Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będzie reforma urzędów pracy, to pewne. Pytanie jak głęboka


W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad rządowym projektem nowej ustawy o rynku pracy. Oznacza to, że zmiany w urzędach pracy są przesądzone. – Chcemy zreformować urzędy pracy i znacząco poprawić efektywność wykorzystania środków z Funduszu Pracy – zapowiada minister Elżbieta Rafalska.


Z kolei jak podaje Codzienny Serwis Informacyjny PAP, nowa ustawa, formalnie będąca nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma w założeniu usprawnić działanie urzędów pracy i poprawić skuteczność aktywizacji osób bezrobotnych. Jednym z proponowanych działań ma być np. zniesienie obowiązku profilowania bezrobotnych w urzędach pracy. Resort zaproponuje też przekazanie urzędów pracy z samorządów w gestię administracji rządowej.

Zarówno w Polsce jak i powiecie mławskim stopa bezrobocia „rejestrowego” spada dość szybko,  sięgając w końcówce roku 2016 wysokość ok. 8 %. Zmieniła się też struktura i specyfika potrzeb osób ujętych w rejestrach bezrobotnych. Czy planowane zmiany będą odpowiedzią na zachodzące na rynku pracy zmiany, na tym etapie wiedzy trudno na takie pytanie odpowiedzieć.

– Na dzień dzisiejszy dysponuję jedynie wiedzą medialną o planowanych zmianach w urzędach pracy. W połowie marca odbywać się będzie konwent dyrektorów urzędów pracy, być może wówczas przedstawiciele ministerstwa podadzą jakieś bliższe informacje – mówi Witold Żerański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Niepokój samorządów powiatowych budzi zapowiedź ewentualnego wcielenia powiatowych urzędów pracy w struktury administracji rządowej.

–  6 marca w Częstochowie spotkali się starostowie skupieni w Związku Powiatów Polskich.

 Podjęto tam m.in. stanowisko negatywnie oceniające zamysł włączenia powiatowych urzędów pracy w struktury administracji rządowej – mówi Włodzimierz Wojnarowski starosta mławski.

Według zapowiedzi ministerstwa konkretny już projekt zmian w przepisach dotyczących rynku pracy pojawić się ma po w tym roku po wakacjach. Dopiero wtedy wiedzieć będziemy w jakim kierunku zmierzać będą zmiany planowane obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
toja
toja
4 lata temu

Konkretny rządowy projekt ustawy pojawi się po wakacjach i konsultacje z samorządami już będą wtedy niepotrzebne.

Z R ..
Z R ..
4 lata temu

Napewno rząd wyslucha Pana Wojnarowski jestem pewien he he

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x