Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Częste alarmy i akcje. Pracowity tydzień dla strażaków


To był bardzo pracowity tydzień zarówno dla mławskiej jednostki straży jak i ochotników. Strażacy wielokrotnie wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń i zdarzeń na drogach powiatu. Dwa dni intensywnych opadów spowodowały konieczność wypompowywania wody z zalanych domów i posesji. Nie obyło się też bez pożarów pojazdów, ale także i traw. Był też kot na drzewie i gniazdo szerszeni.


06.03.2017 roku o godzinie 00.04 w miejscowości Szydłowo ul. Mazowiecka doszło do zdarzenia związanego z emisją tlenku węgla w budynku jednorodzinnym. Działania zastępów z JRG Mława polegały na przeprowadzeniu pomiarów stężeń tlenku węgla czujnikiem wielogazowym. Pomiary wykazały obecność tlenku węgla na poziomie 18 ppm. W trakcie działań przewietrzono pomieszczenia. Właścicielowi zakazano użytkowania piecyka gazowego do czasu sprawdzenia przewodów wentylacyjnych. Akcja trwała 33 minuty.

06.03.2017 roku o godzinie 01.27 w Mławie ul. Nowa doszło do pożaru samochodu osobowego marki Volkswagen Passat. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że pojazd uległ całkowicie spaleniu. Działania zastępu z JRG PSP Mława polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dogaszeniu pozostałości samochodu. Straty oszacowano na 5 tys. zł. Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada Policja. Akcja trwała 35 minut.

06.03. i 08.03.2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu prowadziły działania związane z pompowaniem wody z zalanych ulic oraz posesji, których wynikiem były intensywne opady deszczu. Działania prowadzono w Mławie przy ul. Górnej (zalana ulica i posesja), przy ul. Srebrnej (zalana piwnica budynku mieszkalnego), przy ul. Zabrody (zalana piwnica budynku mieszkalnego), przy ul. Olsztyńskiej (zalane piwnice budynków mieszkalnych), w Kluszewie (zalana posesja i piwnica budynku mieszkalnego), w Szydłowie przy ul. Świerkowej (zalana posesja i garaż budynku mieszkalnego), w Nosarzewie Borowym (zalane piwnice budynków mieszkalnych), w Kosinach Kapicznych (zalana posesja), w Piegłowie-Wieś (zalana piwnica). Działania związane z usuwaniem skutków zdarzeń prowadziły zastępy z JRG PSP Mława oraz OSP Szydłowo, Piegłowo i Kowalewo.

07.03.2017 roku o godzinie 15.39 w Mławie przy Osiedlu Książąt Mazowieckich w wyniku rozszczelnienia zbiornika w samochodzie osobowym marki Fiat Seicento, który znajdował się na parkingu pod budynkiem wielorodzinnym doszło do wycieku paliwa. Działania zastępów z JRG Mława polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ograniczeniu rozlewiska. Na miejsce zdarzenia przybył patrol policji oraz właściciel, który zabrał pojazd do warsztatu samochodowego. Po zabraniu pojazdu zneutralizowano wyciek. Straty oszacowano na 0,1 tys. zł. Akcja trwała 36 minut.

08.03.2017 roku o godzinie 10.17 w miejscowości Bogurzyn gmina Wiśniewo zastęp OSP Kowalewo usuwał kokon szerszeni z garażu wolnostojącego. Szerszenie zagnieździły się pod dachem budynku.  Działania zastępu z OSP Kowalewo polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zebraniu owadów do worka. W drodze powrotnej owady wypuszczono w lesie. Akcja trwała 39 minut.

09.03.2017 roku o godzinie 7.40 w miejscowości Kuklin doszło do zdarzenia z udziałem samochodu osobowego marki Renault Clio, który wypadł z drogi i zatrzymał się w przydrożnym rowie. Pojazdem podróżowało pięć osób. Po dojechanie na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej uzyskano informacje, że w wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Osoby te zostały zabrane do szpitala. Pozostała dwójka dzieci udała się do szkoły. Działania zastępów z JRG PSP Mława polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W wyniku zdarzenia częściowemu uszkodzeniu uległ samochód osobowy.  Straty oszacowano na 3 tys. zł. Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada Policja. Akcja trwała 30 minut.

10.03.2017 roku o godzinie 17:27 na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Mdzewo doszło do zdarzenia z udziałem trzech samochodów osobowych (marki Opel Astra, Opel Frontera i BMW) oraz samochodu ciężarowego marki Scania. W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej samochody osobowe znajdowały się w rowie, natomiast samochód ciężarowy znajdował się na drodze. W wyniku zdarzenia ranne zostały 4 osoby. Uszkodzeniu uległ również zbiornik paliwa w samochodzie ciężarowym, co spowodowało wyciek oleju napędowego. Działania zastępów z JRG PSP Mława, OSP Strzegowo i Niedzbórz polegały wykonaniu dostępu przy użyciu sprzętu hydraulicznego do osób poszkodowanych uwięzionych w samochodzie osobowym marki Opel Frontera. Wspólnie z zespołem Pogotowia Ratunkowego ratownicy ewakuowali osoby poszkodowane  z pojazdu. Osobom tym udzielona została pomoc medyczna. Zespół Pogotowia Ratunkowego udzielił również pomocy kierowcy samochodu osobowego marki Opel Astra. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. Dalsze działania zastępów straży polegały na usunięciu plamy oleju napędowego przy pomocy sorbentu, zabezpieczeniu terenu akcji oraz oświetleniu terenu akcji. W trakcie działań droga krajowa była całkowicie zablokowana. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ całkowicie Opel Astra i Opel Frontera, przód BMW oraz zbiornik paliwa samochodu ciężarowego. Straty oszacowano na 25 tys. zł. Akcja trwała  4 godziny 47 minut.

10.03.2017 roku o godzinie 20.50 zastęp z OSP Unierzyż usuwał pozostałości po wcześniejszej kolizji dwóch samochodów ciężarowych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu pozostałości z jezdni. Akcja trwała 44 minuty.

11.03.2017 roku o godzinie 09.56 w miejscowości Mączewo gmina Strzegowo zastęp OSP Unierzyż prowadził działania polegające na zdjęciu kota z drzewa, który nie mógł samodzielnie zejść. Działania zastępu polegały zdjęciu kota z drzewa przy pomocy drabiny i przekazaniu go właścicielce. Akcja trwała 34 minuty.

11.03.2017 roku o godzinie 10.44 w Mławie przy ul. Zachodniej doszło do zdarzenia z udziałem dwóch samochodu osobowego marki Renault Kangoo oraz ambulansu marki Fiat Ducato. Osób poszkodowanych nie było. W wyniku zdarzenia z karetki, która znajdowała się na boku doszło do wycieku około 30 litrów oleju napędowego. Działania zastępu z JRG PSP Mława polegały na zebraniu oleju przy pomocy pojemnika oraz sorbentu. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu Renault Kangoo oraz bok  Fiata Ducato. Straty oszacowano na 20 tys. zł. Akcja trwała 1 godzinę 34 minuty.

12.03.2017 roku o godzinie 17.16 w Mławie przy ul. Kolejowej oraz o godzinie 17.33 w Mławie przy ul. Stanisława Moniuszki w wyniku prawdopodobnie zaprószenie ognia przez osoby postronne doszło do pożarów traw. Działania zastępów z JRG PSP Mława w obydwu przypadkach polegały na podaniu prądów wody na palącą się trawę aż do całkowitego jej ugaszenia.

W związku z powyższym Straż Pożarna apeluje o rozwagę. W wyniku wypalenia trawy dochodzi do wielu szkodliwych procesów, a w szczególności – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt, niszczone są miejsca lęgowe oraz ginie wiele gatunków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach.

CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE!!!

źródło: bryg. Marek Augustynowicz

oprac.red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x