Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Nie ma żadnych planów zmiany lokalizacji skweru na Dworcowej


Około trzydziestu mieszkańców wraz z Urszulą Sasiak i Kamilem Przybyszewskim – przewodniczącymi zarządów osiedli na Wólce, przybyło 24 lutego do ratusza zaniepokojonych informacjami o możliwej zmianie lokalizacji inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, która ma być w tym roku realizowana na Wólce. Chodzi tu o projekt  rewitalizacji skweru parkowego przy ulicy Dworcowej „Komora”. Pomimo nieporozumienia przy ustalaniu godziny spotkania, do ratusza i tak dotarła bardzo liczna grupa mieszkańców. Spotkała się z nimi wiceburmistrz Janina Budzichowska.

KSP Mława nabór

Urszula Sasiak, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 9 „Wólka” poproszona przez panią burmistrz przedstawiła cel spotkania. Według pani przewodniczącej zaniepokojenie zarządów i mieszkańców wywołał brak zapowiadanego na początek 2017 roku ogłoszenia o przetargu na projekt rewitalizacji skweru oraz informacja z ust Krzysztofa Jarosa naczelnika wydziału Rozwoju i Inwestycji urzędu miasta o planowanej zmianie lokalizacji tego zadania. Zmiana ta miałby polegać na umiejscowieniu skweru na sąsiedniej działce, która należy dziś do PKP, ale miasto czyni starania o jej nabycie.

– Ludzie są oburzeni. Nikt nie chce (przeniesienia – red.) na stronę kolejową. … Chodziłam od domu do domu, zbierałam podpisy ludzie widzieli na co głosują, więc automatycznie na pewno nie zgadzają się na to – mówiła Urszula Sasiak.

– Nie otrzymaliście państwo takiej informacji o zmianie lokalizacji, bo takich decyzji po prostu nie ma. Nie wiem skąd państwo macie takie informacje. Czy rozmawiała pani ze mną lub panem burmistrzem? – dziwiła się wiceburmistrz Budzichowska.

– Zawsze kontaktowałam się z panem Jarosem i zawsze on udzielał informacji – odpowiadała Urszula Sasiak.

Wiceburmistrz przypomniała historię opracowania wniosku, potwierdziła również starania miasta o odkupienie od kolei sąsiedniej działki. Zwłokę w ogłoszeniu przetargu uzasadniła brakiem decyzji burmistrza co do jego ostatecznej formy.

– Rzeczywiście tak było, że mówiliśmy w styczniu, gdyby te rozmowy co do nabycia parku były już finalizowane wcześniej można z państwem skonsultować, ale nie ma takich w ogóle w tej chwili rozważań. Jeśli chodzi o ten przetarg, to pan Jaros zaczął przygotowywać w formule takiego konkursu.  Ponieważ były głosy, czy nie można tego zrobić lokalnie, pan burmistrz zastanawia się nad formułą czy robić wykonanie oddzielnie i projektowanie oddzielnie. W przyszłym tygodniu pewnie zdecydujemy o tej specyfikacji i będą normalnie trwały działania – mówiła pani wiceburmistrz.

– Ja tak naprawdę nie rozumiem tego zaniepokojenia – zakończyła.

Zapewnienia wiceburmistrz nie do końca przekonały obecnych na spotkaniu. Padły pytania o stan negocjacji z PKP w sprawie przejęcia sąsiedniej działki oraz ewentualne plany budowy bloków przez deweloperów na tym obszarze. Kamil Przybyszewski apelował o pisemną deklarację, że skwer powstanie w zaplanowanym wcześniej miejscu, postulował też zawiązanie komitetu społecznego sprawującego pieczę nad realizacją tego projektu obywatelskiego. Wśród obecnych słychać było głośne uwagi „Jesteśmy zdeterminowani żeby cokolwiek mieć”, „Trzeba zadbać o tę Wólkę w końcu”.

Pojawił się też inny wątek, istotny dla mieszkańców Wólki a mianowicie koncepcja kładki nad torami. Mieszkańcy po raz kolejny wyrazili swoją wolę, aby połączenie z Zatorzem było właśnie tunelem, a nie kładką. W tej kwestii wiceburmistrz poinformowała, że burmistrz Kowalewski przy przedstawianiu koncepcji kładki ma zamiar rozmawiać z PKP, czy możliwe jest wykonanie tunelu.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

17 - liczba komentarzy w artykule "Nie ma żadnych planów zmiany lokalizacji skweru na Dworcowej"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mieszkaniec wólki
Gość

Jak Pan Burmistrz zacznie robić przetargi na projekty, uzgodnienia, to z tej kasy mało zostanie… Może na altankę i kilka ławek wystarczy ?!

Rysiek
Gość

Kot na urlopie, myszy harcują. Od poniedziałku w Ratuszu wszystko wróci do normy.

Z daleka
Gość

Panowie, co do sprawy pozwolenia budowy kładki przez PKP, musicie wiedzieć, że istnieje takie coś jak skrajnia kolejowa. Wyróżnia się aż 4 jej rodzaje- A,B,C,D- przy czym skoncentruje się na dwóch ostatnich: C i D . Skrajnia C – dla linii zelektryfikowanych z siecią górną dla nowych budowli ciężkich,
skrajnia D – dla linii zelektryfikowanych z siecią górną dla nowych budowli lekkich.
Przy czym wszystkie nowo powstałe obiekty w tym wiadukty, kładki i pozostałe urządzenia infrastruktury kolejowej nie mogę kolidować z ruchem kolejowym, ani go utrudniać. W tym przypadku zgoda PKP jest jak najbardziej uzasadniona.

Do Jarosa
Gość

Naczelniku Jar…, gdzie byles kiedy mieszkancy byli na wczorajszym spotkaniu ?
Czyzby pani Wice w przeslanym mailu zakazala Tobie pojawic sie na tym spotkaniu ?

Radny Bezradny
Gość
Ja proponuje aby Ratusz zapłacił za projekt przeniesienia Zalewu Ruda w miejsce skweru i pod tym zalewam zaplanuje się innowacyjny bezkolizyjny podwodny podziemny tunel pod torami. Skwer natomiast zostanie umieszczony nad torami gdzie bedzie pełnił funkcje małpiego ogrodu.Projekt wykona firma w drodze konkursu, ktorej jak dotąd najwiecej zamówionych przez Miasto prac ladowalo w koszu. Wykonaniem zadania zajmie się natomiast mlawska firma deweloperska, ktora wczesniej kupi działkę od PKP i zamieni się nią z Miastem na działkę na ktorej stoi obecnie Ratusz, ktory wyburzy. Celem tego zadania bedzie urządzenie w okresie zimowym na przeniesionym zalewie lodowiska dla Mieszkancow Mlawy. Środki na… Czytaj więcej »
Jarząbek
Gość

Ale żeś namotał 😀
Tyle, że zalew Ruda nie jest już na terenie miasta Mławy, a sąsiednich gmin.
Piotr Olszewski z wojtem z Iłowanie pozwolą na takie kombinacje

wpDiscuz