Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na 99% jestem przekonany że nasz szpital znajdzie się w sieci


To już postanowione. Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.


ksp Mława
Reklama

Zmieni się jednak zapowiadany wcześniej na lipiec 2017 roku termin wejścia w życie nowych przepisów. Jeżeli plany rządu zaakceptuje parlament, zaczną one obowiązywać od 1 października 2017.

Według zapowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła żaden szpital powiatowy nie będzie zlikwidowany, jeśli jest jedynym w powiecie, a ustawa formułuje jasne kryteria włączenia placówek do sieci. Te kryteria oznaczają, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy.

Według tej ministerialnej deklaracji mławskiemu szpitalowi nie grozi sytuacja, że znajdzie się poza siecią i będzie musiał walczyć o kontrakty i przetrwanie.

O znaczenie planowanych zmian dla SP ZOZ w Mławie zapytaliśmy dyrektora Jacka Białobłockiego.

– Na 99% jestem przekonany że nasz szpital znajdzie się w sieci. Co do istoty pomysłu jest w tym sens, żeby szpitale nie rywalizowały ze sobą w sposób nieskoordynowany. Fajna jest zapowiedź ryczałtu, będę wiedział ile mam pieniędzy, ale jest również niebezpieczeństwo. Ryczałt ma być ustalany w wysokości wykonania kontraktu z 2015 roku, a kontrakty co roku rosły w granicach 1 -2%. Taki szpital jak nasz na I stopniu retencyjności ma utrzymać oddziały internistyczny, chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy, dziecięcy oraz izbę przyjęć bądź Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie wiemy na razie co z finansowaniem dotychczasowego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej – mówi dyrektor Białobłocki.

– W nowym systemie zaistnieje też pokusa, aby brać ryczałt i nie mnożyć kosztów. Powinny być mechanizmy, które zachęcą do leczenia – dodaje nasz rozmówca.

Według rządowych założeń na funkcjonowanie nowego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Ryczałt dla „sieciowego” szpitala będzie oparty na poprzednich okresach rozliczeniowych i będzie zależał od poziomu aktywności szpitala, który uzyska stabilne finansowanie na 4 lata.

Przy planowanym pierwotnie wejściu nowych przepisów w życie od 1 lipca 2017 roku, NFZ miał ogłosić listę szpitali, które znajdą się w sieci do końca marca tego roku. W momencie, kiedy przesuwa się termin utworzenia sieci na 1 października, najpewniej przesunie się też termin ogłoszenia listy szpitali, które w sieci się znajdą.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kot
kot
5 lata temu

To dobrze, w powiecie potrzebny jest szpital . I nocna pomoc, i SOR.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x