Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Henryk Antczak kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

„Sobieskiego” nie dostaniesz w banku, ale możesz kupić w internecie


Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego pojawił się na rynku 10 lutego. Tego dnia pod Narodowym Bankiem Polskim w Warszawie już od rana ustawiła się długa kolejka chętnych do jego nabycia.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Jak można było przewidzieć, nie chodziło tylko o to, by powiększyć swoje zbiory numizmatów. Niemal natychmiast „Sobieski” pojawił się na aukcjach internetowych. Ta „pięćsetka” warta jest  550 – 700 zł, cena zależy głównie od oferenta, no i numeru serii. Najlepiej jeżeli są to początkowe numery serii AA.

Tak jak zapowiadano nowe banknoty 500 zł będą służyły głównie jako zapas strategiczny gotówki w NBP, a więc przynajmniej w najbliższym czasie nie trafią one do powszechnego obiegu. Zapewne stąd ogromne zainteresowanie kolekcjonerów.

– Do sprzedania NOWY banknot o nominale 500 zł JAN III SOBIESKI, z pierwszych serii AB. Idealny dla kolekcjonerów! Data 16 luty 2016, w obiegu 2017. Seria: AB8730008 – takich i podobnych ogłoszeń jest w internecie całkiem sporo. Sporadycznie jednak ceny transakcji przekraczają kwotę 700 zł. Najczęściej „Sobieski” sprzedaje się w aukcjach z opcją „kup teraz” za około 550 zł.

Pomimo, że nowym banknotem moglibyśmy zapłacić w sklepie, to jednak przynajmniej na razie w powszechnym obiegu będzie wyjątkową rzadkością. Na co dzień w obiegu gotówkowym – według NBP –  posługujemy się banknotami stuzłotowymi z podobizną Władysława II Jagiełły. Poczet królów w naszych portfelach uzupełniają potem kolejno: Zygmunt I Stary ( 200 zł), Kazimierz II Wielki ( 50 zł). Wyjątkiem w tym gronie jest Mieszko I, którego podobizna widnieje na popularnej dziesięciozłotówce. Nie dane mu było dostąpić królewskiego tytułu, choć tworzył Państwa Polskiego.

red.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500