Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Sobieskiego” nie dostaniesz w banku, ale możesz kupić w internecie


Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego pojawił się na rynku 10 lutego. Tego dnia pod Narodowym Bankiem Polskim w Warszawie już od rana ustawiła się długa kolejka chętnych do jego nabycia.


Jak można było przewidzieć, nie chodziło tylko o to, by powiększyć swoje zbiory numizmatów. Niemal natychmiast „Sobieski” pojawił się na aukcjach internetowych. Ta „pięćsetka” warta jest  550 – 700 zł, cena zależy głównie od oferenta, no i numeru serii. Najlepiej jeżeli są to początkowe numery serii AA.

Tak jak zapowiadano nowe banknoty 500 zł będą służyły głównie jako zapas strategiczny gotówki w NBP, a więc przynajmniej w najbliższym czasie nie trafią one do powszechnego obiegu. Zapewne stąd ogromne zainteresowanie kolekcjonerów.

– Do sprzedania NOWY banknot o nominale 500 zł JAN III SOBIESKI, z pierwszych serii AB. Idealny dla kolekcjonerów! Data 16 luty 2016, w obiegu 2017. Seria: AB8730008 – takich i podobnych ogłoszeń jest w internecie całkiem sporo. Sporadycznie jednak ceny transakcji przekraczają kwotę 700 zł. Najczęściej „Sobieski” sprzedaje się w aukcjach z opcją „kup teraz” za około 550 zł.

Pomimo, że nowym banknotem moglibyśmy zapłacić w sklepie, to jednak przynajmniej na razie w powszechnym obiegu będzie wyjątkową rzadkością. Na co dzień w obiegu gotówkowym – według NBP –  posługujemy się banknotami stuzłotowymi z podobizną Władysława II Jagiełły. Poczet królów w naszych portfelach uzupełniają potem kolejno: Zygmunt I Stary ( 200 zł), Kazimierz II Wielki ( 50 zł). Wyjątkiem w tym gronie jest Mieszko I, którego podobizna widnieje na popularnej dziesięciozłotówce. Nie dane mu było dostąpić królewskiego tytułu, choć tworzył Państwa Polskiego.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x