Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kończy ci się ważność dowodu osobistego? To musisz wiedzieć!


Dokładnie 10 lat temu masowo w całym kraju były wydawane nowe, plastikowe dokumenty tożsamości. Teraz kończy im się ważność. Dlatego też w mławskim urzędzie można spodziewać się kolejek.


O sprawdzenie wpisu w dowodzie osobistym, czy nie kończy się jego okres ważności apelował burmistrz Sławomir Kowalewski na sesji rady miasta w dniu 28 lutego. Zwracał uwagę, że mija właśnie okres ważności wydawanych masowo dziesięć lat temu dokumentów. Urząd miasta zachęca, aby pomyśleć o tym wcześniej – pozwoli to uniknąć stania w długich kolejkach w Wydziale Spraw Obywatelskich i zaoszczędzi nam czasu.

Pamiętajmy, że brak ważnego dowodu osobistego może nam skomplikować skuteczne załatwianie wielu czynności urzędowych, m.in. w bankach.

Warto już dziś sprawdzić datę ważności dowodu osobistego i w przypadku zbliżającego się końca terminu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Formularz można pobrać z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej – wejdź tutaj – lub wziąć z pokoju nr 10 ratusza i wypełniony tamże złożyć. Na nowy dokument – wydawany bezpłatnie – czeka się średnio ok. 2-3 tygodnie, choć w przypadku długich kolejek ten czas może się wydłużyć.

Osobiste złożenie wniosku nie jest oczywiście jedyną formą wymiany dokumentu.  Osoby dysponujące podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą złożyć wniosek o wymianę dowodu przez internet.

Co zrobić by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego (eGO), możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium.

Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

JK

fot. UMM

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x