom, a Easy Net, to polska firma. Nalezy wspierac mlawskie firmy w budowaniu pozytywnych przykladow przedsiebiorczosci. Trzeba brac pod uwage, ze mlawskie firmy w wyniku zwiekszania kapitalu przy okazji laczac sie z innymi podmiotami gospodarczymi moga stworzyc znaczaca konkurencje na in plus dlakonsumentow.
Czy nikt nue zadal sobie pytania, ze wladze UM Mlawa, tworza monopole ?

Kris
Gość
Kris

Orange to syf. Na OKM mamy juz łącza Easy net, jest w czym wybierac, vectra im nie dorównuje, sam sie przekonalem.

Marek
Gość
Marek

Równie dobrze ktoś może napisać, że Easy net to syf, bo ma takie doświadczenia. Cienki lód

gwidon
Gość
gwidon

Jak można porównać Easynet do Vectry, to inna pólka.Easynet za 20 lat nie dorówna Vectrze i Orange, zobaczymy jak bedzie Orange światłowod działał (tylko kogo na to stać)wtedy będzie porównanie.

bumbum
Gość
bumbum

Gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej w celach zarobkowych, rozumianej jako zakładany cel danej działalności, gdyż powołana została do realizacji zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej” (tak NSA w wyroku z dnia 9 stycznia 2003 r., SA/Gd 1968/02, OSS 2003, nr 4, poz. 105) i dalej „cechy działalności w sferze użyteczności publicznej z założenia wykluczają zysk jako planowany cel działania” (NSA w wyroku z dnia 11 września 2003 r., II SA/Wr 1234/03, „Gazeta Prawna” 2003/187, str. 8).

bumbum
Gość
bumbum

Urzędowe serwisy www nie mogą zamieszczać reklam. Grozi za to kara do 5 tysięcy zł Instytucja państwowa nie posiada możliwości świadczenia tego – ani innych – typu usług, bo sama nie prowadzi działalności komercyjnej… prezentowanie komercyjnych reklam na własnych stronach urzędów, instytucji im podległych i finansowanych ze środków państwowych – stanowi znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. To samo było z akcją zamieszkaj w Mławie po kliknięciu otwierała się strona dewelopera htp://www.dkdevelopment.pl/ już to wyłączyli

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Nie mogą, ale to robią… wielu rzeczy nie mogą, a robią. Co to jest 5000zł z kasy miejskiej, czyli z naszej..
Orange jest bogatą firmą.
Tak, Marta, artykuł o światłowodach Orange to artykuł sponsorowany, tyle, że najprawdopodobniej codziennik z tego nic nie miał albo niewiele…

Marta
Gość
Marta

A – to artykuł sponsorowany. Rozumiem 😉

Lech
Gość
Lech

Pytanie za 100 punktów: czy Easy net zwrócił się do ratusza z prośbą o poparcie ich działań? jak nie, to nie ma o czy mówić

And
Gość
And

Pytanie za 200 punktów. czy każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą może zgłosić się ot tak do ratusza i załatwić umieszczenie reklamy na stronie urzędu miasta i skrzynek z ankietami w instytucjach miejskich, bo np. szyje buty dla dobra mieszkańców ? Lechu podziel się źródłem swojej wiedzy, może warto wtedy zachęcić wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych z Mławy niech się zgłaszają

Lech
Gość
Lech

Podpisanie porozumienia z jednym podmiotem nie wyklucza podpisania z innym, tylko inicjatywa należy od zainteresowanego. Moim zdaniem Easy Net nie zrobiło nic w tej sprawie, a teraz jęczy i zadaje pytania przez zabawnych przedstawicieli. Czy to buduje ich markę?

And
Gość
And

Tak uważasz? A może tu chodzi o to, że takie działanie miasta jest bezprawne niezależnie czy chodzi o orange, easynet, czy innego przedsiębiorcę który chciałby reklamy na stronach um, nieważne płatnej czy nie. w podobnej kwestii swoje stanowisko wyrażała już regionalna izba obrachunkowa

Lech
Gość
Lech

W Ciechanowie baner na cały ekran, więzienia się zapełnią 😉

?0000
Gość
?0000

W zasadzie burmistrz wychwala i stawia na zagraniczne firmy. Nawet miejskie spolki, dzis mozna powiedziec, ze byle, maja nieco bardziej zachodni kapital a z drugiej strony orientalny. Wynika z tego jasno, ze Mlawa traci mozliwosc decydowania o sobie. Latwiej jest sie wyzbyc miejskich spolek niz dokladac sobie robty. W ostatecznym rozrachunku, to nie wladza, ale mieszkancy zaplaca za „odwazne” decyzje burmistrza.

Think more
Gość
Think more

Orange pewnie płaci za reklamę, za promocję i dlatego burmistrz reklamuje Orange.
Taki mamy klimat, Panie Kamilu.
Wielu mławian dzięki kampanii reklamowej na rzecz Orange dowiedziało się z komentarzy , że światłowód już jest od firmy Easy Net, a wielu jeszcze o tym nie wie.
Nie ładnie panie burmistrzu:
„Cudze chwalicie, swego nie znacie – sami nie wiecie co posiadacie”

1234o
Gość
1234o

Taaa, burmistrz też nie wiedział że ma taką firmę w Mławie i że też ma światłowody, bo się do niego nie zgłosiła to skąd biedny miał wiedzieć